بیش از 93 درصد کارگران قرارداد موقت دارند | اتاق خبر
کد خبر: 301845
تاریخ انتشار: 22 آذر 1394 - 11:42
رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار:
رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: متاسفانه اکنون بیش از 93 درصد کارگران کشور در قالب قراردادهای موقت مشغول به کار هستند.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: متاسفانه اکنون بیش از 93 درصد کارگران کشور در قالب قراردادهای موقت مشغول به کار هستند.

اولیاء علی‌بیگی اظهار کرد: بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از 93 درصد کارگران کشور با قراردادهای موقت مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به ماده 7 قانون کار و تبصره‌های آن، یادآور شد: در این ماده صراحتا ذکر شده که ماهیت کارهای دائم و غیردائم باید جدا باشد و برای کارهای دائم قراداد دائم وجود داشته باشد.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح کرد: این قانون مربوط به 25 سال گذشته است و اگر در این سال‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت امروز شاهد این نابسامانی نبودیم.

به گفته علی‌بیگی، براساس این قانون بجز کارهای فصلی که شرایطی مشخص دارند، سایر کارها دائم هستند و باید برای آنها قرارداد دائم بسته شود، اما آنچه که امروز می‌بینیم قراردهای یک ماهه، دوماهه، سه ماهه، شش ماهه و به صورت معدود یکساله است.

وی بی‌تفاوتی به اجرای این قانون را ناشی از محدود بودن فرصت‌های شغلی و تعداد زیاد متقاضیان کار دانست که باعث می‌شود فرصت سوء استفاده برخی کارفرمایان فراهم شود.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور عدم امنیت شغلی و مخدوش شدن فکر و تمرکز کارگر را از مهمترین پیامدهای قراردادهای موقت دانست و تاکید کرد: این قراردادها باعث می‌شود کارگران هیچ دلبستگی به کار نداشته باشند و نتوانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

علی‌بیگی معتقد است، در این شرایط بازده کاری کارگران به شدت افت می‌کند که در نهایت به ضرر کارفرما خواهد بود.

وی راه مقابله با این شرایط را تلاش برای حل معضل بیکاری، نظارت بیشتر بر عقد قراردادها و همچنین تقویت ضمانت اجرایی قوانین کار دانست.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید