Performancing Metrics

افزایش نرخ رشد علامت کاذبی برای اقتصادهای نفتی است | اتاق خبر
کد خبر: 381005
تاریخ انتشار: 25 آبان 1395 - 18:48
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است نرخ رشد در اقتصادهای وابسته به نفت نمی‌تواند به تنهایی معیاری برای ارزیابی باشد بلکه باید در کنار رشد اقتصادی باید به مواردی از جمله معوقات بانکی، نرخ بیکاری و تعطیلی واحدهای صنفی را مورد توجه قرار داد.

اتاق خبر: مجیدرضا حریری، نرخ رشد اقتصادی نمی‌تواند خیلی بیان‌گر وضعیت اقتصاد یک کشور باشد، مگر آنکه این رشد اقتصادی طی چند سال به شکل مستمر ادامه باشد.

وی افزود: از شش سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ما منفی و یا نزدیک به صفر بوده است و اکنون بر اساس آمار رسمی که عنوان می‌شود توانسته‌ایم حدود دو میلیون ۴۰۰ هزار بشکه نفت فروخته‌ایم، در حالی که سال گذشته فروش‌ نفت‌مان در همین مقطع زمانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بوده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: این اتفاق یک نرخ رشد کاذبی را به اقتصاد تحمیل می‌کند. با توجه به فروش نفتی که در سال جاری داشته‌ایم مطمئنا نرخ رشد بالای چهار درصدی را در اقتصاد مان خواهیم داشت، اما آیا می‌توانیم این نرخ رشد را برای سال آینده هم حفظ کنیم؟ مسلما خیر، مگر آنکه تحولاتی در حوزه نفت رخ دهد و قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار برسد.  

حریری با بیان اینکه نرخ رشد به تنهایی معیار مناسبی برای وضعیت اقتصادی ایران نیست گفت: باید در کنار رشد اقتصادی به مواردی از جمله معوقات بانکی، نرخ بیکاری، تعطیلی واحدهای صنفی و یا واحدهایی که با ظرفیت پایین کار می‌کنند توجه کنیم چرا که مجموع این موارد تصور کامل‌تری از وضعیت اقتصادی به ما می‌دهد.    

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین عنوان کرد: نرخ رشد در اقتصادهای نفتی علامت کاذبی است که به مدت یک سال به اقتصاد یک کشور داده می‌شود، در حالی که اگر ما بخوهیم این رشد اقتصادی تاثیرگذار باشد باید این رشد ۴ درصدی به مدت ۱۰ سال تداوم داشته باشد.

ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید