آغاز برداشت زعفران در کاشان | اتاق خبر
کد خبر: 378071
تاریخ انتشار: 6 آبان 1395 - 20:59
برداشت زعفران در سطح 63.5 هکتار مزرعه های زیر کشت این محصول از هفته جاری در شهرستان کاشان آغاز شد.

اتاق خبر: مجید کافی زاده مدیر جهاد کشاورزی کاشان، میانگین برداشت زعفران در هر هکتار پنج کیلوگرم است و بیشترین سطح زیرکشت این محصول به ترتیب در روستاهای علوی، حسنارود و روستاهای بخش نیاسر از توابع شهرستان کاشان قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: به علت کم آب بر بودن وارزش اقتصادی که زعفران دارد، امسال 20 هکتار به سطح زیر کشت این محصول در شهرستان افزوده شد که هفت هکتار آن در منطقه جوشقان قالی است.
مدیر جهاد کشاورزی کاشان گفت: زعفران از جمله محصولاتی است که به آب سالانه نیاز کمی دارد و با یک بار کشت پیاز آن می توان تا هفت سال محصول برداشت کرد.
رئیس شورای اسلامی روستای علوی نیز از این روستا به عنوان نخستین روستا در شهرستان کاشان نام برد که در آن زعفران کشت شده است.
وحید رضا رمضانی علوی گفت: این روستا با سطح زیرکشت حدود 20 هکتار بزرگترین تولید کننده زعفران در منطقه کاشان است.
وی زمان گل دهی محصول زعفران را از اواخر مهر تا اواخر آبان بیان کرد و افزود: از ویژگی های شاخص محصول زعفران نیاز به آب کم است که در بهار و تابستان احتیاج به آب ندارد و می تواند جایگزین محصولات پر آب شود.
وی نیاز نداشتن به ماشین آلات کشاورزی برای برداشت، متقارن نبودن زمان برداشت این محصول با دیگر محصولات کشاورزی و به کارگیری بیشتر روستاییان را از دیگر مزیت های محصول گران قیمت زعفران بیان کرد.
رمضانی از زعفران روستای علوی به عنوان مرغوب ترین محصول یاد کرد و گفت: علت مرغوب بودن زعفران این روستا داشتن آب و هوای مناسب، نظارت مهندسان جهادکشاورزی و بهره گیری از دستگاه زعفران خشک کن است.
این تولید کننده نمونه زعفران یادآوری کرد: پیاز زعفران پس از کشت تا هفت سال قابلیت گلدهی دارد و روش تکثیر آن ازطریق پیاز است.
رمضانی علوی بیان کرد: کشت زعفران بطور کامل به روش ارگانیک انجام می گیرد و از هیچ سم و کود شیمیایی برای پرورش این محصول استفاده نمی شود.
وی هم چنین برای حمایت از زعفران کاران این روستا تشکیل شرکت های تعاونی و برگزاری جشنواره زعفران را خواستار شد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید