پتانسیل افزایش اشتغال در کشاورزی وجود ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 392948
تاریخ انتشار: 17 اردیبهشت 1396 - 16:55
وزیر اسبق کشاورزی:
وزیر اسبق کشاورزی خطاب به برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تصریح کرد: بخش کشاورزی از نظر پرسنل و شاغلان، بیش از حد اشباع است و ظرفیت اشتغال بیشتر وجود ندارد؛ بنابراین نامزدها با واقعیت‌ها زندگی کنند و عوام‌فریبی نکنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، عیسی کلانتری - دبیر کل خانه کشاورز - اظهار کرد: بخش کشاورزی ایران از نظر پرسنل بیش از حد اشباع شده است؛ بنابراین نمی‌توانیم اشتغال را در این بخش افزایش دهیم چرا که منجر به افزایش بیکاری پنهان می‌شود و هم اکنون بخش کشاورزی ایران به دلیل بالا بودن هزینه های تولید در هیچ یک از محصولات تولیدی به غیر از کیوی نمی توانند با دیگر کشورها رقابت کنند چرا که اشتغال زیادی دارد در بخش‌های مختلف کشاورزی وجود دارد که سبب شده تا هزینه تولید محصولات کشاورزی از این محل پرداخت شود و بالاتر برود.

وی افزود: امکان توسعه در بخش کشاورزی وجود ندارد، چرا که منابع آبی بسیار محدودند و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته با توجه به کمبود آب و شوری آن نه تنها باید جلوی توسعه کمی و سطحی در بخش کشاورزی را گرفت بلکه باید میزان مصرف آب در این بخش ۴۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کند و در واقع به نصف میزان مصرف کنونی برسد.

وزیر اسبق کشاورزی گفت: هم اکنون بخشی از قشر تحصیل کرده و کارگران بیکار جزو بیکاری پنهان این بخش به حساب می‌آیند و این در حالی است که هم اکنون در بخش کشاورزی ۴.۵ میلیون بهره‌بردار به حدود هفت میلیون نفر کارگر وجود دارد. از سوی دیگر تولید محصولات مختلف کشاورزی در ایران هزینه بسیار بالاتری نسبت به دیگر کشورها دارد به گونه ای که توان مصرف از دست مردم خارج شده است و امروز محصولات خارجی می‌توانند با نصف قیمت داخلی وارد بازار شوند.

کلانتری با بیان اینکه فراموش نکنیم که تولید ناخالص د در ایران ۶۰ درصد جهان است، گفت: قیمت های انواع محصولات کشاورزی در ایران به گونه ای است که جزو گران ترین کشورهای جهان و در ردیف ۱۰ کشور برتر از این نظر به حساب می آییم؛ بنابراین برای کاهش هزینه های تمام شده و قیمت محصولات تولیدی در راستای افزایش توان مصرف‌کننده داخلی و قدرت رقابت در بازارهای جهانی باید تعداد شاغلان در بخش کشاورزی را کاهش دهیم، چرا که امروز شاغلان از نظر کمی نمی توانند در بخش کشاورزی اثرگذار باشند.

وی گفت: حدود ۲۰ سال گذشته هر کارگر روزانه یک دلار دستمزد می گرفت و امروز به ۱۵ تا ۲۰ دلار رسیده است؛ بنابراین باید تعداد کارگران را کاهش دهیم و حتی اگر قرار باشد ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر در بخش کشاورزی در حوزه های تخصصی و کارشناسی وارد شوند از سوی دیگر نیز باید از بخشی از  شاغلین در این بخش بکاهیم.

حجتی باید عملکرد بخش کشاورزی را توضیح دهد

وزیر اسبق کشاورزی تاکید کرد: دولت یازدهم وزارت جهاد کشاورزی باید عملکرد خود را در این زمینه توضیح دهد و بگوید که تراز منفی هشت میلیارد دلاری این بخش در سال‌های آغازین دولت به منفی ۲.۷ میلیارد دلار رسیده است و این به معنی بهبود ۵.۳ میلیارد دلاری تراز تجاری بخش کشاورزی و صنایع غذایی ایران است یا اینکه بگویند در زمان دولت گذشته و در هشت سالی ریاست جمهوری احمدی نژاد تنها ۲۹ هزار تراکتور به ایران وارد شد، در سه سال و نیم گذشته حدود ۷۹ هزار تراکتور به بخش کشاورزی اضافه شده است.

کلانتری تصریح کرد: در حوزه نوآوری ها و فناوری های جدید در بخش کشاورزی نیز باید اقدامت بسیاری انجام شود که به عنوان مثال می‌توان به انحلال موسسه بذر و نهال اشاره کرد، چراکه مانع ورود تکنولوژی های نوین به بخش کشاورزی شده است و دولت باید مدیریت برخی از سازمان‌ها و انجمن‌های صنفی زیرمجموعه خودش را مانند سازمان نظام مهندسی کشاورزی واگذار کند تا بتواند چابک تر و بهتر به نظارت و امور اجرایی مهم در بخش کشاورزی بپردازد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید