در دولت یازدهم هیچ تصمیمی مبنی بر انتقال آب گرفته نشده است | اتاق خبر
کد خبر: 380120
تاریخ انتشار: 19 آبان 1395 - 12:13
وزیر نیرو گفت: تصمیمات انتقال آب در دولت قبل شکل گرفته و در دولت یازدهم هیچ تصمیمی مبنی بر انتقال آب گرفته نشده است.

اتاق خبر: حمید چیت‌چیان در سفر به شهرکرد در نشست اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه به دروغ از قول وزیر نیرو بیان شده که طرح انتقال آب بن به بروجن حذف می‌شود، اظهار کرد: این طرح با جدیت در حال انجام است و اگر نامه‌ای مبنی بر حذف آن از طرف وزیر نیرو وجود دارد باید ارائه شود.

وی از در دست اجرا بودن 16 مجتمع آبرسانی و تحت پوشش قراردادن 176 روستا در چهارمحال و بختیاری خبر داد و تصریح کرد: تا پایان سال جاری بیش از 125 روستا تامین آب می‌شود و 48 هزار نفر از ساکنان این روستاها از این آب بهره‌مند می‌گردند.

چیت‌چیان با بیان اینکه تونل گلاب، کوچکترین تاثیری در منابع آب چهارمحال و بختیاری نخواهد داشت، گفت: همه آبی که در زاینده‌رود جریان دارد، آورده این رودخانه نیست و تونل کوهرنگ سه و چشمه لنگان فراتر از آب زاینده‌رود در آن جریان پیدا می‌کند.

وزیر نیرو تصریح کرد: تونل اشترجان و تصفیه‌خانه شیخ‌علی برای بیش از چهار میلیون نفر جمعیت اصفهان کفایت نمی‌کند و به ناچار سیستم ثانویه‌ای برای تامین آب شرب مورد نیاز آن‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه عدم استفاده از جریان طبیعی زاینده‌رود در تونل گلاب، مصوبه شورای آب کشور است، افزود: آبرسانی به کل استان اصفهان از طریق مسیر زاینده‌رود امکان‌پذیر نیست و تونل گلاب به این منظور و با مصوبه قانونی شورای عالی آب و اخذ مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست احداث شده است.

چیت‌چیان با اشاره به اینکه مطالعات دولت یازدهم نشان داد حفر تونل بلند، مضرات زیادی برای چهارمحال و بختیاری دارد و انتقال آب از طریق خط لوله و پمپاژ را جایگزین کرد، گفت: حدود 15 سال قبل تصمیم گرفته شد که در بهشت‌آباد تونلی به طول حدود 60 کیلومتر حفاری شود و آب برای سه استان یزد، کرمان و اصفهان برای مصارف شرب و صنعت عبور داده شود که تونل حذف و انتقال بیش از یک‌هزار میلیون متر مکعب به 580 میلیون متر مکعب و با هدف تامین آب شرب کاهش یافت.

وزیر نیرو  با اشاره به اینکه تونل‌های کوهرنگ یک و دو مربوط به سال‌های گذشته است و بر اساس آن‌ها صنعت‌هایی شکل گرفته است، اظهار کرد: تصمیمات انتقال آب در دولت قبل شکل گرفته و در دولت یازدهم هیچ تصمیمی مبنی بر انتقال آب گرفته نشده است.

وی تصریح کرد: 700 میلیارد ریال به‌منظور خرید لوله به‌صورت فاینانس برای جاگذاری در 127 کیلومتر از پروژه بن به بروجن از طریق بانک پارسیان تخصیص داده شده و در سال آینده قسمتی از این طرح بهره‌برداری می‌شود.

چیت‌چیان گفت: آبرسانی از سد باباحیدر به شهرستان فارسان و جونقان، باباحیدر و روستاهای آن‌ها و هشت طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب در شهرهایی مانند فرخشهر، بن، بلداجی و کیان از دیگر برنامه‌های چهارمحال و بختیاری است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری یکی از منابع اصلی آب در کشور است، خاطرنشان کرد: بارندگی در این استان به‌طور یکسان وجود ندارد و متوسط بارش در غرب این استان یک‌هزار و 400 میلی‌متر در شرق آن 250 میلی‌متر است در حالی‌که در شهرستان بروجن در سال آبی گذشته حداکثر 160 میلی‌متر بارندگی انجام شده است و طبیعی است که مشکلاتی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بیش از شش هزار و 400 روستا در آغاز کار دولت با تانکر آبرسانی می‌شدند، اظهار کرد: در حال حاضر پنج هزار روستا از این طریق آبرسانی می‌شوند.

چیت‌چیان در پایان با اشاره به اینکه مردم چهارمحال و بختیاری با انتقال آب به‌منظور تامین آب شرب مردم مرکز و شرق کشور مشکلی ندارند، تاکید کرد: حتی یک قطره آب به جز با هدف  شرب از چهارمحال و بختیاری منتقل نخواهد شد.

ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید