نقشه راه ۱۴۰۴ صنعت برق تدوین شد | اتاق خبر
کد خبر: 378348
تاریخ انتشار: 8 آبان 1395 - 22:12
نقشه راه ۱۴۰۴ صنعت برق متناسب با سند چشم انداز ۲۰ساله کشور طراحی شده، و در آن مشخص شد که در هر شاخص صنعت برق باید در سال ۱۴۰۴ هجری شمسی به کجا برسد.

اتاق خبر: یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها، میزان مصرف انرژی است. بر همین اساس اعداد و ارقام کشور در توسعه شبکه در بخش بار و اقلام مطلوب تعیین شده، اما بهره‌وری و بازدهی‌ تاسیسات و مصرف جای کار دارد. همچنین وضعیت نیروگاه‌های کشور نیز خوب نیست و بیش از ۳۰۰۰ مگاوات از نیروگاه‌ها با ۵۰ سال سابقه علی‌رغم اینکه باید تا کنون از رده خارج می‌شدند همچنان در مدار تولید هستند که همین موضوع نیز موجب کاهش راندمان و افزایش مصرف شده است.

به همین دلیل وضعیت صنعت برق کشور به صورتی پیش بینی شده که اگر اوضاع به همین روال پیش برود در سال ۱۴۰۴ باید کل انرژی تولید شده در داخل کشور مصرف شود.

برهمین اساس سند راه ۱۴۰۴به هدف دستیابی به ظرفیت بیش از یکصد هزار مگاواتی نصب شده نیروگاهی، کاهش تلفات انرژی به هشت درصد، متوسط بازدهی ۴۲ درصدی نیروگاه ها و افزایش سالیانه سه تا پنج هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر، از جمله شاخص های مطرح شده در سال هدف تبیین شده است.

در نقشه راه صنعت برق، چارچوب های اصلی و خطوط کلان صنعت برق در ۷ محور و در قالب موضوعات استراتژیک مدنظر قرار گرفت و تدوین شد. این هفت محور شامل، زیرساخت، قابلیت اطمینان و کارایی شبکه های برق، مدیریت تقاضا (DSM) و ارتباط با ذی نفعان، محیط زیست، ایمنی و بهداشت حرفه ای، اقتصاد برق، سبد بهینه تولید و کاهش تلفات برق تدوین شده است.

با توجه به اصلاح ساختار صنعت برق و تشکیل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، اطلاعات تدوین شده مربوط به محور «سبد بهینه تولید» جهت استفاده بهینه و بهره‌مندی لازم به همراه سایر اطلاعات احصاء شده محورهای عمومی مرتبط با شرکت تولید نیروی برق حرارتی به طور همزمان به این شرکت ارسال می شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید