تولید ۳ تن خاویار پرورشی در سال‌جاری | اتاق خبر
کد خبر: 377300
تاریخ انتشار: 3 آبان 1395 - 01:03
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: پیش بینی می‌شود امسال تولید خاویار پرورشی به سه تن برسد که این میزان تولید با اهداف از پیش تعیین شده، هماهنگی دارد.

اتاق خبر: حسین‌علی عبدالحی اظهارداشت: امسال تاکنون ۱۰ درصد مجموع اعتبارات طرح بازسازی ذخایر تخصیص یافته است. با این وجود تعداد زیادی بچه ماهی امسال در مراکز تکثیر کشور تولید و بین پرورش دهندگان توزیع شده است.

عبدالحی با اشاره به پویایی مراکز پرورش ماهیان خاویاری بیان داشت: امسال بیش از ۳۰۰ هزار قطعه بچه ماهی خاویاری با وزن‌های بین یک کیلو تا ۱۰۰ کیلوگرم در میان پرورش دهندگان توزیع شده است تا پرورش این گونه ماهیان با سرعت بیشتری صورت گیرد.

به گفته معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، پروسه تولید و استحصال ماهیان خاویاری یک پروسه طولانی مدت است به طوری که بعد از گذشت ۱۰ سال، خاویار تولید می‌شود.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران اظهار داشت: سال گذشته ۲.۲ تن خاویار پرورشی و هزار تن گوشت ماهیان خاویاری پرورشی در کشور تولید شد و پیش بینی می‌شود امسال تولید خاویار پرورشی به سه تن رسد که این میزان تولید با اهداف از پیش تعیین شده، هماهنگی دارد.

وی اضافه کرد: همچنین تولید گوشت ماهیان خاویاری در سال‌جاری نیز بین هزار و ۵۰۰ تا دو هزار تن پیش بینی می‌شود که بخش زیادی از آن صادر و بخش دیگر نیز در کشور به مصرف خواهد رسید.

عبدالحی با اشاره به اینکه بخش اعظم خاویار پرورشی تولید شده صادر می‌شود، افزود: خاویار ایرانی از اعتبار ویژه‌ای در دنیا برخوردار است ضمن اینکه صادرات این محصول با ارزش به کشورهای مختلف به ویژه کشورهای عربی صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران گفت: پس از برجام و رفع تحریم‌ها، هم اکنون شاهد صادرات خاویار به برخی کشورهای اروپایی نیز هستیم و درحال حاضر  ۸۲ مزرعه فعال پرورش ماهیان خاویاری در کشور فعال است که انواع گونه ماهیان خاویاری در این مراکز پرورش داده می‌شود.

به گفته معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، گونه فیل ماهی به دلیل پرطرفدار بودن آن در بخش صادرات، در میان سایر گونه‌های خاویاری در مراکز پرورشی بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده است و تمرکز بیشتری بر تولید این گونه ماهی خاویاری در مراکز پرورشی وجود دارد.

وی اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه به امضا رسیده میان سازمان شیلات ایران، استانداری گیلان، استانداری گلستان، استانداری مازندران، بنیاد مستضعفان و بانک سینا قرار است در هر استان حداقل پنج مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ایجاد شود.

عبدالحی ادامه داد: به منظور افتتاح برخی از این مراکز پرورشی، اوایل آبان ماه امسال با حضور ریاست سازمان شیلات ایران و رئیس بنیاد مستضعفان سفری به استان‌های شمالی خواهیم داشت.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه قرار است سالانه ۱۰ هزار تن گوشت و ۱۰۰ تن خاویار تولید شود.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه هم اکنون سه مزرعه بزرگ پرورش ماهیان خاویاری در دست احداث است، گفت: تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در زمینه پرورش ماهیان خاویاری دور از دسترس نیست.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران افزود: هر ساله از اوایل پاییز صید ماهیان خاویاری دریای خزر با هدف بازسازی ذخایر توسط مراکز تکثیر صورت می‌گیرد اما صید تجاری آن همچنان تا سال ۲۰۱۷ ممنوع است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید