توجه به زعفران راهکاری برای افزایش توان اقتصادی و اشتغال است | اتاق خبر
کد خبر: 376076
تاریخ انتشار: 26 مهر 1395 - 19:28
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: توجه به زعفران و رفع مشکلات پیش روی تولید و عرضه این محصول راهبردی می تواند راهکاری برای افزایش توان اقتصادی و اشتغال باشد.

اتاق خبر:غلامرضا میری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گرچه انحصار تولید زعفران جهان در دست ایران است اما هنوز برداشت این در کشور به روش 400 سال پیش انجام می شود و در این زمینه نوآوری انجام نشده است.
وی ادامه داد: کشت زعفران به عنوان محصولی راهبردی و ارزشمند به لحاظ ارزآوری و اشتغازایی با هیچ صنعت و محصول دیگری قابل مقایسه نیست.
رئیس اتحادیه زعفران فروشان خراسان رضوی گفت: به رغم تاکید بر اقتصاد مقاومتی و نقش زعفران در تحقق آن به نظر می رسد درک درستی از جایگاه و نقش این محصول برای تقویت بنیه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد.
وی افزود: در دولت گذشته نه تنها مشکلات حوزه زعفران مرتفع نشد بلکه بیشتر هم شد، دولت کنونی هم منابعی برای اجرا و پوشش حمایتی از این محصول ندارد.
میری ادامه داد: البته می توان با در نظر گرفته یارانه ها در این بخش حمایتهای لازم را از فعالان کشت و تولید زعفران صورت داد.
وی گفت: تولید زعفران برای ایران 500 میلیون دلار ارزآوری دارد و این ارزشمندی باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد تا برنامه های حمایتی و نوآوری در این زمینه اجرا شود.
نایب رئیس شورای ملی زعفران افزود: در صورتی که فرآوری زعفران با حمایتهای لازم صورت گیرد دیگر نیاز نیست اسپانیا محصول زعفران ایران را خریده و با فرآوری و بسته بندی اقدام به فروش آن با ارزش افزوده به مراتب بالاتر از ایران نماید.
73 هزار هکتار مزرعه کشت زعفران در خراسان رضوی وجود دارد که با توجه به استقبال و تقاضای خرید این محصول در بازارهای جهانی هر سال بر سطح زیر کشت آن افزوده می شود. از این میزان سطح زیر کشت سالانه 310 تن زعفران برداشت می شود.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید