Performancing Metrics

مصرف کود در بخش کشاورزی ایران بالا نیست | اتاق خبر
کد خبر: 436991
تاریخ انتشار: 19 دی 1398 - 11:39
رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: در فضای مجازی گاهی گفته می‌شود که کود زیادی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، در حالیکه اینگونه نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، هادی اسدی رحمانی اظهار کرد: سالانه در ایران به حدود ۴.۸ میلیون تن کود نیاز داریم و داده‌ها نشان می‌دهد که هنوز نتوانسته‌ایم به این حجم از تولید در داخل برسیم.

وی با بیان اینکه در بهترین حالت بیش از حدود ۳ میلیون تن کود تامین می‌کنیم و بیش از یک میلیون تن کود کمبود داریم، اظهار کرد: میانگین مصرف کود در ایران سالانه حدود ۸۵ کیلوگرم به طور میانگین در هر هکتار است، ولی میانگین جهانی آن حدود ۱۳۵ کیلوگرم است و این یعنی اینکه ما از میانگین جهانی کمتر کود مصرف می‌کنیم.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر کودهای مصرفی در ایران صورت می‌گیرد؟ گفت: در فضای مجازی گاهی گفته می‌شود که کودها آلوده هستند و کود زیادی نیز مصرف می‌شود؛ در حالی که این موضوع درست نیست.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است به صورت موضعی در برخی مزارع کود زیادی مصرف شود، ولی در مقیاس ملی نیازمند مصرف و تامین کود بیشتری هستیم تا بتوانیم به پتانسیل‌های تولید برسیم. برای مثال میانگین عملکرد گندم آبی در ایران حدود ۴ تن است؛ در حالی که در کشورهای پیشرو این مقدار بیشتر است. البته نه اینکه این خلاء تنها مرتبط به کود باشد ولی بخش زیادی ازخلاء عملکردی مرتبط با تامین نهاده‌های کودی است.

 انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید