از نیازمندی به واردات آجیل تا ایجاد شغل با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان | اتاق خبر
کد خبر: 421676
تاریخ انتشار: 27 دی 1397 - 11:31
مهم ترین اخبار کار و تعاون در هفته‌ جاری
بررسی افزایش حق مسکن کارگران، رونمایی از سامانه ثبت دادخواست کارگران در دهه فجر،ایجاد شغل با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان و اجرای آزمایشی سامانه مهتا در فروشگاههای تعاونی از مهمترین عناوین خبرهای حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در هفته‌ جاری، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رونمایی و راه‌اندازی سامانه ثبت دادخواست و دادرسی الکترونیکی کارگران در ایام دهه فجر خبر داد.

حاتم شاکرمی با اشاره به اهمیت الکترونیکی کردن فرآیند ثبت دادخواستها در کاهش مراجعات گفت: سامانه جامع روابط کار دارای ۳۶ زیر مجموعه است که دو سامانه الکترونیکی ثبت دادخواست و دادرسی الکترونیکی دهه فجر امسال رونمایی و راه اندازی خواهد شد.

به گفته کارشناسان، این سامانه ضمن تفکیک نوع قراردادهای کار اعم از دائم و موقت، کنترل و نظارت بر انعقاد قراردادها را بهبود بخشیده، زمینه شناسایی و ساماندهی قرارداده را فراهم می کند. 

باوجود آن که وزیر کار ابراز امیدواری کرده بود با برگزاری نشست سه جانبه شورای عالی کار و توافق میان کارگران و کارفرمایان، رقم کمک هزینه مسکن افزایش یابد در دویست و هفتاد و هشتمین نشست شورای عالی کار که با موضوع بررسی حق مسکن کارگران برگزار شده بود این توافق حاصل نشد و جلسه بدون نتیجه پایان یافت.

قرار بود در این جلسه موضوع افزایش حق مسکن کارگران مورد بحث و بررسی قرار گیرد که به گفته نماینده کارگران درصدهای پیشنهادی ناچیز و اندک بود و عنوان حق مسکن را نداشت. آخرین خبرها حاکی از آن است که دوشنبه آینده بررسی افزایش کمک هزینه مسکن کارگران با حضور شرکای اجتماعی در دستور نشست شورای عالی کار قرار خواهد گرفت.

اتاق تعاون این هفته میزبان معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت بود و در این جلسه از اجرای آزمایشی سامانه مدیریت هوشمند تامین کالاهای اساسی (مهتا) در فروشگاه‌های بخش تعاون خبرداد.

آنطور که بهمن عبدالهی، رئیس اتاق تعاون ایران گفته، این سامانه در بیش از ۴۰ فروشگاه تعاونی به شکل آزمایشی اجرایی شده و قرار است از این طریق، کار تامین و توزیع کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم با سهولت بیشتری انجام شود.

البته وی از قول مساعد معاون اول رئیس جمهوری در اجرای فاز اول این طرح خبر داده و گفته با همکاری و هماهنگی مسئولان امر از ابتدای سال ۹۸ سامانه مهتا وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

در این نشست عباس قبادی، معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت نیز آمادگی ستاد تنظیم بازار برای واگذاری توزیع گوشت وارداتی توسط اتاق تعاون را اعلام کرد و گفت با این کار دست واسطه‌ها از بازار کوتاه خواهد شد.

وی از واردات ۵۰۰۰ تن دام زنده کوچک در هفته آینده خبر داد و اعلام کرد: این دام از طریق فرودگاه پیام وارد کشور می‌شود و ۲۴ ساعت بعد، کشتار و توزیع خواهد شد.

قبادی درباره تنظیم بازار آجیل هم گفته که برای تنظیم بازار آجیل چاره اندیشی کردیم ولی نیازمند واردات هستیم چون امسال شرایط تولید پسته اصلا مناسب نبود. 

این هفته همایش ملی کارآفرینی، تولید ملی و توسعه اقتصادی برگزار شد و یک استاد دانشگاه استفاده از ظرفیتهای صنعت گردشگری در حوزه اشتغال و کارآفرینی را با توجه به درآمدزایی و ارزش افزود بالای آن پیشنهاد کرد.

وی بیکاری و عدم وجود فرصت‌های شغلی را آزار دهنده دانست و گفت: امروز در هر خانواده‌ای چند نفر فارغ‌التحصیل بیکار هستند که نشان می‌دهد مدیریت کارآمدی نداشتیم و در ساختار اشتغال کشور تحول ایجاده نکرده‌ایم.

به گفته ابراهیم بای سلامی در حالی که بیش از ۶۰ درصد اقتصاد ایران متکی بر درآمدهای نفتی است، بسیاری از کشورهای جهان نظیر اسپانیا و فرانسه به سمت توسعه صنعت گردشگری حرکت کرده‌اند.

از نگاه بیش‌تر مشاوران کارآفرینی و کسب و کار، با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌توان کسب و کار راه اندازی کرد به شرط آن که مهارت لازم را در زمینه آن فعالیت داشته باشیم.

توصیه آنها به کارجویان این است که در صورت داشتن ایده‌های خلاقانه و نوآورانه به مشاغل مرتبط با گردشگری ورود کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید