مشکلات کارگری باید با مدارا و عقلانیت رفع شود | اتاق خبر
کد خبر: 399921
تاریخ انتشار: 5 مهر 1396 - 19:21
وزیر کار در اراک؛
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مشکلات کارگری باید با مدارا و عقلانیت رفع شود و چاره اندیشی به صورتی انجام پذیرد که بعدا دچار خدشه و تبعات نامطلوب نباشد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، علی ربیعی صبح چهارشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: امیدواریم و تلاش داریم که مسائل و مشکلات کارگری صنایع شهر اراک به زودی برطرف شود و باید بدانیم ریشه برخی از این مشکلات به سال های قبل بازمی گردد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی افزود: برخی تصمیماتی که در سال های قبل گرفته شده و می شد در آن زمان تصمیمات بهتری گرفت، این مسائل را به وجود آورده و امروز باید با عقلانیت این مشکلات را رفع کنیم.

ربیعی بیان کرد: باید درک متقابلی از هم داشته و به دنبال مقصر نباشیم، بلکه به حل اصولی مشکل فکر کنیم و مباحث حقوقی و احقاق حقوق بیت المال و کارگران نیز با پیگیری از طریق قوه قضاییه و دادگستری انجام خواهد شد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت: این شرکت ها سرمایه انباشته نظام هستند و باید پول هایی که از این شرکت ها در خارج از آنها صرف شده بازگردد اما این اقدامات بایستی با آرامش و مدارا  و حسن نیت انجام پذیرد.

وی تصریح کرد: ما به عنوان دولت وظیفه داریم مشکلات کارگران را رفع کنیم، چرا که بی دفاع ترین افراد هستند و نمی توانیم به صرف خصوصی بودن شرکت، کارگران را به حال خود رها کنیم چراکه خصوصی سازی آنها نیز توسط دولت انجام شده است.

ربیعی ادامه داد: در این رابطه نمی توان تصمیمات احساسی و یا مقطعی گرفت، برخی در این شرایط توصیه به اقدام و تصمیم کوتاه مدت می کنند، اما به این عقیده ندارم که فقط در چهار سال وزارت خود مشکلات را رفع کنم و به تبعات آتی تصمیم در سال های بعد توجه نداشته باشم، در برابر آیندگان نیز خود را مسئول می دانم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تا زمانی که مسائل دو شرکت هپکو و آذرآب اراک به نتیجه رضایت بخش نرسد از استان مرکزی خارج نخواهم شد و تلاش دارم موضوع را به نتایج مطلوب برسانم.

وی گفت: به عنوان فردی که هم در میان قشر و تشکل های کارگری فعالیت داشته و هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کار کرده ام می گویم که کارگر باید پیام خود را با صدای بلند برساند، اما چارچوب امنیت نیز باید در نظر گرفته شود و ضمن بیان اعتراضات، ثبات موجود برهم نریزد.

ربیعی افزود: اتفاقاتی که در رابطه با اعتراضات کارگری اخیر اراک رخ داد خوشایند نبود و عده ای هم به طور مداوم نشسته و در فضای مجازی تولید مطلب و نقد می کنند که کارگران از این نقدها و نظرها منتفع نخواهند شد و مشکلی از آنان رفع نمی شود.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بیان کرد: به عنوان امین جامعه کارگری و نماینده دولت، درخواست دارم در اراک شاهد گفت و گو برای حل مشکلات کارگری باشیم و عقلانیت و مدارا که بر آن تاکید شد، مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: در رابطه با مشکلات شرکت آذرآب، اقداماتی در دست انجام است تا کارگران به سر کار بازگردند و ۷۰ درصد مشکلات ذکر شده از سوی نمایندگان کارگران این شرکت ها، در حال رفع شدن است.

ربیعی تصریح کرد: مقرر شده رئیس هیات مدیره آذرآب وضعیت این شرکت و تضمین های بانکی لازم را پیگیری کند و برای مساعدت در این رابطه نماینده ای هم از طرف وزارت کار به این شرکت فرستاده خواهد شد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی افزود: در مورد شرکت هپکو پیچیدگی بیشتری وجود دارد که تلاش داریم به جمع بندی لازم برای حل مشکل این شرکت برسیم و در استان حضور داریم تا چاره اندیشی لازم انجام شود و اولویت اصلی ما پرداخت حقوق کارگران این شرکت است.

وی ادامه داد: در رابطه با حل مشکلات این دو شرکت، یک برنامه کوتاه مدت مبتنی بر پرداخت معوقات کارگران، راه اندازی اولیه و جلوگیری از قطع شدن خدمات بیمه آنها است و همچنین تصمیمات میان مدت و بلندمدت به منظور حل مشکلاتشان باید در دستور کار مدیریت ارشد استان باشد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین اضافه کرد: همچنین این شرکت ها نیاز به نوسازی تجهیزات دارند که باید پیگیری لازم در این رابطه نیز از سوی مسئولان استان انجام پذیرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید