مصرف ۹۰ درصدی آب در بخش کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 374916
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 17:20
وزیر نیرو گفت: بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در حالی که میزان بهره‌وری آب در این بخش کمتر از ۳۵ درصد است که می توان راندمان این بخش را به دو برابر افزایش داد.

اتاق خبر: حمید چیت چیان در جمع مسئولان شرکت آب منطقه‌ای با اشاره به بحرانی خواندن وضعیت آب در کشور بر لزوم اجرای سیاست‌های تدوینی برای مهار بحران آب تاکید کرد و گفت: برنامه راهبردی برای احیای منابع آب در استان های مختلف کشور تعریف شده تا بر اساس وضعیت بارش و شرایط اقلیمی از تشدید بحران آب جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه بازنگری‌های خاصی در مصرف منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید انجام شده است، خاطرنشان کرد: با این حال همچنان نیازمند توجه به رویکردهایی هستیم تا به نحوی از وضعیت بحرانی آب عبور کنیم.

چیت چیان افزود: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و متوسط بارش ها نیز در این ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی بوده و در نتیجه با بروز خشکسالی های متعدد، منابع آب تجدید شونده کشور به کمتر از ۱۲۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: رفع این معضل نیازمند توجه مردم به مصرف درست منابع آب، تفکیک آب شرب با آب بهداشتی در مناطق مختلف کشور و همچنین استفاده از روش‌های نوین در آبیاری‌های بخش کشاورزی است.

وزیر نیرو گفت: وضعیت آب در کشور شرایط مطلوبی ندارد و بحرانی که در این زمینه وجود دارد غیرقابل انکار است.

چیت چیان با بیان اینکه یکی از نمودهای بحران های موجود، خشک شدن تالاب‌ها و برخی دریاچه‌ها و منابع آب زیرزمینی است، بیان کرد: نمونه ای از دشت‌های ممنوعه را در اردبیل شاهد هستیم که به دلیل اضافه برداشت از دشت‌های ممنوعه کشور است و در یک برنامه ۱۰ ساله تلاش می‌کنیم از این وضعیت خارج شود.

وی با بحرانی دانستن وضعیت بسیاری از دشت‌ها در کشور به دلیل کمبود منابع آب گفت: باید مصرف پایدار منابع آب امکان حیات را برای نسل‌های آینده فراهم کنیم و در این راستا مهم ترین مساله مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب است.

چیت چیان حداث سدهای مختلف در کشور و ضرورت تکمیل هر چه سریع تر آنها را یادآور شد و گفت: در دولت تدبیر و امید با همکاری مجلس شورای اسلامی بازنگری بر اساس سدها انجام شده و قرار نیست سدهای جدیدی احداث کنیم مگر آنکه با مطالعات دقیق و نیاز منطقه ای بر اساس آمایش سرزمینی احداث سدها به نفع توسعه منطقه باشد.

وزیر نیرو همچنین در زمینه انتقال حق آبه استان اردبیل از ارس و قزل اوزن اظهار کرد: با بررسی های انجام شده و با تاکید نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل به شکل کارشناسی این حق آبه تعیین و زمینه انتقال آن فراهم می شود تا اردبیل که از استان های کم آسیب کشور در حوزه منابع آبی است بتواند در مسیر بهره برداری از این منابع قرار بگیرد.

وزیر نیرو در سفر به استان اردبیل در نشستی با مدیران مجموعه وزارت نیرو شامل شرکت آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری ، آب و فاضلاب روستایی و شرکت توزیع برق استان حضور یافته و علاوه بر شرکت در جلسه کارگروه استانی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اردبیل از پروژه های اقتصاد مقاومتی استان نیز بازدید می کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید