کاهش ۳ درصدی حجم بارش‌های کشور | اتاق خبر
کد خبر: 398123
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1396 - 22:23
حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳ درصد کاهش داشته است.

 

به‌گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، بر اساس آخرین آمار ثبت شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارش‌های کشور از ابتدای مهرماه گذشته تا امروز (شنبه) ۲۸ مرداد، ۲۲۸ میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی گذشته و متوسط ۴۸ ساله، ۳ درصد کاهش داشته است؛ بنابراین گزارش، ایستگاه چلگرد در استان چهارمحال و بختیاری با ۱۴۰۰ میلی‌متر بیشترین و ایستگاه زابل در استان سیستان و بلوچستان با ۲۰. ۴ میلی‌متر کم‌ترین میزان بارش را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، حوضه‌های آبریز اصلی کشور شامل حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان ۳۶۷، حوضه آبریز دریای خزر ۳۳۱، حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۰۸، حوضه آبریز قره قوم ۱۸۱، حوضه آبریز فلات مرکزی ۱۵۹ و حوضه آبریز شرق ۶۲ میلیمتر بارش داشته‌اند؛ بنابراین گزارش، حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان دارای بیشترین و حوضه آبریز مرزی شرق دارای کمترین میزان بارش بوده‌اند.

یادآوری می‌شود، حوضه آبریز دریای خزر نیز پس از حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان مقام دوم بارش‌ها را در کشور از آن خود کرده است.

این گزارش می‌افزاید، در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان بیشترین بارش‌ها در ایستگاه کشور واقع در استان لرستان با ۸۹۷ میلیمتر و کمترین بارش در ایستگاه اهواز واقع در استان خوزستان با ۸۳. ۹ میلی‌متر است.

لازم به ذکر است، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهرماه گذشته لغایت ۲۸ مرداد سال آبی ۹۶ - ۹۵ بالغ بر ۲۲۸ میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۳۴ میلیمتر) ۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۳۶ میلی‌متر) ۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ضمناً حجم بارش اول مهرماه گذشته تا پایان ۲۸ مرداد معادل ۳۷۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید