Performancing Metrics

تولید ۲ میلیون گوشی هوشمند ایرانی در ۲ سال آینده | اتاق خبر
کد خبر: 436610
تاریخ انتشار: 10 دی 1398 - 21:03
امضای تفاهم‌نامه حمایت از تولیدزیست بوم تلفن هوشمند داخلی
وزیر ارتباطات با اشاره به حمایت از زیست بوم تلفن همراه هوشمند، گفت: برنامه داریم ظرف دو سال آینده به تولید دو میلیون گوشی ایرانی در سال برسیم.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، امروز و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تفاهم نامه چهارجانبه حمایت از تولید و توسعه زیست بوم تلفن هوشمند تولید داخل بین وزارت ارتباطات، پست بانک ایران و شرکت ارتباطات سیار و ایرانسل امضا شد.

کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی همراه

محمد جواد آذری جهرمی در مراسم امضای تفاهم نامه حمایت از تولید و توسعه زیست بوم تلفن هوشمند تولید داخل، با اشاره به اینکه به دلیل نوسات قیمت ارز توان خرید گوشی‌های هوشمند توسط مردم کاهش یافته است، افزود: در این شرایط روند رو به رشد فروش گوشی هوشمند متوقف شده است.

وی با تاکید به این‌که می توانیم از این مشکل فرصت ایجاد کنیم، افزود: تولید کنندگان گوشی ایرانی می توانند با تولید گوشی باکیفیت و قیمت مناسب، قدرت خرید مردم را افزایش دهند و همچنین به تحقق تحول دیجیتال و در نهایت ایجاد اشتغال کمک کنند.

آذری جهرمی با اشاره به امضای تفاهم نامه چهار جانبه وزارت ارتباطات، پست بانک، همراه اول و ایرانسل در این حوزه، گفت: دولت برای تحریک تقاضا در بازار و کمک به چرخ خرید مردم بر اساس این تفاهم نامه صندوقی را به وسیله پست بانک ایران راه اندازی می‌کند که با یک خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی با همکاری اپراتورها و تولید کنندگان گوشی تلفن همراه، امکان خرید قسطی این گوشی ها توسط مردم فرآهم شود.

وی به تفاهم نامه دیگری که با وزارت صمت به امضا می رسد اشاره کرد و افزود: بر اساس این تفاهم نامه نرخ ۱۵ درصدی عوارض ورود قطعات گوشی همراه کاهش یافته و به همین وسیله هزینه‌های تولید گوشی تلفن همراه نیز در ایران کاهش می یابد.

تولید ۲ میلیون گوشی هوشمند ایرانی در ۲ سال آینده

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه براساس برآوردهای انجام شده در مدت ۲ سال به تولید ۲ میلیون گوشی تلفن همراه می رسیم، تصریح کرد: اگر مبلغ حدودی این گوشی‌ها را دو و نیم میلیون تومان بگیریم، حدود ۵ هزار میلیارد تومان حجم این بازار است که تولید کنندگان گوشی تلفن همراه می توانند سهمی در آن داشته باشند.

وی افزود: در صورت اجرای این تفاهم نامه می توانیم شاهد کمک به تحقق تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم باشیم.

آذر جهرمی با اشاره به اینکه تاکنون ۴ شرکت برای تولید گوشی های هوشمند ایرانی اعلام آمادگی کردند، گفت: البته یک شرکت محصول خود را درحوزه گوشی های هوشمند ارائه کرده است و امیدواریم با ایجاد این زیست بوم ۳ شرکت دیگر نیز نخستین محصولات خود را در دهه فجر سال جاری رونمایی کنند.

وی از استانداردهای سخت گیرانه‌ای که برای تولید کنندگان داخلی گوشی تلفن همراه در نظر گرفته می‌شود خبر داد و افزود: به دلیل رعایت حقوق مردم این شرکت ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و فروش مناسب، کیفیت خدمات و خدمات پس از فروش  داشته باشند.

وی از استانداردهای سخت گیرانه ای که برای تولید کنندگان داخلی گوشی تلفن همراه در نظر گرفته می شود خبر داد و افزود: به دلیل رعایت حقوق مردم این شرکت ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و فروش مناسب، کیفیت خدمات و خدمات پس از فروش  داشته باشند.

همچنین در این مراسم ستار هاشمی - معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - نیز به عنوان مسوول پیگیری و انجام این تفاهم نامه ها از طرف وزارت ارتباطات، تاکید کرد: تسهیل گری، رقابت و شفافیت، کارآفرینی پایدار و تشکیل زیست بوم ارزش آفرینی از ویژگی های این تفاهم نامه‌ها است.

وی با اشاره به حمایت و نطارت وزارت ارتباطات برای اجرایی شدن این تفاهم نامه ها، افزود: وزارت ارتباطات ظرفیت هایی را که در پارک سجاد، منطقه ویژه اقتصادی پیام و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد در خدمت تولید کنندگان گوشی های تلفن همراه قرار می دهد.

این تفاهم نامه به امضای ستار هاشمی - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهزاد شیری - مدیرعامل پست بانک ایران، مهدی اخوان - مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار و بیژن عباسی آرند - مدیرعامل شرکت ایرانسل رسید تا براساس آن همکاری های لازم برای حمایت از شتابدهی و توسعه سهم بازار و زیست بوم تلفن همراه هوشمند تولید داخل انجام پذیرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید