پرباری درختان مرکبات | اتاق خبر
کد خبر: 304066
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 11:31
رئیس اتحادیه مرکب‌کاران، تولید مرکبات در سال جاری را بیش از چهار میلیون و 300 هزار تن پیش‌بینی کرد و گفت: به واردات مرکبات نیاز نداریم و باید تمهیداتی برای صادرات درنظر گیریم.

اتاق خبر: عنایت‌الله بیابانی - نایب رییس خانه کشاورز - اظهار کرد: آمار درستی برای تولید نارنگی، پرتقال و کیوی وجود ندارد چون بیشتر از 60 درصد از مرکبات روی درخت است. اما امسال نه تنها به واردات مرکبات نیاز نداریم بلکه با توجه به پیش‌بینی تولید بیش از چهار میلیون و 300 هزار تن مرکبات، دولت باید تمهیداتی برای صادرات پیش‌بینی کند تا باغداران و تولیدکنندگان متضرر نشوند.

 

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی درباره راهکارهای افزایش صادرات اظهار کرد: صادرات در گذشته خیلی بد بوده است، زیرا ما تشویق‌کننده خوبی برای صادرات نبودیم؛ بنابراین دولت باید برای صادرکنندگان تشویق صادراتی بگذارد و سرمایه‌گذاری در این بخش تضمین شود تا صادرکننده را به صادرات ترغیب کنند.

 

نایب رئیس خانه کشاورز با بیان اینکه تولید کیوی در سال گذشته حدود 300 تا 400 هزار تن بود، افزود: امسال هم تولید کیوی تقریبا همین حدود است، البته مصرف کیوی در داخل کشور خیلی زیاد نیست و اغلب صادر می‌شود اما میزان صادرات آن باید بعد از برداشت و صادرات اعلام شود، زیرا سه ما ه بعد از سال جدید هم صادرات کیوی داریم.

 

رئیس اتحادیه مرکب‌کاران در پاسخ به اینکه چرا صادرات نارنگی و پرتقال به وسعت صادرات کیوی نیست؟ بیان کرد: صادرات کیوی بر اساس ماندگاری آن صورت می‌گیرد. تولیدکننده و صادرکننده نمی‌تواند در شرایطی که مرکبات فسادپذیری بالایی دارند، برای صادرات ریسک کند اما ریسک صادرات کیوی کمتر است. همچنین بسته‌بندی‌های مرکبات باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم در قیمت هم رقابت کنیم.

 

بیابانی ادامه داد: در حال حاضر هرچه کیوی جمع‌آوری می‌شود، در سردخانه نگهداری شده و بازار، کیوی را از سردخانه می‌گیرد. کیوی معمولا به کشورهای عربی، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان صادر می‌شود.

 

نایب رئیس خانه کشاورز درباره قیمت کیوی‌های صادر شده توضیح داد: وقتی کیوی در دنیا تمام می‌شود، عرضه کیوی ایرانی آغاز می‌شود و قیمت کیوی برای صادرات مناسب است، البته این قیمت صادرات با شرایط مختلف برای کشورهای مختلف متفاوت بوده و بسته به اندازه آن نیز تفاوت دارد.

 

وی به سوءاستفاده سود جویانی که برای افزایش قیمت به دنبال فرصت هستند، اشاره و بیان کرد: در شرایط فعلی تولیدکنندگان، مرکبات را ارزان تولید می‌کنند ضروری است دولت بر قیمت‌ها نظارت کند، زیرا بی‌انصافی است که پرتقال 2000 تومانی را 6000 تومان بفروشند.

 

بیابانی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و تاثیر آنها بر تولید مرکبات اظهار کرد: مرکبات امسال زیاد است و باد و باران باعث شده مقداری از مرکبات ریزش پیدا کند، اما این ریزش مقدار قابل توجهی نیست و نیاز به واردات نداریم. البته ذخیره‌سازی شب عید نیز باید از الان شروع شود و جمع‌آوری مرکبات در انبارهای سرد برای عرضه به موقع در سال جدید آغاز شود.

 

رئیس اتحادیه مرکب‌کاران در پاسخ به اینکه آفت مگس مدیترانه که به دنبال قاچاق میوه مطرح شده بود، چه آسیبی به باغات مرکبات وارد کرد؟ گفت: سرما دشمن شماره یک مگس مدیترانه است و خوشبختانه سرمای زودرس باعث شد آسیب این آفت متوقف شود؛ بنابراین آسیب جدی به باغات مرکبات وارد نشد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید