Performancing Metrics

تاثیر دو زلزله اخیر بر مصرف بنزین در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 402949
تاریخ انتشار: 11 آذر 1396 - 20:15
رشد هشت درصدی مصرف بنزین در ۹ ماهه سال جاری و همچنین رشد مصرف این فرآورده نفتی در دو استان زلزله زده نه تنها منابع استراتژیک بنزین را به خطر نینداخته است، بلکه مهر اطمینانی بر در دسترس بودن این فرآورده نفتی زده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، زلزله حدود سه هفته گذشته استان کرمانشاه و روز گذشته استان کرمان باعث هجوم مردم به پمپ بنزین ها و در نتیجه افزایش قابل توجه مصرف این فرآورده نفتی در این دو استان شد، به طوریکه به گفته محمد فرازمند، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در روزهای بعد از وقوع زلزله روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بنزین در کرمانشاه توزیع می شد و طبق آخرین آماری که در مورد انتقال بنزین به مناطق زلزله زده کرمانشاه در ۲۹ آبان ماه منتشر شد، بیش از چهار میلیون و ۷۵۲ هزار لیتر بنزین در این مناطق به وسیله ۱۹۱ دستگاه نفتکش توزیع شده است.

همچنین به گفته سیدمحمدرضا موسوی خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بعد از وقوع زلزله در برخی نقاط استان کرمان در صبح روز گذشته، مردم به جایگاه‌های سوخت هجوم بردند و در جایگاه‌ها با ترافیک مواجه شدیم.

وی تاکید کرد :با این حال بنزین به اندازه کافی برای پاسخگویی به نیاز مردم در جایگاه‌ها وجود دارد.

علاوه بر رشد مصرف بنزین در استان‌های زلزله زده، میانگین مصرف بنزین ایران از ابتدای سال جاری تا ۲۸ آبان ماه ۸۱ میلیون لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد رشد داشته است.

با این حال با وجود اینکه میزان مصرف بنزین در کشور افزایش یافته است  موسوی خواه از ذخایر بیش از یک میلیارد لیتری بنزین خبر داد و گفت: نگرانی در زمینه تامین مورد نیاز کشور وجود ندارد و ذخایر استراتژیک بنزین کشور بیش از یک میلیارد لیتر است.

همچنین ذخایر استراتژیک بنزین درحالی بیش از یک میلیارد لیتر اعلام شده که با فعال‌سازی واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس رکورد تولید بنزین در کشور شکسته شد.با این فعال‌سازی تولید روزانه این پالایشگاه از ۹ میلیون لیتر به ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافت.با راه‌اندازی این واحد روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و یورو ۵ تولید می‌شود که در صورت راه‌اندازی دو واحد دیگر٬ مجموع تولید بنزین به ۳۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید