Performancing Metrics

تشکیل جلسه بازنگری دستمزد کارگران | اتاق خبر
کد خبر: 441459
تاریخ انتشار: 2 اردیبهشت 1399 - 20:17
محجوب با اعلام موضع در خصوص واگذاری شستا تاکید کرد
دبیرکل خانه کارگر با اعلام موضع نسبت به واگذاری شستا، تشکیل هرچه سریع‌تر جلسه شورای عالی کار برای بازنگری دستمزد کارگران را خواستار شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علیرضا محجوب با بیان اینکه امسال به دلیل شیوع کرونا، برگزاری مراسم هفته کارگر به صورت مجازی برگزار شد، از همه تعقیب کنندگان موضوعات کارگری دعوت کرد تا هفته کارگر امسال را به بهترین شکل و بهتر از گذشته به شکل مجازی دنبال کنند.

وی در نشست تبیین برنامه‌های هفته کارگر که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به سابقه تاریخی اول ماه مه گفت: هفته و روز کارگر یادآور جنبش کارگران معدن شیکاگو در اعتراض به ساعات طولانی کار است که در آن زمان از ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز بود که به دنبال  این اعتراضات، اجرای هشت ساعت کار در روز به عنوان خواسته مهم کارگران معدن شیکاگو تبدیل به قانون شد و در مقاوله‌نامه اول سازمان بین‌المللی کار نیز مورد پذیرش قرار گرفت بر همین اساس سازمان بین المللی کار اول ماه مه را به عنوان روز کارگر به رسمیت شناخت و از آن پس همه ساله کارگران این روز را جشن می‌گیرند.

دستمزد، اخراج و امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران

محجوب مهمترین دغدغه کارگران در اول ماه مه را موضوع دستمزد، امنیت شغلی، اخراج و بیکار شدن در ایام شیوع کرونا و مخاطرات بهداشت محیط کار و بحث درمان آنها عنوان کرد که در روز کارگر باید به آنها پرداخته شد.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه خطر توسعه ویروس در کارگاه‌ها همچنان وجود دارد، افزود: چند سالی است که اداره کل بهداشت کار در وزارت بهداشت و درمان ادغام شده و کارشناسان هرچه تلاش کردند این اتفاق رخ ندهد تاثیری نداشت درحالی که تعطیلی این اداره و عدم توجه به آن در این شرایط که می‌توانست به داد محیط‌های کار برسد، بسیار غم‌انگیز است.

به گفته وی قانون کار اجازه داده که درهر کارگاهی یک کمیته مخصوص بهداشت محیط کار وجود داشته باشد تا چنانچه کارگری در کارگاه در خطر بود یا کارگاهی لوازم بهداشتی را به درستی در اختیار کارگران قرار نداد بلافاصله دستور به تعطیلی کارگاه بدهد.

تاکید بر دستور وزارت بهداشت برای احیای اداره کل بهداشت محیط کار

محجوب خاطرنشان کرد: باتوجه به شروع کار در کارگاه که شاهد ورود غالب کارگاه‌ها به چرخه کار بودیم، وزارت بهداشت و درمان باید دستور قاطع برای احیای اداره کل بهداشت محیط کار و ایجاد کمیته‌هایی که قانون کار معین کرده است را می‌داد تا شاهد رسیدگی به وضعیت فعلی کارگران باشیم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در ادامه درباره امکان ورود مجلس به مصوبه دستمزد شورای عالی کار گفت:درست است که قانون کار مصوب مجمع تشخیص است ولی مجلس در همه قوانین مصوبه دارد و مواردی که مورد اختلاف است در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شده است ولی قاعده اصلی مصوب بودن همه قوانین توسط مجلس است و وقتی در بودجه اعلام شده که ۲.۸ میلیون تومان کف دریافتی باشد این قاعده باید رعایت شود.

وی در خصوص ارزیابی نحوه تعیین دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران گفت:امسال در تعیین دستمزد کم لطفی محضی صورت گرفت. پیش از عید توافقاتی صورت گرفته بود که مبلغ حداقل دستمزد کارگران به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد ولی وقتی مذاکرات مزد از سر گرفته شد نتایج دیگری به دست آمد ولی اقدام نمایندگان کارگری را از این جهت که صورتجلسه را امضا نکردند نه تنها تقبیح نمی کنم بلکه به دلیل وظیفه شناسی از باب دفاع از حقوق کارگران تحسین می کنم.

تشکیل جلسه شورای عالی کار برای بازنگری دستمزد

محجوب درعین حال تشکیل هرچه سریع‌تر جلسه شورای عالی کار را خواستار شد و افزود: افزایش حداقل دستمزد کارگران تا سقف دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواسته مجلس بود که چهارشنبه هفته گذشته با ۱۸۲ امضا تصویب و اجرای آن را خواستار شدند و لذا مصرا می خواهیم که شورای عالی کار تشکیل جلسه بدهد و اگر این درخواست مجلس مورد توجه قرار نگیرد حتی اگر مجلس بعدی هم تشکیل شود موضوع را حتما در دستور کار قرار می دهد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درخواستی مطرح شده و امروز نیز تقریباً همه ناطقین در مجلس رسیدگی به بحث حداقل دستمزد کارگران بر اساس تورم ۴۱ درصدی یا سبد معیشت را خواستار شدند و لذا انتظار ما از دولت این است که شرایط و زمینه را برای وزیر کار فراهم کند تا تصمیم بازنگری مزد گرفته و نگرانی از جامعه کارگری برطرف شود.

دبیرکل خانه کارگر در پاسخ به سوال دیگر درباره طرح کمیسیون اجتماعی ‌مجلس برای تغییر ترکیب شورای عالی کار نیز گفت: در حال حاضر بیشتر مباحث کارگری برای مجلس فعلی به لحاظ زمانی قابلیت رسیدگی و ارجاع از کمیسیون به صحن را ندارد و انتظار داریم در مجلس بعدی و با تشکیل فراکسیون کارگری این موضوع طرح شود و مباحث کارگری مورد توجه قرار گیرد.

محجوب ابراز امیدواری کرد: شورای عالی کار مجددا تشکیل جلسه دهد و کف دریافتی کارگران را به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش دهد تا هیچ مستمری بگیری بگیر تامین اجتماعی نیز کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت نکند.

چرا بازنشستگان از سهام شستا سود نبرند؟

دبیرکل خانه کارگر به واگذاری شستا در بورس نیز اشاره کرد و گفت: ما الزاماتی برای عرضه در بورس داریم که به هیچ‌وجه این الزامات را منکر نیستیم اما معتقدیم در یک مجموعه بزرگ، عرضه‌ دو درصد سهام و هشت درصد آن بعدا عقلایی‌تر بود یا دادن سهم بازنشستگان که اولین عرضه برای آنها پیش‌بینی شده بود، بهتر بود. تا سهام به ارزش واقعی آن برسد. ممکن است رقمی که فروخته شده، کم باشد و این امر باعث شود که صاحبان سهم یعنی صندوق تامین اجتماعی و به دنبال آن بیمه‌شدگان درصد قابل توجهی از مبلغ را در یک ماه آینده زیان کنند و سود نبرند. چرا این سود را نباید بازنشستگان می‌بردند؟ معلوم بود که واگذاری به مردم واقعی یعنی صاحبان سهم بهتر است.

وی گفت: معتقدم که اصل واگذاری ابهاماتی دارد اما نحوه اجرا و توجه به ذینفعان دارای اشکال است. ما از دستگاه‌های ذیربط دلسوزی نسبت به صاحبان سهم را انتظار داریم و انتظار نداریم که مثل یک مغازه‌دار یا تاجر به موضوع نگاه کنند. قیمتی که الان در تابلو وجود دارد با قیمت عرضه فاصله دارد. شتابی که در عرضه وجود داشت باعث شد تا مشکل ایجاد شود. به هر حال ما و کارفرمایان در مورد واگذاری نظر مساعدی نداریم.

کارگران فصلی از کرونا بیشتر آسیب دیدند

محجوب با بیان اینکه در بحران کرونا بیشتر از همه کارگران فصلی صدمه دیده‌اند، گفت: در خصوص مشکلات کارگران فصلی تاکنون از سوی دولت اقدامات جدی به غیر از حمایت‌های اعتباری شاهد نبوده‌ایم. از ۳۰۰۰ نفر از کارگران ساختمانی سوال کردیم و حدود ۲۳۰۰ نفر پاسخ دادند که قبل از عید درآمدی نداشته‌اند. بنابراین صدمات جبران‌ناپذیری تا مرز گرسنگی به کارگران فصلی و ساختمانی وارد شده است.

دبیرکل خانه کارگر گفت: تاکنون بین این  دسته کارگران کمک‌هایی توزیع کرده‌ایم اما با یک گل بهار نمی‌شود و ما از وزارت کار درخواست می‌کنیم که کمک‌هایی میان کارگران توزیع کند و اگر نسبت به توزیع آن مشکل دارند، ما آمادگی توزیع را داریم.

ثبت نام ۷۵ هزار نفر برای بیمه بیکاری

وی از سازمان‌ها و موسسات خیریه خواست تا کارگران فصلی را فراموش نکنند و تاکید کرد که کارگران فصلی نیز در شرایط فعلی می‌توانند از بیمه بیکاری بهره مند شوند.

دبیرکل خانه کار از ثبت نام ۷۵۰ هزار نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری خبر داد و گفت: پیش‌بینی ما این است که این رقم به بیش از یک میلیون نفر برسد.

این نماینده مجلس در پایان به جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در این جلسه به مسائل کرونایی کارگران پرداخته شد و تلاش می‌کنیم تا این موضوعات را پیگری کنیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید