Performancing Metrics

۲پیشنهاد وزارت کار به شورای‌عالی اشتغال | اتاق خبر
کد خبر: 409309
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1397 - 10:48
مدیر طرح ملی تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) از تنظیم دو پیشنهاد برای ارائه به شورای عالی اشتغال در زمینه سیاستگذاری‌های بازار کار خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، رضا تازیکی با اشاره به تدوین و تنظیم دو پیشنهاد از طرف معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار برای ارائه به شورایعالی اشتغال گفت: علاوه بر نهادسازی و ایجاد مراکز اتصال به بازار به عنوان اهداف سال جاری، در حوزه سیاستگذاری بازار کار نیز اقداماتی باید انجام گیرد. در همین راستا پیشنهادات مشوق‌های «سرمایه گذاری خارجی معطوف اشتغال» و امضای «موافقتنامه تجارت آزاد» با یکی از کشورهای آسیای میانه در رَسته‌های خاص اشتغالزا تدوین شده و به عنوان پیشنهاد به شورای عالی اشتغال ارائه خواهد شد.

مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) با اشاره جزئیات برنامه مشوق‌های سرمایه گذاری معطوف به اشتغال افزود: در قالب اجرای این برنامه می توان برای جذب سرمایه گذاران یکسری معافیت‌ها و مشوق‌هایی در نظر گرفت؛ به عنوان مثال اگر سرمایه گذار خارجی، به ازای هر یک میلیون دلار سرمایه گذاری، برای ۱۵۰ نفر اشتغال ایجاد کند مشمول معافیت‌ها و مشوق‌هایی خواهد شد.

تازیکی با بیان اینکه پیشنهاد مشوق سرمایه گذاری خارجی صرفا برای رَسته‌های اشتغالزا مد نظر قرار دارد ادامه داد: در رسته های گاز و پتروشیمی به دلیل ظرفیت اشتغال‌پذیری پایین به نسبت سرمایه، به مشوق سرمایه گذاری نیازی نیست اما در برخی رسته‌های خاص و اشتغالزا مانند کفش، پوشاک، مبلمان، لوازم خانگی و وسایل الکترونیک ناگزیر به ارائه بسته‌های تشویقی برای جذب سرمایه گذار خارجی هستیم.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اگر به ازای هر یک میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی برای ۱۵۰ نفر در کشور شغل ایجاد شود، در صورت جذب ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی ۱۵ هزار شغل در کشور ایجاد می شود که بدون هزینه یک ریال از منابع داخلی و پرداخت تسهیلات تحقق می یابد و عدد قابل توجهی است.

تجربه موفق در کشورهای اروپایی

وی با بیان اینکه این طرح در برخی از کشورهای اروپایی تجربه شده است که مسیرهای موفقی را در جهت اشتغالزایی طی کرده‌اند، ادامه داد: دقیقا دو کشور صربستان و گرجستان از مسیرهای مشابهی در این زمینه پیروی می کنند؛ ابتدا کشور گرجستان با سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، دریافت وزیرا برای تمام گردشگران را لغو کرد و اکنون سرمایه گذاری بر روی صنعت پوشاک به عنوان یک صنعت اشتغالزا را آغاز کرده است؛ کشور صربستان نیز دقیقا همین سیاست را در پیش گرفت و در حوزه گردشگری ویزا را برای برخی کشورها از جمله ایران لغو کرد و در حال حاضر نیز مرکز جذب سرمایه گذاری در صنعت پوشاک شده است که بسیاری از برندهای معتبر ایتالیایی و ترک در این کشور سرمایه گذاری می کنند.

مدیر طرح ملی تکاپو با تاکید بر اینکه دقیقا سرمایه گذاری ارتباط مستقیم با اشتغال دارد، افزود: اگر به دنبال جذب سرمایه مالی خارجی و ایجاد امنیت اقتصادی در کشور هستیم باید سرمایه گذار خارجی را تشویق کنیم که به تبع آن دانش و تکنولوژی نیز به کشور منتقل می شود.

وی با اشاره به جلسات با سرمایه گذاران خارجی در وزارت کار با هدف توسعه اشتغال گفت: امروز نشست مشترکی با یک سرمایه گذار چینی برای سرمایه گذاری در صنعت پوشاک با هدف اشتغال برگزار می شود؛ هفته گذشته نیز با دو سرمایه گذار از کشور ترکیه و یکی از کشورهای عربی مذاکره برای جذب سرمایه در صنعت پوشاک نیز صورت گرفت. ظرفیت برای جذب سرمایه گذار خارجی در کشور بسیار زیاد است اما قوانین داخلی ما در حوزه سرمایه گذاری خارجی به شدت با سیاست‌های حمایت از سرمایه گذار مغایر است.

وی افزود: مهمترین مسئله سرمایه گذاران این است که قوانین گمرکی ایران شفاف نیست و از جمله آن به طولانی بودن ورود و خروج کالا از گمرکات اشاره می کنند؛ در حالی که در کشور صربستان یک خط ویژه در گمرک این کشور برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرد تا در کوتاه ترین زمان کالا و اجناس ارزیابی و ترخیص شوند.

مدیر طرح ملی تکاپو همچنین درباره طرح امضای موافقتنامه تجارت آزاد با یکی از کشورهای آسیایه میانه گفت: پیشنهاد دیگر به شورای عالی اشتغال نیز این است که فارغ از مذاکرات و ارتباطات خارجی در نگاه کلان، ارتباطات خارجی در رسته‌های خاص فعال شوند؛ به عنوان مثال پیشنهاد دادیم با یکی از کشورهای آسیای میانه موافقتنامه تجارت آزاد صرفا در حوزه‌های خاص و دارای ظرفیت اشتغالزایی منعقد شود که در این صورت بسیاری از کشورها با هدف استفاده از مزیت‌های تجاری، به دنبال سرمایه گذاری در ایران خواهند بود و به شدت می تواند در افزایش اشتغال کمک کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید