تخصیص 400 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی به طرح‌های آبرسانی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 376600
تاریخ انتشار: 28 مهر 1395 - 12:57
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تخصیص 400 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی به طرح‌های آبرسانی کشور خبر داد.

اتاق خبر: امیر حسین رقیمی با بیان این مطلب که 3 الی 4 طرح بسیار مؤثر در تأمین آب شرب شهری و روستایی وجود دارد که توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت‌های زیرمجموعه پیگیری می‌شود گفت: این طرح‌ها شامل، استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در اجرای طرح‌های آبرسانی کشور بخصوص تاسیسات نمک زدایی، خطوط انتقال، تصفیه‌خانه‌های آب و ارتقای کیفی خواهد بود که حجم وسیعی از سرمایه گذاری در این بخش در حال اجرا است.

وی در خصوص تأمین آب شرب بهداشتی مناطق شهری با اشاره به اینکه 110 طرح آبرسانی در پیوست یک قانون بودجه، برای وزارت نیرو و شرکت‌های آب و فاضلاب و آب منطقه ای استانی پیش‌بینی شده است، گفت: برای تکمیل این 110 طرح آبرسانی نیاز به 22 هزار میلیارد تومان اعتبار است تا بتوانند حدود 300 شهر را تحت پوشش خود قرار دهند.

رقیمی با اشاره به اینکه امسال در قانون بودجه برای اجرای این طرح‌ها حدود 1800 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که حدود 370 میلیارد تومان آن در قالب خرید تضمینی خواهد بود، افزود: تکمیل این طرح‌ها می‌تواند تا افق 1405، 1415 و 1420 نیاز آبی جمعیت شهری و روستایی کشور را مرتفع کند و ما را به اهداف پیش بینی شده برساند.

او در ادامه به ردیف‌های خرید تضمینی اشاره کرد و افزود: سال گذشته 374 میلیارد تومان در قالب کمک‌های فنی اعتباری برای پروژه‌های تأمین و انتقال آب و پساب و حدود 195 میلیارد تومان نیز به‌صورت هزینه ای برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به روند رو به رشد همکاری بخش خصوصی با بخش دولتی گفت: بالغ بر 5 هزار و 500 میلیارد تومان به ارزش قراردادی و بیش از 8 هزار میلیارد تومان به ارزش بروز شده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده کرده‌ایم که مشکلات بسیاری از شهرهای کشور و مناطق جنوبی، با تأمین سرمایه از سوی بخش خصوصی مرتفع شده است.

وی با اشاره به اتفاق مثبت دیگری که در سال گذشته رقم خورد، از فاینانس تأمین مالی بانک‌های سپه و پارسیان یاد کرد و بیان داشت: از این طریق در تأمین دو هزار میلیارد تومان منابع عمرانی برای تأمین لوله‌های فولادی مورد نیاز با بانک‌های مذکور به توافق رسیدیم و نیاز این طرح‌ها بصورت کامل برطرف شد و شاهد روند رو به پیشرفت اجرای این طرح‌ها هستیم.

رقیمی با بیان اینکه در مجموع، مشکلاتی که برای تأمین آب شرب شهرها و روستاها با توجه به خشکسالی‌های اخیر ایجاد و باعث شد تا بیشترین اتکا به منابع آب زیرزمینی به‌صورت 70 درصد منابع آب زیرزمینی و 30 درصد آب سطحی باشد، اظهار داشت: اکنون به سمت طرح‌های انتقال آب گام برداشته‌ایم تا پایداری منابع آب زیرزمینی را به ثبات برسانیم و در این خصوص از همه ظرفیت‌های خود از جمله اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی استفاده می‌کنیم.

وی اضافه کرد: تا زمان حاضر حدود 600 میلیارد تومان اوراق مشارکت آماده شده که به محض اعلام، در بحث طرح‌های آبرسانی تزریق خواهد شد و حدود 400 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز به طرح‌های آبرسانی تخصیص یافته که پیمانکاران، مشاوران و سازندگان تجهیزات برای دریافت اسناد خزانه اسلامی به شرکت فرابورس ایران معرفی خواهند شد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید کرد: کمبود اعتبارات عمرانی در سال‌های اخیر باعث شد تا بسیاری از طرح‌ها متوقف شوند و یا به کندی اجرا شوند.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید