Performancing Metrics

تولید؛ مقاومت بازار مسکن را می‌شکند | اتاق خبر
کد خبر: 447090
تاریخ انتشار: 18 مهر 1399 - 19:43
گفت‌وگو با عباس زينعلي،‌ کارشناس بازار مسکن
 مردم اميدوارند که نيمه دوم سال 99 شاهد ثبات در کاهش قيمت مسکن باشند تا بلکه بتوانند به صاحبخانه‌ شدن نزديک شوند.

به گزارش اتاق خبر، با اين حال عده‌اي از کارشناسان معتقدند کاهش قيمت مسکن آن هم بعد از اوج‌گيري قيمتي در اين بازار کمي دور از انتظار است، اما اين وضعيت هم از طريق افزايش ساخت‌وساز مسکن قابل تغيير است. در همين زمينه «آرمان‌ملي» گفت‌وگويي با عباس زينعلي،‌ کارشناس بازار مسکن، داشته که در ادامه مي‌خوانيد.

باتوجه به اينکه قيمت مسکن در ماه‌هاي گذشته به‌شدت دچار نوسان شده آيا در نيمه دوم سال بايد منتظر افزايش،ثبات يا کاهش قيمت و اتفاقاتي به نفع مردم باشيم؟

به‌نظرم قيمت‌ها در بازار مسکن بيشتر به سمت ثبات پيش خواهد رفت، يعني فعلا جايي براي افزايش قيمت وجود ندارد چراکه قيمت‌هاي بازارهاي موازي به اندازه کافي رشد داشته‌اند و به همين دليل بعيد مي‌دانم حداقل در شش تا هفتماه آينده در قيمت مسکن افزايش قابل‌ملاحظه‌اي به‌وجود بيايد. از طرفي اينکه فکر کنيم چيزي به نفع مردم تغيير خواهد کرد هم خيلي قابل تصور نيست. کلا مردم دو گروهند يکسري صاحبخانه‌اند که مي‌توانند آن را تبديل به احسن کنند و هميشه و در هر شرايطي در بازار حضور دارند، اما کار آنهايي که نيازمندند و مي‌خواهند سرپناه داشته باشند؛ بسيار دشوار شده است. به ‌نظر مي‌رسد با وضع موجود، خانه‌دار شدن با کمک‌هايي که درنظرگرفته شده و تسهيلاتي کهاز آن صحبت مي‌شود، کار سختي آن هم در محدوده تهران باشد. مدتي زمان لازم است تا فاصله به‌وجود آمده رفع شود تا بتوان از منابع بيروني براي تهيه مسکن کمک گرفت. به‌ نظر مي‌رسد که نيمه‌دوم امکان افزايش قيمت مسکن وجود نداشته باشد.

پيامد افزايش وام مسکن تا400ميليون تومان در بازار مسکن مثبت خواهد بود يا منفي؟

تاثيرات اين تصميم بستگي به نحوه بازپرداخت اين تسهيلات دارد و اين موضوع بسيار مهمي است چراکه بايد اقساط با منابع درآمدي مردم نيازمند هماهنگ باشد. ولي فکر مي‌کنم اگر اين عدد در بانک‌ها در نظرگرفته شده باشد بتواند به رونق شهرک‌هاي اطراف تهران کمک کند به اين دليل که در خود شهر تهران قيمت‌ها فاصله زيادي با تسهيلات دارند و نمي‌توان با منابع کوچک مردم واحدي تهيه کرد. باز اين موضوع بستگي به اقساط وام دارد که به‌هرحال بازگشت 400 ميليون تومان به همراه سود آن در پنج سال عدد بسيار بزرگي مي‌شود.

ميانگين قيمت مسکن در شهر تهران چقدر شده است؟

اخيرا شنيده‌ام که ميانگين هر مترمربع مجموعه محلات در شهر تهران 25ميليون تومان شده است، اما خودم اين رقم را محاسبه نکرده و براساس اخبار موجود اين رقم را گفتم.

باتوجه‌به رسيدن ميانگين قيمت مسکن به حدود 25ميليون تومان براي هر مترمربع فکر مي‌کنيد يک خانواده در سطح متوسط چه مدت طول مي‌کشد تا بتواند خانه‌دار شود؟

به‌نظرم با قيمت‌‌هاي موجود بايد بيشتر براي بخش استيجاري کشور خانه توليد کرد چراکه بعيد است با اين قيمت‌ها مردم طبقه‌ کم‌درآمد و بي‌درآمد بتوانند صاحب‌خانه شوند. به‌نظر مي‌رسد خود دولت بايد در بخش اجاره‌نشيني حضور پيدا و اجاره را تسهيل کند وگرنه هيچ‌کدام از اين راه‌ها نمي‌تواند به خانه‌دارشدن مردم کمک کند. الزام به اينکه همه ما بايد صاحبخانه باشيم، شايد الزام خيلي درستي نباشد، اگر خانه‌هاي استيجاري با حمايت دولت توليد و به بازار اجاره‌نشيني کمک کنيم به مردم فشار کمتري وارد خواهد شد وگرنه اگر منتظر باشيم تا مردم استطاعت مالي پيدا کنند به اين معنا که بتوانند با اين قيمت‌ها به‌ويژه در شهرهاي بزرگ خانه بخرند، اين تصوري دور از دسترس است. بايد به فکر ساخت سرپناه‌هايي باشيم که مردم بتوانند به صورت استيجاري در آن زندگي کنند تا سال‌ها بگذرد و با سياست‌هاي مختلف اين افراد را به سمت خانه‌دارشدن ببريم. در سال‌هاي گذشته اقداماتي انجام شده ولي الان با اين اوجي که قيمت‌ها و تورم در همه زمينه‌ها داشته؛ اين مهم به‌نظر دست‌نيافتني است.

چندروز پيش بحثي درمورد مشاوران املاک شکل گرفت که چون اينها خودشان در ساخت‌وساز دست دارند براي افزايش قيمت مسکن تلاش مي‌کنند، مشاوران مسکن چقدر در نوسان بازار مسکن مي‌توانند تاثير بگذارند؟

بدون شک مشاور املاک در بازار مسکن هم از نظر درصدهايي که دريافت مي‌کنند هم به‌دليل اينکه خودشان اکثرا در بخش ساختمان‌سازي فعال هستند، تاثير داشته و دارند. ولي به اين شکل نيست که بگوييم بخش عمده‌اي از اين افزايش‌ها مربوط به مشاوران املاک است. مي‌توان درصدي را براي تاثيرگذاري آنها درنظر گرفت، اما اينکه بگوييم درصد عمده دارند اينطور نيست و اين وضعيت بيشتر متاثر از وضعيت اقتصاد کلان کشور است. حتي اگر مشاوران املاک صاحبخانه هم باشند علاقه‌مند به فروش هستند تا چرخش مالي داشته باشند و سود ببرند، به همين دليل در کوتاه‌مدت نهايتا پنج تا شش درصددر افزايش قيمت تاثير مي‌گذارند.

دولت‌ طرح‌هايي نظير وديعه مسکن و مسکن ملي و ... را در دست دارد با توجه به وضعيت موجود آيا اين اقدامات مي‌تواند به خانه‌دارشدن مردم و ثبات بازار کمک کند؟

طرح‌هاي عمده‌اي که دولت واقعا مصمم به اجراي آن باشد تاثيراتي را در بازار دارد ولي حجم آن به شکلي نيست که بتواند به هدف اصلي که خانه‌دارشدن مردم است، برسد. اين اقدامات يک تاثير عرضه‌اي و يک تاثير رواني در بازار دارد ولي به‌طور کلي اين طرح‌ها نمي‌توانند مشکل اساسي نيازمندي مسکن را حل کنند آن هم با کندي‌اي که در اجراي طرح وجود دارد. بعيد مي‌دانم در ميان‌مدت يعني دو يا سه سال آينده بتواند خيلي موثر باشد.

يکي از دلايل افزايش قيمت‌ها را نوسان ارز عنوان مي‌شود، باتوجه به تزريق22ميليارد دلار ارز حاصل از صادرات، در آينده قيمت ارز کاهش يابد،‌ قيمت مسکن کاهش خواهديافت؟

خير، زماني که بازار به يک قيمت مي‌رسد، عقب‌نشيني از آن قيمت امر بسيار محالي است، يعني واقعا برگشت به قيمت‌هاي کم و کمتر شدن قيمت‌هايي که بازار به آن رسيده نه قيمتي که دولتي تعيين کرده، دور از انتظار خواهد بود. فقط در يک صورت مي‌توان شاهد کاهش قيمت بود و آن هم اين است که تقاضاي مصرفي براي مسکن کم شود، دراين صورت عرضه‌کننده‌ اجبارا قيمت را کاهش مي‌دهد تا بتواند پولي به‌دست بياورد.

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید