گازوییل عامل اصلی آلودگی هواست | اتاق خبر
کد خبر: 304733
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 13:26
یک کارشناس حوزه سوخت با اشاره به اینکه عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرها گازوییل ساخت داخل است، گفت: در واقع علت این آلودگی به ویژه در فصل زمستان هیدرو کربن‌های سنگینی هستند که در پالایشگاههای نفت و مجتمع‌های پتروشیمی با نام تجاری Heavy End تولید می‌شوند و

اتاق خبر: محمدرضا پیرچراغعلی  با اشاره به اینکه آلودگی هوای کلان شهرها به عوامل زیادی بستگی دارد که بعضی ازاین عوامل مستقیما و بعضی غیر مستقیم در آلودگی هوای کلان شهرها دخیل هستند، اظهار کرد: بعضی از این عوامل به دلایلی مختص کشور ما هستند که از جمله آنها می‌توان به مواردی مثل سوخت خودروها، کارخانه‌ها و صنایع کوچک و بزرگ، شرایط جوی و جغرافیایی و حتی فصول سال، ناوگان حمل و نقل ریلی، حمل و نقل برون شهری و درون شهری، صنعت خودروسازی و خودروهای فرسوده، آمار و اطلاعات ناقص، سوخت مصرفی منازل، کمبود فضای سبز، ساخت و سازهای غیر مجاز و حتی عدم استفاده بهینه از سیستم های ارتباط جمعی مثل اینترنت، ساعات کار سازمانها و مراکز تجاری و صنعتی و آموزشی اشاره کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با تاکید بر اینکه برای حل معضل آلودگی هوا باید کلیه سازمانها و موسسات و صنایع با یکدیگر همکاری و همدلی داشته باشند، عنوان کرد: نهایتا یک مرجع تصمیم گیرنده تخصصی و مستقل که دارای قدرت اجرایی کامل باشد، مسئولیت نظارت وکنترل و پاسخگویی موارد زیست محیطی را بعهده داشته باشد .

 این کارشناس نفت با بیان اینکه اصلی ترین عامل الودگی کلانشهر ها در شرایط فعلی سوخت مصرفی خودرو ها است، به تاریخچه دیرینه این امر اشاره و تصریح کرد: سازمان محیط زیست توانسته نقش مثبتی در شناسایی و معرفی آن داشته باشد و با پیگیریهایی که انجام داده و با دستور کار قرار دادن واردات بنزین یورو 4 نقش بسزایی در سلامت محیط زیست ایفا کند ولی همچنان فاصله زیادی تا حل معضل الودگی هوا وجود دارد والودگی هوای اخیر کلان شهرها سندی بر این ادعاست .

 چراغی با اشاره به اینکه جمعیت کشور فرانسه و یا کشور آلمان تقریبا با جمعیت کشور ما برابر است ولی وسعت هر دو کشور به اندازه یک پنجم وسعت کشور ما نیست، این پرسش را مطرح کرد که چگونه است که این کشورها معظلی بنام آلودگی هوا که دائما منجر به تعطیلی مدارس و مراکز علمی و اموزشی ما میشود ندارند ؟

 وی در این باره خاطرنشان کرد: صرفنظر از استفاده انرژی های پاک که هر روز در این کشورها در حال توسعه است و صرفنظر از مواردی که قبلا ذکر کردم باید دریک جمله درباره علت این موضوع را استفاده از سوخت استاندارد دانست .

 این کارشناس نفت افزود: سوخت خودروها در کشور ما به طرق مختلف تامین می شود؛ اول بنزین و گازوییلی که در پالایشگاههای نفت تولید می شود، دوم بنزین و گازوییلی که در داخل ساخته می شود و سوم بخشی که از طریق واردات تامین می شود .

 چراغی با بیان اینکه در حال حاظر بطور متوسط روزانه حدود 55 تا 60 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاههای داخل کشور تولید می شود، تاکید کرد: علی رقم اینکه در شرایط تحریم وزارت نفت سعی و تلاش زیادی برای سر پا نگه داشتن پالایشگاههای نفت و ارتقائ کیفیت و توسعه انها انجام می دهد به دلیل اینکه این پالایشگاه ها قدیمی و فرسوده و مطابق با استانداردها و دانش فنی و تکنولوژی روز طراحی نشده اند، طبیعتا نمی توانند جوابگوی نیاز کشور باشند و سوخت با کیفیت و استانداردهای روز جهانی تولید کنند .

 به گفته وی فراورده های آنها از جمله بنزین و گازوییل از نظر استاندارد های سوخت و زیست محیطی درحد مطلوب و قابل قبولی است و باید توجه بسمت ساخت پالایشگاههای مدرن و پیشرفته با استانداردهای روز جهانی معطوف شود که این کار با سرعت در حال انجام است و پالایشگاه خلیج فارس از این موارد است .

 این کارشناس نفت با اشاره به اینکه متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور 70 میلیون لیتر عنوان شده است، تصریح کرد: با کمی دقت مشخص است که چیزی حدود 10تا 15 میلیون لیتر کمبود بنزین در کشور وجود دارد حال سوال من از شما این است که این کمبود بنزین باید چگونه تامین شود ؟درشرایط فعلی دو راه حل وجود دارد استفاده از ریفرمیت پتروشیمی ها بعنوان ماده اکتان افزا و راه حل دیگر واردات بنزین از خارج است

*** ریفورمیت کمبود بنزین را تامین می کند اگر...

 چراغی با تاکید بر اینکه استفاده از رفرمیت پتروشیمی ها اگر بر اساس فرمولاسیون واستانداردهای رایج جهانی و مواد اولیه با کیفیت مناسب انجام شود می تواند این کمبود بنزین را تامین کند، ادامه داد: با این حال بر پایه اسنادی که موجود است متاسفانه این کار با رعایت شرایط استاندارد و بر اساس فرمولاسیون و مواد اولیه با کیفیت مناسب انجام نشده است.

 وی افزود: بعنوان مثال از فلزاتی مثل اهن و منگنزکه استفاده از انها در جهان منسوخ شده است و یا نفتای سبک و سنگین تصفیه نشده که دارای مقادیر بالایی سولفور و ناخالصی های غیر مجاز است و حتی از بنزین پیرولیزاستفاده شده است و بعلت اینکه این مواد دارای وزن مولکولی بالایی هستند و یا بعبارتی مواد سنگین هستند طبیعتا باعث الودگی هوا و محیط زیست مخصوصا در فصول سرد سال می شوند، علاوه بر اینکه رفرمیت پتروشیمی ها و بنزین پیرولیز دارای مقادیر بالایی اروماتیک است و اروماتیک ها هم بطور کامل در محفظه احتراق خودرو ها نمی سوزند و در محیط زیست منتشر می شوند وبعلت اینکه سمی هستند چنانچه از حد مجاز بیشتر باشند صدمات غیر قابل جبرانی روی سلامتی مردم و محیط زیست خواهند داشت .

 این کارشناس نفتی راه حل مطرح برای کاهش آلایندگی سوخت را واردات بنزین ، تحت عنوان بنزین یورو 4 دانست و گفت:بنده بدلیل اینکه آنالیز بنزین وارداتی را ندارم نمیتوانم روی کیفیت آن اظهار نظر کنم ولی با توجه به اخباری که منتشر می شود می توان گفت بنزین وارداتی ( یورو 4 ) بدلیل اینکه دارای اکتان بالایی است و اکتان ان حدود 95 میباشد میتواند بعنوان اکتان افزا با سایر بنزین های پالایشگاهی اختلاط شود و یا اینکه بطور مستقیم دراختیار جایگاههای عرضه سوخت قرار گیرد .

 چراغی تصریح کرد: حال باید گفت آیا این حدود 10تا 15 میلیون لیتر بنزین تولید داخل و یا بنزین وارداتی میتواند صرفا عامل الودگی کلان شهرها و کشوری به وسعت کشور ما باشد؟ جواب خیر است . عامل اصلی و مهم الودگی کلان شهرها مخصوصا در فصل سرما هیدرو کربنهای سنگینی هستند که در پالایشگاههای نفت ومجتمع های پتروشیمی با نام تجاری (Heavy End ) تولید میشوند و بعنوان گازوییل ( Oil Gas ) بدست مصرف کننده می رسد .

*** گازوئیل مصرفی کشور از کجا تامین می شود؟

 وی با اشاره به اینکه طبق آمارمنتشر شده از سوی رسانه ها، روزانه بطور متوسط حدود 80 تا 90 میلیون لیتر گازوییل در کشور مصرف می شود، اظهار کرد: حال سوال این است که این میزان گازوییل از کجا تامین میشود ؟ طبق آمار روزانه حدود 11.2 میلیون لیتر گازوییل در پالایشگاه شازند وحدود 12 میلیون لیتر در پالایشگاه بندرعباس و حدود 11 میلیون لیتر در پالایشگاه تهران و حدود 3و یا 4 میلیون لیتر در پالایشگاه لاوان ومقادیر مشابهی در سایر پالایشگاههای کشور تولید می شود .

 این کارشناس نفت پالایشگاه خلیج فارس را یکی از پالایشگاههای مدرن دانست و ادامه داد: پالایشگاه خلیج فارس بر اساس دانش فنی و تکنولوژی روزدر حال ساخت است براورد میشود روزانه حدود 35 میلیون لیتر بنزین و 14 میلیون لیتر گازوییل تولید کند، اگر فرض کنیم ظرفیت فعلی تولید گازوییل با ظرفیت فعلی تولید بنزین که بطور متوسط روزانه حدود 60 میلیون لیتراست، برابر باشد پس 30و یا 20 میلیون لیترکمبود گازوییل مورد نیاز کشور چگونه تامین می شود و چگونه کشور ما به صادر کننده گازوییل تبدیل شده است و به بعضی از کشورهای همسایه گازوییل صادر می شود ؟

 وی در این باره عنوان کرد: بر اساس اسناد رسمی از سالهای گذشته هیدروکربنهای سنگینی ( Heavy End ) که در پالایشگاههای نفت و مجتمع های پتروشیمی و بعنوان مثال در پتروشیمی برزویه تولید میشود بعنوان گازوییل بدست مصرف کننده می رسد و اگر شما کمترین اطلاعی از فرایند های پالایشگاهی داشته باشید متوجه می شوید ترکیبات سنگین ( Heavy End ) از زنجیره 10 کربنه ( C10+ )شروع می شوند و دارای وزن مولکولی بالایی هستند و سایر خواص فیزیکی و شیمیایی آنها از قبیل فشار بخار - نقطه جوش - فلش پوینت - ویسکازیته – درصد حجمی سولفورو فلزات و گوگرد موجود در آن و .....با گازوییل استاندارد مطابقت ندارد ومخصوصا در فصول سرد سال باعث آلودگی شدید کلان شهرها می شود .

 چراغی تصریح کرد: درمورد تاریخچه ورود هیدرو کربنهای سنگین بعنوان گازوییل به چرخه سوخت کشورو اینکه ایا مراحل استاندارد سازی و ازمایشات سوخت خودرو و زیست محیطی بر روی ان انجام شده است یا خیر وایا مجامع و شرکتهای بین المللی صاحب لیسانس ان را تایید کرده اند یا خیر بهتر است به سالهای گذشته و سوابق موجود در وزارت نفت مراجعه شود.

 وی درپایان با ارائه این پیشنهاد که متولیان امر برنامه ای برای تامین گازوییل استاندارد مورد نیاز کشورداشته باشند ؛ گفت: لازم است سازمان محیط زیست هم بهعلت ورود آلاینده های جدید در چرخه محیط زیست کشور توجه بیشتری به شناخت و توسعه سیستم های اندازه گیری وکنترل الاینده های جدید که صدمات غیر قابل جبرانی بهمراه دارند معطوف کند . آنچه مسلم است با تلاش و احساس مسئولیت و همدلی و همزبانی همه مشکلات و معضلات در کوتاهترین زمان حل میشوند و محیط زیستی سالم شاداب و با طراوت خواهیم داشت .

نظرات
ADS
ADS
پربازدید