Performancing Metrics

دستاورد سفر دو وزیر به دو استان | اتاق خبر
کد خبر: 391573
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1396 - 09:01
این هفته استان گلستان و یزد میزبان وزیران ارتباطات و کار و تعاون بود و انعقاد تفاهم‌نامه طرح تکاپو در راس برنامه‌های سفر دو وزیر قرار داشت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای امسال افزایش ۳۰ درصدی اشتغال در حوزه ICT را یکی از اولویت‌های وزارتخانه متبوع خود در سال ۱۳۹۶ اعلام کرد؛ چنانچه ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز پیشتر از ایجاد ۱۲۰ هزار فرصت شغلی در بخش IT  و ICT برای سال جاری خبر داده بود.

اما سفر به یزد چه دستاوردهایی داشت؟

استان یزد در شش رشته دانشگاهی که به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مربوط است، دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیاری دارد و کارنامه دانشگاه‌های این استان در حوزه IT و ICT  نسبتا پربار بوده است.

دستاورد سفر به یزد، ۲۶ تفاهم نامه طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) با سرمایه‌گذاری۲۲۰۰ میلیارد ریال بوده که ظرف دو سال ۶۶۰۰ شغل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد خواهد کرد.

این استان به دلیل زیرساخت‌های مناسبی که در حوزۀ ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد به ‌عنوان استان پایلوت برای اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد دانش‌بنیان در کشور معرفی ‌شده و دلیل انتخاب یزذ برای گسترش طرح‌های ICT، خلق ثروت و ایجاد فرصتهای شغلی پایدار برای فارغ التحصیلان آن است.

در طول سه سال گذشته ۲۷۳ میلیارد تومان اعتبار از سوی بخش دولتی و خصوصی برای ایجاد زیرساخت‌های استان یزد سرمایه گذاری شده و قرار است تا پایان دولت یازدهم ۱۴۵ میلیارد تومان دیگر نیز سرمایه‌گذاری صورت گیرد و تمام شهرهای استان به نسل سوم و چهارم اینترت مجهز شوند.

وزیران ارتباطات و کار و تعاون این هفته سفری هم به استان گلستان داشتند که بر اساس آن تفاهم نامه طرح ملی تکاپو را به امضا رساندند.

گلستان یکی از استان های پیشرو در بحث ICT روستایی است و افتتاح پروژه‌های ICT روستایی در روستای محمدآباد گرگان و افتتاح پروژه‌های زیرساخت و مخابرات از برنامه‌های این سفر قرار گرفت.

مهمترین دستاورد این سفر امضای تفاهم‌نامه طرح تکاپو با ۱۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که به موجب آن اینترنت پرسرعت ۶۶۹ روستای گلستان نیز به بهره‌برداری رسید. همچنین ۱۴ تفاهم‌نامه در حوزه ICT برای ایجاد اشتغال در گلستان به امضا رسید که ظرف دو سال برای ۴۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم به دنبال خواهد داشت.

این پروژه‌ها عمدتا با موضوع تولید محتوا، توسعه زیرساخت و کسب وکارهای نوپا است.

در راستای نامگذاری شعار امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال دولت یازدهم از روزهای نخستین سال در جهت تحقق این شعار گام برداشته است. اجرای طرح تکاپو کار مشترک دو وزارتخانه برای ایجاد اشتغال و فرصتهای شغلی به شمار می‌رود.

طرح تکاپو یا توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار درصدد است با استفاده از ظرفیتهای بومی و بکارگیری تجارب سازمانهای بین المللی در سایر کشورها، برنامه منسجمی را برای تحرک در بخش تقاضای نیروی کار به اجرا درآورد.

تمرکز طرح بر توسعه بنگاههای موجود و کسب وکار خرد، کوچک و متوسط خواهد بود  و تلاش می‌کند با تحلیل زنجیره ارزش کار، حلقه‌هایی مورد حمایت قرار گیرند که ظرفیت بالاتری برای جذب نیروی کار فعال دارند.

به اعتقاد عیسی منصوری ـ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، طرح تکاپو یکی از بسته‌های اشتغالزایی دولت و مورد تایید رییس جمهوری است که با هدف شناسایی مزیتهای استانی و ایجاد اشتغال در شهرهای کوچک به اجرا درآمده است.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های طرح تکاپو شناسایی افراد بازمانده از مهارت است و افراد فاقد مهارت را توانمند می‌کند تا به سرعت وارد بازار کار شوند.

در حال حاضر طرح تکاپو در سه استان خوزستان، مازندران و کردستان به اجرا درآمده است و در زمینه‌های مختلفی اعم از گردشگری، آی تی و آی سی تی، نرم افزار و بازی‌های رایانه‌ای، صنایع دستی، ‌ پوشاک و کشاورزی قابلیت اجرا دارد.

طرح " تکاپو" بهترین زمینه برای اشتغالزایی با بهره‌گیری از ظرفیتهای بومی استانها به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید