تأمین زیرساخت‌های صنعت برق مازندران با اعتبارات خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 391660
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1396 - 20:08
معاون وزیر نیرو عنوان کرد
معاون وزیر نیرو گفت: در اواخر سال 95 با موافقت شورای اقتصاد با پیشنهاد وزارت نیرو موفق به دریافت 200 میلیون دلار تسهیلات خارجی به‌صورت فایناس برای ایجاد زیرساخت‌های صنعت برق مازندران شدیم و پیمانکار مشخص و ظرف 3 ماه اینده عملیات اجرایی پروژه آغاز می شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، «هوشنگ فلاحتیان» در مراسم افتتاحیه پروژه‌های برق منطقه‌ای مازندران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پس از مذاکرات موفقیت‌آمیز هسته‌ای مراجعه‌های متعددی از شرکت‌های معتبر اروپایی و غیراروپایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق کشور صورت گرفته است که شمار قابل توجهی موافقت‌نامه و تفاهم‌نامه برای سرمایه‌گذاری و تأمین مالی برای فاینانس پروژه‌ها در سطح صنعت برق کشور مبادله شده و تعدادی از این اقدامت به عقد قرارداد برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت برق کشور منجر شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به رشد 5 درصدی انرژی برق در سطح کشور در طول 4 دهه گذشته، سالانه باید 4 تا 5 هزار نیروگاه جدید را در سراسر کشور به همراه پست‌های فوق توزیع و توزیع برق به همراه خطوط 400 کیلوولت 230،132، 63 و 20 کیلوولت و افت فشار ضعیف اجرا کرد تا بتوان نیاز برق مشترکان و متقاضیان جدید را پاسخگو بود.

معاون وزیر نیرو گفت: صنعت برق یک صنعت هزینه بر و خواهان زیرساخت است به طوری‌که همه فعالیت‌های اقتصادی که در بخش‌های مختلف  کشور اتفاق می‌افتد وابستگی کاملی به انرژی برق دارند.

فلاحتیان اظهار کرد: بنابراین سرمایه‌گذاری در صنعت برق امری اجتناب‌ناپذیر بوده و باید به‌صورت مستمر با توجه به رشد متوسط 5 درصد در کشور به‌صورت مداوم صورت بگیرد.

وی با اشاره به این‌که در مازندران و ساری در طول 10 سال گذشته با توجه به زمینه‌های متعدد سرمایه‌گذاری و توریستی همواره بیش از 6 درصد مصرف برق در استان مازندران افزایش پیدا می‌کند، افزود: این میزان مصرف بیش از متوسط مصرف کشوری بوده است.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت‌های کشور امری ضروری است که بدون اتکا به این منابع نمی‌توان نیازهای جامعه را پاسخ داد.

وی افزود: تکیه وزارت نیرو بر سیاست‌های ابلاغی، اصل 44 بخش تولید و توزیع نیروی را به بخش خصوصی واگذار می‌کند و بیش از 55 درصد تأمین برق کشور توسط نیروگاه‌های خصوصی تأمین می‌شود.

فلاحتیان افزود: در سال 96 با واگذاری بخش دیگری از نیروگاه‌های دولتی به بخش خصوصی سهم بخش خصوصی از تولید برق کشور به بیش از 60 درصد رسیده است.

وی گفت: هدف دولت  این است که این رقم را به 80 درصد برساند که این مهم با  سرمایه‌گذاری بخش خصوصی صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: پروژه‌های امروز با توجه به سفر رئیس‌جمهور به استان مازندران در حوزه برق با تلاش‌های دولت یازدهم در مازندران صورت گرفته که از امروز شاهد به ثمر نشستن این پروژه‌ها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: 4 پروژه اساسی با اعتباری بالغ بر 105میلیارد تومان شامل پست 400 و 230 کیلوولت مرکز مازندران به همراه 10 کیلومتر خطوط 400 کیلوولتی که اتصالات این پست محسوب می شود به همراه طرح نیروگاه 10 مگا واتی تنکابن امروز افتتاح شد.

فلاحتیان تصریح کرد: هم‌زمان با این طرح‌ها، طرح بهینه‌سازی و توسعه 160 کیلومتر خط  163 کیلو ولتی که منتهی به چابکسر است افتتاح شد.

معاون وزیر نیرو با اشاره به این‌که با توجه به شعار سال اقتصاد مقادمتی و تولید و اشتغال 5 خبر امیدبخش نوید توسعه رشد استان را نام برد و گفت: علاوه بر پروژه‌های افتتاح شده امروز در یک ماه آینده تا پایان اردیبهشت امسال، 50 مگاوات در شبکه‌های نوشهر و بهشهر و تا 3 ماه آینده 52 مگاوات دیگر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تنکابن، آمل، نوشهر و نور با اعتبار 104 میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

وی افزود: در دهه فجر امسال و تا پایان امسال تلاش برای افتتاح نخستین نیروگاه کلاس اف سیکل ترکیبی کشور به ظرفیت  460 مگاوات در غرب مازندران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وارد شبکه سراسری برق کشور می‌شود.

فلاحتیان خاطرنشان کرد: اعتبار این پروژه 260 میلیون یورو معادل 1000 میلیارد تومان است که از سال 95 عملیات اجرایی آن آغاز و توربین، ژنراتور و سایر تجهیزات وارد نیروگاه نوشهر شده است.

معاون وزیر نیرو افزود: این طرح در مازندران برای نخستین بار با حضور بخش خصوصی افتتاح می‌شود که این یک توسعه اساسی در سطح استان است و زمینه برای ایجاد و جذب سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال فراهم می‌کند.

فلاحتیان، با بیان این‌که در کنار این پروژه‌ها دو ردیف اعتبار خارجی برای استان جذب می‌شود، خاطرنشان کرد: 20 میلیون اعتبار از بانک خارجی توسعه و تجارت برای مازندران به‌منظور زیرساخت صنعتی جذب شده است و پروژه‌ها به سرعت انجام می‌شود.

معاون وزیر نیرو گفت: در اواخر سال 95 با موافقت شورای اقتصاد با پیشنهاد وزارت نیرو موفق به دریافت 200 میلیون دلار تسهیلات خارجی به صورت فایناس برای ایجاد زیرساخت‌های صنعت برق مازندران شدیم و پیمانکار مشخص و ظرف 3 ماه اینده عملیات اجرایی پروژه آغاز می شود.

وی یادآور شد: هم‌چنین امسال با توجه به افتتاح پروژه‌های امروز، بیش از 1300 میلیارد تومان طرح زیربنایی در صنعت برق مازندران به بهره‌برداری رسید که از امروز آغاز می‌شود و 105 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و 104 میلیارد تومان در یک ماه آینده و مابقی تا دهه فجر سال جاری انجام می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید