Performancing Metrics

ارائه سبد غذای رایگان به دو دهک | اتاق خبر
کد خبر: 413614
تاریخ انتشار: 31 تیر 1397 - 16:00
ربیعی اعلام کرد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حفظ امنیت اجتماعی، حمل و نقل و مسکن به عنوان سه برنامه مهم دولت در دوران تحریم نام برد و گفت: حفظ معیشت مردم، مهمترین اولویت دولت در دوران تحریم است که در همین راستا می‌خواهیم به دو دهک به طور کامل سبد غذای رایگان بدهیم.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علی ربیعی گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این سه عامل باعث افزایش فقر و جابه جایی دهک‌ها می‌شود، به همین دلیل برنامه‌ای که طی این سال‌ها تعریف کرده‌ایم، در راستای حمایت غذایی خانوارها و دهک‌های پایین جامعه است و برای پوشش فقر غذایی، بودجه مورد نیاز را تامین کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در حال حاضر برنامه جامع‌تری را دنبال می‌کنیم و برآورد بودجه آن ۲۵۰۰ میلیارد تومان در سال است. بر اساس این طرح برای افراد به طور مستقیم سبد غذا تعریف کرده‌ایم و می‌خواهیم برنامه‌ای را دنبال کنیم که همه دهک‌ها را پوشش بدهد. البته در نظر داشتیم برنامه وسیع‌تری را ببینیم که ۱۲ هزار میلیارد تومان بار مالی داشت، لذا با حفظ قیمت‌ها و عدد ۲۵۰۰ میلیارد تومان می‌خواهیم این حمایت را داشته باشیم و دهک‌های مدنظر را بیشتر تقویت کنیم.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این برنامه خوراک و غذا با نرخ امروز تعیین و تثبیت می‌شود و دولت از زندگی اجتماعی و معیشتی مردم محافظت‌ می‌کند تا خوراک و غذای آنها دستخوش تحریم‌ها نشود.

ربیعی افزود: ما می‌خواهیم تبعات تحریم بر قیمت خوراک حداقل پنج دهک را بپذیریم و دست کم به دو دهک هم به طور کامل سبد غذای رایگان بدهیم.

وی ادامه داد: برنامه دوم ما محافظت از سبد معیشت مردم در دوران تحریم است. کالاهای اساسی و مورد نیاز روزمره مردم را محافظت می‌کنیم و بودجه آن را هم پیش‌بینی کرده‌ایم.

اصرار ترامپ برای مذاکره با ایران

وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ترامپ برای مذاکره با ایران اصرار دارد و ۸ بار تماس گرفته است، تصریح کرد: تحریم‌ها روح و روان جامعه را هدف قرار داده و هدف آن‌ها شورش ذهنی و القای ناتوانی است. ما هم این مساله را می‌دانیم و به همین دلیل در شرایط موجود که می‌خواهند با تحریم‌ها به مردم فشار بیاورند، تلاش می‌کنیم تاب‌آوری را بالا برده و از معیشت و زندگی مردم حفاظت کنیم.

پرداخت ۷۰ درصد حداقل مزد به افراد ناتوان از کسب درآمد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در برنامه نگاه یک سخن می‌گفت، از تضمین حداقل درآمد مردم به عنوان برنامه سوم در دوران تحریم نام برد و اظهار کرد:قصد داریم این برنامه را برای بیش از یک دهک پیش ببریم و در برنامه ششم هم آن را دیده‌ایم. به افرادی که به هیچ عنوان توانایی کسب درآمد ندارند غیر از سبد کالا، ۷۰ درصد حداقل دستمزد را به آنها می‌دهیم.

ربیعی با بیان اینکه ۷۰ درصد حداقل مزد، با احتساب یارانه‌هایی است که هر فرد می‌گیرد، گفت:۸۹۰ خانوار و دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را در این برنامه پوشش خواهیم داد و دلیل اینکه چنین برنامه‌ای را در دستور کار قرار دادیم این بود که احساس کردیم تحریم‌ها به مردم فشار وارد کند و ممکن است افراد را از دهک ۹ به دهک ۱۰ سوق دهد.

صرفه‌جویی ۲۵۰۰ میلیارد تومانی با پایگاه رفاه ایرانیان

وی در پاسخ به این پرسش که شناسایی خانوارها چطور خواهد بود؟ ‌به سامانه رفاه ایرانیان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در وزارت کار پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان را کامل کردیم و توانستیم با این کار ۲۵۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی کنیم. این بانک اطلاعاتی در بحث پوشش بیمه‌ای بیماران خاص و کارگران ساختمانی به کمک آمد و وزارت ارتباطات در این طرح همکاری کرد و اکنون بیش از ۶۰ پایگاه اطلاعاتی به این پایگاه متصل هستند.

وزیر کار به برنامه حمل و نقل اشاره کرد و گفت: هدف ما این است که افزایش قیمتها در بخش حمل و نقل مشمول فقرا و طبقات پایین جامعه نشود. ایده‌اش مطرح شده و در حال تدوین است تا از افزایش هزینه حمل و نقل بر طبقات محروم و پایین جلوگیری کنیم.

واگذاری واحدهای مسکن مهر به نهادهای حمایتی

ربیعی گفت: در برنامه مسکن هم قانون به ما اجازه داده مسکن های مهر باقی مانده را به نهادهای حمایتی واگذار کنیم که این کار می‌تواند بخشی از مشکل تامین مسکن نیازمندان را برطرف کند.

مسکن اجتماعی بازنشستگان در دستور کار

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بحث بافتهای فرسوده با بودجه ای که در صندوقهای بازنشستگی پیش بینی شده قرار است مسکن اجتماعی بازنشستگان نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی از اختصاص وام‌های دو ساله به بازنشستگان خبر داد و گفت: به منظور بالا بردن قدرت خرید بازنشستگان، کارتهای خرید ارزان در نظر گرفته شده و قرار است اختصاص آن به شکل پایلوت از یک منطقه آغاز و پس از آن در کل کشور عملیاتی شود.

بیمه هیچ راننده‌ای قطع نمی‌شود!

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره بیمه رانندگان گفت: در دولت قبل موضوع بیمه رانندگان مطرح شد که چون دولت مبلغی پرداخت نکرد محقق نشد ولی ما بیمه رانندگان را به هیچ وجه قطع نخواهیم کرد.

افزایش منابع بیمه بیکاری

ربیعی همچنین از اختصاص بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمه بیکاری خبر داد و گفت: قصد داریم برنامه تثبیت شغل و حفظ و نگهداری افراد در کارگاهها را دنبال کنیم تا ریسک زندگی مردم را کاهش دهیم و امسال برای استانهایی که پوشش بیمه‌ای در آنها کم است حق بیمه کارفرمایی را درنظر گرفته‌ایم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید