Performancing Metrics

راهکار مهار بحران صندوق بازنشستگی | اتاق خبر
کد خبر: 403927
تاریخ انتشار: 3 دی 1396 - 16:34
یک کارشناس اقتصادی به راهکار مهار بحران صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: دولت باید برای مهار این بحران، رویکرد بودجه سال ۹۷ را اصلاح کند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، مجید شاکری گفت: بیشترین بودجه در بین وزارت خانه ها در لایحه ٩٧ به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان اختصاص دارد؛ از این عدد تقریبا ۳۰ هزار میلیارد تومان یکسره به صندوق بازنشستگی مربوط است تا فعلا از غرق شدن آن جلوگیری شود. 

وی ادامه داد: در مقابل، حدود ٢١ هزار میلیارد تومان  برداشت از صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است. 

شاکری اظهار کرد: اگر چه از دید ادبیات بودجه این گزاره صحیح نیست ولی در عمل با یک برداشت ٢١ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی مواجه هستیم که کمک می کند تا صندوق بازنشستگی را برای یک سال دیگر با تنفس مصنوعی نگه داریم.

وی گفت: دقت کنید که اگر همه این ٢١ هزار میلیارد تومان یا بخش بزرگی از  آن به صورت انباشته و قبل از سررسید پرداخت حقوق بازنشستگان تخصیص می یافت، می شد به جای گذران یک سال دیگر( تازه با کسری ٩ هزار میلیارد تومانی نسبت به هزینه صندوق بازنشستگی) از آن برای تجدید ساختار و یا recapitalize آن بهره برد.

این کارشناس اقتصادی درباره راهکار برون رفت از این وضعیت گفت: به عنوان یک پیشنهاد، می توان این دو بخش را از هزینه و درآمد بودجه ٩٧ منفک کرد و در قالب یک طرح جدید، با تعریف یک کمیته ساماندهی صندوق بازنشستگی از این ٢١ هزارمیلیارد تومان، نه فقط برای پرداخت حقوق بلکه برای تجدید ساختار صندوق استفاده کرد.

وی توضیح داد: یک برنامه تجدید ساختار به عنوان پیوست طرح تهیه می شود که تأمین جریان نقدی ماهانه حقوق هم در آن دیده شده باشد. به جای همراهی با  زمان قانونی و ابلاغ بودجه مثلا در اردیبهشت سال بعد، برداشت از صندوق از بهمن ٩٦ اغاز می شود.باید توجه داشت با توجه به تراکم تقاضای حواله در بهمن و اسفند، انتقال معادل ریالی به ایران از منابع صندوق در این دو ماه به مراتب راحتتر از اردیبهشت و خرداد است.

شاکری گفت: همچین تقدم درآمد بر هزینه جاری ابتکار عمل برای کاهش هزینه های مالی، نقد پذیر کردن دارایی ها منجمد و مانند آن را افزون می کند. برای خرید زمان  و کمک به کم کردن درصد افزایش پرداختی به بازنشستگان با حقوق بالا هم می توان فکر کرد. باز از طریق عدم پرداخت بخشی از حقوق به بازنشستگان حقوق بالا و حبس آن در قالب اوراق وکالت هم می توان زمان بیشتری خرید. بدیهی است که این فهرست مشکل را در یک سال حل نخواهد کرد ولی حل آن را شروع خواهد کرد.

او تصریح کرد: باید دقت داشت که در بین فهرست ابر چالش ها، سایز بحران صندوق بازنشستگی از همه کمتر است. از طرف دیگر چون علت بحران در صندوق بازنشستگی بر عکس تأمین اجتماعی، صرفا مربوط به ضعف تاسف بر انگیز مدیریت نیست و واقعا کمبود ثروت وجود دارد، فوریت ان بیشتر است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید