Performancing Metrics

وقتی شایعه افزایش قیمت بنزین به واقعیت نزدیک می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 403746
تاریخ انتشار: 29 آذر 1396 - 15:57
خبر افزایش قیمت بنزین که در ابتدا وزنه شایعه بودن آن از وزنه صحتش سنگین‌تر بود، با اظهارات اخیر روحانی و زنگنه به واقعیت نزدیک‌تر شده است

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، تنها چند ساعت بعد از تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس گمانه‌زنی‌های افزایش۵۰ درصدی قیمت بنزین توسط رسانه ها و کارشناسان به گوش رسید. خبر دیگری که هم راستای افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین دهان به دهان می‌شد، تاریخ افزایش قیمت این فرآورده نفتی بود و گفته می‌شد قرار است بنزین از اول دی ماه ۱۵۰۰ تومان شود.

آنچه شک افزایش قیمت بنزین را تبدیل به یقین می کرد، این بود که نه تنها نمایندگان مجلس، بلکه بیژن زنگنه - وزیر نفت - نیز اخبار مربوط به احتمال افزایش قیمت بنزین را تکذیب نکردند و هرچند شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد "هر قیمت جدید و هر زمانی که برای افزایش قیمت بنزین اعلام می شود کذب محض است"، اما تنور احتمال افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین همچنان داغ ماند و دو تبصره ۱۴ و ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نیز بر داغ ماندن این تنور دامن می زد.

در توضیح این دو تبصره باید گفت در سه سال گذشته مجموع منابعی  که در تبصره هدفمندی گذاشته می شد  با در نظر گرفتن سهم تولید  ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است که از این میزان حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان در اختیار سازمان هدفمندی قرار می‌گرفت و البته دولت مجوز داشت که از محل اختلاف این مبلغ تا ۴۸ هزار میلیارد تومان تعیین شده قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد، اما در سال‌های قبل دست به این اقدام نزد و مازاد مورد نیاز  را تا حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان طبق مجوز قانونی از بودجه عمومی تامین کرد.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده و دلیل آن خارج شدن سهم تولید از تبصره ۱۴ و انتقال آن به تبصره ۱۸ است. دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ اعلام کرده است برای کمک به تولید و اشتغال از سه محل استفاده خواهد کرد که یک محل آن مابه تفاوت قیمت حامل های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ است. دولت تاکید کرده ما به التفاوت قیمت حامل های انرژی تا سقف ۱۷هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و این میزان به تولید و اشتغال تخصیص خواهد یافت.

رئیس جمهوری در مورد گران شدن بنزین چه گفت؟

بوی گرانی بنزین زمانی شدت گرفت که رئیس جمهوری، در اولین اجلاس حقوق شهروندی با اشاره به اینکه اولویت اول شما مردم و اشتغال است اظهار کرد: قمیت بنزین و گازوئیل بالاتر از نصف قیمت جهانی امروز نخواهد بود، در حالیکه قانون گفته است در پنج سال باید قیمت بنزین وگازوئیل به قیمت جهانی برسد و این پنج سال هم به اتمام رسیده است. ما اگر پولی از مردم می‌گیریم آن پول را صرفا و فقط برای اشتغال جوانان هزینه می‌کنیم. ما در چهار سال آینده با سرمایه‌گذاری حدود۳۰۰  هزار میلیارد تومان به دنبال ایجاد اشتغال هستیم، التبه قرار نیست این پول از مردم گرفته شود.

البته بعد از اظهارات رئیس جمهوری، زنگنه در حاشیه اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در ارتباط با اخبار مربوط به افزایش قیمت بنزین که در فضای مجازی منتشر شده است، اظهار کرد: هنوز تصمیم نهایی در این رابطه گرفته نشده است. حرف‌هایی در فضای مجازی زده می‌شود، اما در دولت هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت و انتشار خبر ۱۵۰۰ تومانی شدن بنزین

اظهارات زنگنه درحالی مطرح شد که پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در مطلبی با عنوان "معضل بیکاری و تنگنای مالی دولت" دلایل تصمیم دولت در بودجه ۱۳۹۷ برای افزایش  قیمت بنزین و گازوئیل را بررسی و تصریح کرد: بر اساس بودجه ۱۳۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان می شود.

در این مطلب آمده بود : موضوع اشتغالزایی یکی از اصلی ترین موضوعات بودجه سال ۱۳۹۷ است و دولت در ذیل تبصره ۱۸ بودجه سال  ۱۳۹۷  یکی از راه های تامین درآمد برای اشتغالزایی را که یکی از اصلی‌ترین دغدغه های کشور است، افزایش قیمت بنزین و گازوئیل و اختصاص درآمد حاصل از آن برای این امر در نظر گرفته است. در تبصره ۱۸ پیش‌بینی شده است که دولت از این طریق ۱۷هزار میلیارد تومان درآمد به دست می آورد که خود را ملزم می‌داند آن را در راه اشتغالزایی هزینه کند. از این رو در ادامه گزارش آمده است که برای تحقق چنین درآمدی، قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان «پیشنهاد» شده است.

البته در ادامه مطلب مذکور تاکید شده که از  کلمه پیشنهاد کاملا مشخص است که این موضوع قطعی نیست و صرفا یک نظر کارشناسی است که نیاز به بحث و بررسی بیشتر دارد و در زمان قطعی شدن به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

آخرین اظهار نظر زنگنه درمورد قیمت بنزین

این گمانه‌ها درحالی مطرح شده است که زنگنه در آخرین اظهارنظر خود درمورد افزایش قیمت بنزین تاکید کرد قیمت مجموع بنزین و گازوئیل در هر شرایطی و با هر افزایشی بیشتر از ۲ هزار تومان نخواهد شد.

به گفته وی ابهاماتی درباره سخنان رئیس جمهوری در زمینه نحوه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل مطرح شد، در واقع نظر رئیس جمهوری این است که مجموع قیمت این دو فرآورده از نصف قیمت جهانی آن‌ها بعد از افزایش بیشتر نخواهد شد.اگر قیمت بنزین را یک‌هزار تومان و گازوئیل را ۳۰۰ تومان محاسبه کنیم، قیمت جهانی این دو فرآورده اکنون بالای ۴ هزار تومان است و منظور این بود که قیمت مجموع بنزین و گازوئیل در هر شرایطی و با هر افزایشی بیشتر از ۲ هزار تومان نخواهد شد.

وزیر نفت تاکید کرد: درباره پیشنهاد وزارت نفت برای قیمت بنزین و گازوئیل در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ هم  ما پیشنهاد قیمت نمی‌دهیم و دولت هر زمانی که تصمیم به اضافه کردن قیمت گرفت، اعلام می‌شود و هنوز این موضوع در مرحله‌ای نیست که بتوان قیمتی را برای اطلاع مردم اعلام کنیم.در خصوص مطرح شدن قیمت‌های ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای بنزین و گازوئیل در خبرگزاری‌ها نیز این قیمت‌ها را من هم شنیده‌ام اما تا زمانی که دولت اعلام نکرده، همه چیز را باید شایعه دانست. درباره میزان افزایش قیمت بنزین و گازوئیل بی‌اطلاعم و آقای رئیس جمهوری سقف افزایش را اعلام کرده است، البته ما گزینه‌های مختلفی را مطرح کرده‌ایم و هر نوعی که تصمیم‌گیری شود، آماده‌ اجرا هستیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید