Performancing Metrics

جوانان نخبه دانشگاهی مدیر شوند نه پیرمردهای مو رنگ کرده | اتاق خبر
کد خبر: 426140
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1398 - 21:10
وزیر کار در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اعلام کرد؛
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر لزوم استفاده از جوانان نخبه دانشگاهی در سطوح بالای مدیریت گفت: استفاده از فارغ‌التحصیلان شجاع دانشگاهی با تجربه متوسط در مدیریت باید اجرایی شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، محمد شریعتمداری در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران به مناسبت هفته کار و کارگر، گفت: قرآن می‌گوید برای انسان چیزی جز تلاش و کوشش نمی‌ماند. در هفته کار و بزرگداشت کار و کارگر هستیم. چهارشنبه این هفته در محضر رهبر معظم انقلاب، با جمعی از کارگران حاضر بودیم و از بیانات رهبر انقلاب در آغاز هفته کارگر بهره بردیم.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کارگر افزود: علی‌رغم تلاش دشمنان و مستکبران برای رخنه در صفوف ملت، کارگران در کنار ملت ایران بوده‌اند و جان خود را در راه نظام و ایران از دست داده‌اند و اجازه نداده‌اند در صفوف مردم، رخنه ایجاد شود. این رشد و بالندگی در طبقه کارگر ستودنی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب امسال به فرهنگ کار توجه خاصی داشتند و به مضرات بیکاری هشدار دادند و فرمودند «باید در این زمینه تلاش بیشتری شود بخصوص اینکه امسال، سال رونق تولید نام دارد و قوام تولید، به کارگر وابسته است بنابراین باید اهمیت کار را بیشتر به مردم گوشزد کنیم. نفس کار یک ارزش است و صرفاً تأمین‌کننده نیازهای مادی نیست. امیدواریم در سال رونق تولید، رسانه‌ها به این فرمایش رهبری توجه کنند.

شریعتمداری با اشاره به تلاش و کارگری همه پیامبران یادآور شد: کار و کارگر باید در جامعه محترم شمرده شوند. هرگاه این اتفاق افتاد، به هدف مشخص در زمینه کارگر خواهیم رسید. در نتیجه کارفرمایان به سمت کارآفرینی و ایجاد اشتغال حرکت می‌کنند.

وی افزود: کارفرمایانی که برای آنها ارزشی قائل شویم، سبب می‌شود تا کارشان با عشق ممزوج شود و نه تنها در عرصه فعالیت‌های درونی، در فعالیت‌های بیرونی نیز موفق بوده و شغل در خارج از کشور ایجاد کرده و کالای ایرانی را صادر خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مصرف کالای ایرانی، فی‌نفسه ارزش است، گفت: باید برنامه روشنی برای ایجاد اشتغال داشته باشیم که دولت برنامه زیادی برای این فعالیت دارد. اصل برنامه ما، تکریم کارگر و کارفرما است اما در زمینه مادی نیز دولت برای کارگران برنامه دارد.

شریعتمداری تصریح کرد: در سال جاری، صیانت از اشتغال موجود در رأس اقدامات ما قرار دارد. باید در سال جاری سیاست‌های حمایتی مالیاتی از تولیدکننده مشاهده شود. شورای پول و اعتبار نیز برای تأمین سرمایه در گردش تولیدکننده وارد عمل شود.

وی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده باید در سال جاری حامی تولید باشد، سیاست‌های تأمین اجتماعی نیز در زمینه حمایت از کارگر و تولیدکننده تغییر خواهد کرد. موانع رونق تولید نیز باید برداشته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: سیاست‌های تجاری مناسبی باید برای حفظ رونق تولید اندیشیده شود. تاکنون ۱۴۰۰ قلم کالای خارجی برای حمایت از کالای ایرانی ممنوع شده که این سیاست باید ادامه یابد.

شریعتمداری ممنوعیت واردات کالاهایی که در داخل امکان تولید دارد را یکی از رئوس وزارت کار دانست و درباره معیشت کارگران گفت: در روزهای پایانی سال گذشته، با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، تلاش جدی برای افزایش معیشت کارگران، قدم‌هایی برداشتیم و امیدواریم در این زمینه قدم‌های مؤثرتری برداریم.

مالکیت کارگران در واحدهای تولیدی در قالب تعاونی

وی با تأکید بر اینکه اصل نظام مزدی باید اصلاح شود، گفت: باید بین مزد و ایجاد سود در واحدهای تولیدی، رابطه ایجاد شود تا کارگر از سود تولید بهره‌مند شود. در نتیجه کارگر با توجه بیشتری به کار خود می‌پردازد. مالکیت کارگران در واحدهای تولیدی به جای خصوصی‌سازی فعلی، در قالب تعاونی باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: خصوصی‌سازی به شکل فعلی که تبدیل واحدهای تولیدی به صورت آهن‌پاره و فروش آنها است، باید به جد متوقف شود. با مالک شدن کارگران در تولید، اصل تولید افزایش خواهد یافت.

وی درباره مسکن کارگران گفت: مسکن مهر قدم خوبی برای تأمین کارگران برداشت اما هنوز مسکن کارگران تأمین نیست و باید در سال جاری قدم مثبتی در زمینه مسکن اجتماعی کارگران برداریم.

شریعتمداری با اشاره به لزوم ایجاد تعاونی گسترده برای تأمین نیازهای کالایی کارگران تصریح کرد: باید با ایجاد نظام توزیع کالا با ارز نیمایی، قدم‌های جدی‌تری برداریم و از تعاونی کارگران در حال حاضر راضی نیستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اهمیت مهارت‌افزایی کارگران گفت: چه جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی و چه غیر آن، با کمبود مهارت مواجهند. اگر زمانی نیازمند نهضت سوادآموزی بودیم، امروز نیازمند نهضت مهارت‌آموزی هستیم. وزارت کار با ارائه لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس در این زمینه با استفاده از ۵۰ میلیون یورو منابع ارزی برای در اختیار گذاشتن آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، به دنبال افزایش مهارت‌افزایی است.

وی با تأکید بر لزوم حذف فساد و مبارزه با فساد اداری و اقتصادی گفت: این مطلوب موفق نمی‌شود مگر با جوانگرایی و به‌کارگیری جوانان در سطوح مختلف مدیریتی؛ باید جوان نخبه دانشگاهی با تجربه متوسط، شاغل شود نه پیرمرد مو رنگ کرده.

شریعتمداری با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب در «گام دوم انقلاب» افزود: تجربه معمرین را در کنار شجاعت جوانان در مدیریت قرار دهیم همان‌گونه که در جبهه‌های دفاع‌مقدس، این کار را کردیم. ما در وزارت کار نیز به جد این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ایم. مردم نیز دلگرم شده و سرمایه اجتماعی رشد می‌یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید با شفافیت مبارزه کرد و مانع شفافیت اداری شد، به موضوع اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: دولت با کسب اجازه از رهبری و برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی اقدام کرد که تاکنون نیمی از آن، معادل ۷۵۰ میلیون دلار با نرخ ارزان، وام به اشتغال روستایی اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به تأکید رئیس قوه قضائیه بر امنیت سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: این امنیت سرمایه گذاری در ایجاد اشتغال پایدار تأثیر بالایی خواهد داشت. امسال نیز از جوانانی که طرح‌های ویژه اقتصادی و همچنین زنان سرپرست خانوار که به دنبال اشتغال خانگی باشند، حمایت خواهیم کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید