Performancing Metrics

واکنش باغداران به واردات لیموترش | اتاق خبر
کد خبر: 441693
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1399 - 13:26
عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر واردات لیموترش گفت:این اقدام به تولید خسارت می زند و عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، مجتبی شادلو در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر واردات لیموترش به کشور برای تنظیم بازار، گفت: با مطرح شدن مباحثی مبنی بر تأثیر لیموترش در کنترل بیماری کرونا، مصرف این محصول در کشور افزایش یافت ضمن اینکه عرضه لیموترش درشت یا به اصطلاح لیموترش سنگی به طور مداوم در طول سال در بازار ادامه دارد و درحال حاضر نیز این عرضه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این عرضه تا حدودی جوابگوی نیاز بازار است، افزود: از حدود یکماه آینده لیموترش آبگیری که به اصطلاح لیموی سایز گردویی نامیده می‌شود، وارد بازار خواهد شد که از این لیمو هم در صنعت و برای آبگیری استفاده می‌شود، هم مردم از آن برای آبگیری استفاده می‌کنند و ما در این زمینه تولید انبوه نیز داریم.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: امسال شاهد سرمازدگی در باغات لیمو نبوده ایم ضمن اینکه بارندگی‌های خوبی که اتفاق افتاده تأثیر بسزایی در تولید دارد و امسال هم در حوزه تولید محصولات باغی و هم محصولات زراعی سالی بسیار مساعد خواهد بود.

واردات و خطر ورود بیماری‌های نباتی

شادلو با اشاره به اینکه واردات لیموترش منجر احتمال ورود برخی امراض و بیماری‌های نباتی را به کشور افزایش می‌دهد، گفت: مشخص نیست این واردات چقدر ماندگار شود و هر وقت که شاهد عرضه لیموی خارجی در بازار باشیم احتمالاً گفته خواهد شد مربوط به ثبت سفارش‌های قبل است یا اینکه در انبارها بوده است همچنین در گذشته واردات باعث ورود امراضی مثل جاروک جادوگر به کشور شد که خسارات جبران ناپذیری را به باغات لیمو و تولیدکنند این محصول وارد کرد.

وی اضافه کرد: چرا در شرایطی که تولید داخل انجام می‌شود باید اقدام به واردات شود؟ آن هم درست در زمانی که در شرایط سخت اقتصادی و تحریم قرار داریم و باید روی تولید و ارزآوری تمرکز داشته باشیم. آیا در حال حاضر کشور ما هیچ مشکلی جز عرضه لیموترش ندارد که در این شرایط عده‌ای می‌خواهند وارد تجارت این محصول شوند؟

شادلو با بیان اینکه بسیاری از خانوارها لیموترش را آبگیری و برای طول سال ذخیره می‌کنند، گفت: خانوارها فعلاً می‌توانند از همان ذخایر خود استفاده کنند تا لیموی جدید وارد بازار شود که تا حدود یکماه آینده این اتفاق می‌افتد.

دیروز محمدرضا کلامی، سخنگوی ستاد تنظیم بازار اقدامات صورت گرفته در راستای تنظیم بازار لیمو ترش را تشریح و تاکید کرد: در کنار ممنوعیت صادرات لیموترش و لیمو شیرین، تمهیداتی برای تأمین کسری بازار از طریق واردات لیموترش اندیشیده شده است.

وی گفت: تا پانزدهم اردیبهشت‌ماه برنامه ریزی برای واردات ۵ هزار تن لیموترش اجرایی خواهد شد.

در واکنش به این تصمیم، وزارت جهاد کشاورزی مخالفت خود را با این واردات اعلام کرد و زهرا جلیلی‌مقدم، مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود تولید حدود ۶۲۰ هزار تن لیموترش در کشورمان و به منظور پیشگیری از ورود آفات و بیماری‌های نوظهور، با واردات لیموترش به کشور مخالف هستیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید