Performancing Metrics

از تردد در کنار رودخانه‌ها بپرهیزید | اتاق خبر
کد خبر: 440940
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1399 - 11:54
مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: احتمال طغیان رودخانه‌ها وجود دارد و تقاضای ما از مردم این است که از اطراق و تردد در اطراف رودخانه جدا خودداری کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمد شهریاری با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص احتمال سیلاب در تهران، اظهار کرد: در حال حاضر حجم مخازن سدهای پنجگانه تهران ۷۱۱ میلیون متر مکعب تخمین زده می شود که سال پیش در همین زمان مشابه این عدد ۷۳۸ میلیون متر مکعب بوده است.

کاهش ۱۷ درصدی بارش ها در تهران

وی با بیان اینکه این عدد حکایت از کاهش ذخیره ۲۷ میلیون متر مکعبی سدها دارد، تاکید کرد: باتوجه به اینکه سال گذشته یک سال استثنایی در ذخیره منابع آبی و حجم بارندگی ها بود، به همین دلیل ورودی مخازن سدها در سال گذشته عدد بزرگی ثبت شد. امسال نیز  از اول فروردین ماه تا صبح دیروز ۷۷.۶ میلیمتر بارندگی در تهران صورت گرفته است.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه سال گذشته۹۳.۳ میلیمتر بارندگی ثبت شد که نسبت به امسال کاهش ۱۷ درصدی را نشان می دهد، گفت: باتوجه به پیش بینی سازمان هواشناسی که به صورت سه ماه در میان اعلام می شود، مدیریت مخازن را از بهمن ماه سال گذشته آغاز کردیم تا ظرفیت آزاد سدها بتواند سیلاب های محتمل بهاری را مدیریت کند و مشکلی در این حوزه ایجاد نشود.

شهریاری افزود: این فضا را در تمام سدهای پنجگانه تهران که شامل سدهای لتیان، لار، ماملو در سامانه شرق و سدهای طالقان و امیرکبیر در سامانه غرب می شود، اجرا کردیم و اکنون جای خالی برای ذخیره وجود دارد و می توانیم این سیلاب ها را مدیریت و کنترل کنیم.

ذخیره برف در استان تهران چقدر است؟

وی با اشاره به ذخیره برف در تهران، گفت: بر اساس آخرین نتیجه برف سنجی در حوزه سدهای سامانه غرب یعنی امیرکبیر و طالقان میزان ذخیره برف تقریبا کمتر از میانگین بلند مدت است و در سامانه شرق یعنی سدهای لتیان و لار میزان ذخیره برف از میانگین عبور کرده و کمی شرایط ذخیره برفی مناسب تر و بیشتر است و امیدواریم با بارش های بهاری بتواند ذخیره مناسبی در سدها داشته باشد.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه فصل بهار زمان آبگیری مخازن است و معمولا ذخیره برفی که از زمستان می ماند در حوزه آبریز سدها، بارش های بهاری و افزایش دما موجب ذوب برف و سیلاب های بهاری و نهایتا منجر به ذخیره سدهایی که می توانند ظرفیت مناسب را داشته باشند می شود، تصریح کرد: یکی از راه های افزایش ورودی سد همین مساله است، در حال حاضر نیز وردی سدها به صورت لحظه ای کنترل می شود و با توجه به شرایط ورودی و وضعیت مخزن اگر لازم باشد نسبت به رهاسازی اقدام می کنیم.

شهریاری افزود: به طور مثال رهاسازی سد ماملو تقریبا از اواخر بهمن سال گذشته آغاز و از دیروز باتوجه به هشدارهای سازمان هواشناسی و بارش هایی که آغاز شد، در سد لتیان رهاسازی را به صورت پلکانی و دبی پایین آغاز کردیم و اگر نیاز شد دبی را نیز فزایش خواهیم داد.

در حاشیه رودخانهها اطراق نکنید

وی با بیان اینکه هشدارهای لازم را به سازمانها و ارگانها از طریق نصب بنر در سطح رودخانه ها انجام داده ایم، اظهار کرد: خواهش ما این است که به هیچ عنوان مردم در حاشیه رودخانه ها تردد و اطراق نکنند، هر لحظه امکان بارش های محتمل سیلابی وجود دارد، هرچند که ظرفیت ذخیره داریم ولی ممکن است سیلاب آسیب و خسارت ناگوار برای مردم داشته باشد.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه سدها در حال کنترل هستند ولی احتمال طغیان رودخانه ها وجود دارد، تصریح کرد: سدها به لحاظ پایداری هیچ مشکلی ندارند وهمه سدها از لحاظ رفتارسنجی و رفتارنگاری کنترل می شوند و هیچ مشکلی به لحاظ مدیریت سیلاب و پایداری سدها وجود ندارد و از این بابت جای نگرانی نیست.

شهریاری در خصوص لایه روبی سدهای تهران گفت: سدهای تهران به لحاظ بار رسوبی مشکل چندانی ندارند اما در برخی از مخازن مثلا سد لتیان هر سال زمانی که فصل آبگیری تمام می شود، دریچه تخلیه تحتانی را باز می کنیم ولی هنوز موعد آن نرسیده فصل آبگیری که تمام شود این کار را در حوزه سد لتیان انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید