Performancing Metrics

تاکید دوباره تولیدکنندگان اوپک -غیراوپک بر ثبات بازار نفت | اتاق خبر
کد خبر: 402869
تاریخ انتشار: 10 آذر 1396 - 09:45
با صدور 'بیانیه همکاری'؛
سازمان کشورهای صادرکننده نفت و 10 کشور تولیدکننده غیر عضو اوپک، شامگاه پنجشنبه در پایان سومین نشست وزیران در یک 'بیانیه همکاری' توافق قبلی کاهش عرضه نفت را تا پایان سال 2018 تمدید و مقرر ساختند در ماه ژوئن شرایط بازار را بررسی و تنظیمات لازم را اعمال کنند

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست چهارم خرداد امسال با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس 2018 (اواسط فروردین 1397) موافقت کرده بودند و در حالی که انتظار می رفت این توافق از ماه مارس تا پایان سال 2018 تمدید شود؛ دو طرف در پایان نشست امروز ، با صدور یک بیانیه اصلاح شده ، دوره جدید همکاری را از ژانویه تا دسامبر یعنی کل سال 2018 اعلام کردند.

خالد الفالح رئیس کنفرانس اوپک در کنفرانس خبری پایانی اجلاس امروز اوپک گفت: ما با این اصلاحیه توافق اوپک و غیراوپک را به یک توافق یک ساله تبدیل کردیم و تعهدات خود را به روشنی مورد تاکید قرار دادیم.

در بیانیه همکاری مشترک در عین حال آمده است: با توجه به عدم قطعیتهای بخصوص مرتبط با عرضه و تا حدی نیز مرتبط با رشد تقاضا ، مقرر شد که در ژوئن 2018 بر اساس شرایط بازار و پیشرفتهای حاصل شده در جهت توازن مجدد بازار نفت در آن زمان ، فرصت برای اقدامات تنظیمی بیشتر لحاظ خواهد شد.

برخی کارشناسان صدور این بیانیه اصلاح شده را یک 'فرمول برد - برد' برای دو دیدگاه موجود دانستند که از یک سو عربستان به خواست خود برای تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال دست یافت و از سوی دیگر روسیه نیز می تواند به شرکتهای نفتی خود بگوید که امکان بازبینی در ماه ژوئن وجود دارد. همچنین درصورت افزایش مداوم قیمت نفت و ورود بیش از حد تولیدات 'شیل' آمریکا به بازار نفت ، تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک مشارکت کننده در توافق کاهش عرضه در ماه ژوئن می توانند تغییرات لازم را اعمال کنند.

در حالی که گزارشهایی از فشار شرکتهای نفت روسیه بر وزیر انرژی این کشور برای افزایش تولید روسیه منتشر شده بود اما 'الکساندر نواک' وزیر انرژی روسیه در کنفرانس خبری پایان نشست روز پنجشنبه گفت : ما منعطف هستیم و هدف ما یکی است.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در این بیانیه خواست خود برای رسیدن به ثبات بازار نفت به نفع تمام تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت را مورد تاکید قرار دادند.

در بیانیه مشترک اوپک با کشورهای روسیه ، جمهوری آذربایجان ، بحرین ، برونئی ، قزاقستان ، مالزی ، مکزیک ، عمان ، سودان و سودان جنوبی بر همکاری دو طرف در یک چهارچوب پویا و شفاف از جمله نظارتهای منظم و تحلیل مشترک برای تامین منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان تاکید شده است.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک همچنین اختیارات 'کمیته نظارتی مشترک وزیران' (JMMC) را تمدید کردند. این کمیته از کشورهای الجزایر ، کویت ، ونزوئلا و عربستان (از اعضای اوپک) و دو کشور روسیه و عمان به نمایندگی از کشورهای غیرعضو اوپک تشکیل شده ؛ عربستان و روسیه روسای آن هستند و کمیته فنی مشترک در دبیرخانه اوپک نیز به آن یاری می رساند. وظیفه کمیته نظارتی مشترک وزیران نظارت دقیق بر نحوه اجرای توافق همکاری و گزارش به اجلاس اوپک - غیراوپک است.

پیش از توافق اوپک و غیراوپک ، وزیران نفت اوپک نیز در نشست 173م کنفرانس اوپک با تمدید توافق کاهش عرضه تا پایان سال 2018 موافقت کردند و همچنین مقرر ساختند که تولید نفت لیبی و نیجریه نیز در حد تولید آنها در سال 2017 محدود بماند و از 2.8 میلیون بشکه در روز فراتر نرود.

خالد الفالح رئیس کنفرانس اوپک در نشست خبری پایان اجلاس روز پنجشنبه گفت : با تعهد نیجریه و لیبی، بازار نفت در سال 2018 شاهد شگفتی عرضه نخواهد بود.

بسیاری از کارشناسان بازار انرژی توافق اوپک و غیراوپک را بسیار موفق دانسته و سطح پایبندی کشورها به تعهدات را نیز بالاتر از حد تصور می دانند. رئیس کنفرانس اوپک با قدردانی از نتایج خوب همکاری تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای بهبود شرایط بازار جهانی نفت خواستار نهادینه شدن این همکاری ها شد.

24 کشور اوپک و غیراوپک مشارکت کننده در توافق کاهش عرضه نفت ، از ابتدای سال 2017 در مجموع روزانه 1.8 میلیون بشکه از عرضه جهانی نفت کاستند که این مساله موجب کمک به توازن عرضه و تقاضا و بهبود قیمت نفت شد . اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) در وین با کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود برای کمک به تنظیم بازار جهانی موافقت کرده بود. ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی ، گابن ، عراق ، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک هستند. اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه ، جمهوری آذربایجان ، بحرین ، بروئنی ، قزاقستان، مالزی ، مکزیک ، عمان ، سودان و سودان جنوبی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند و به این ترتیب از اول سال 2017 روزانه 1.8 میلیون بشکه از عرضه جهانی نفت کاسته شد . وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست 25 مه (چهارم خرداد امسال) با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس 2018 (اواسط فروردین 1397) موافقت کردند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید