واردات 90 تن بذر دانه روغنی از فرانسه | اتاق خبر
کد خبر: 304976
تاریخ انتشار: 6 دی 1394 - 20:22
در حالی که ایران بیش از 90 درصد در تامین روغن کشور وابسته است،‌مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از واردات 90 تن بذر دانه روغنی از فرانسه خبر می‌دهد و می‌گوید:درتولید بذر با استاندارد جهانی فاصله داریم.

اتاق خبر: یزدان سیف عضو هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی امروز در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه کشاورزان برای تأمین بذر مناسب، برای کشت دانه‌های روغنی با مشکل مواجه هستند، این شرکت چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: در زمینه کشت کلزا چند مشکل بزرگ داشتیم، یکی اینکه از بذوری استفاده کنیم که مقاوم به سرما باشد و همچنین ریزش کمتری داشته باشد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: با تلاش معاونت زراعت مذاکراتی با شرکت‌های مختلف انجام شده و شرکت‌هایی که بذرهایی با این دو ویژگی تولید می‌کردند، شناسایی شد.

سیف با بیان اینکه فرانسه یکی از کشورهایی است که مناطق سردسیر آن شرایطی مشابه با ایران دارد، اظهار داشت: بنابراین بخشی از بذور مورد نیاز را از این کشور برای کشت دانه‌های روغنی وارد کردیم.

وی بیان داشت:‌در مجموع شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، 125 تن بذر وارد کشور کرد که 90 تن آن با دو ویژگی مذکور از کشور فرانسه وارد شد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بیان داشت: البته شرکت خدمات حمایتی تمام بذر مورد نیاز کشت دانه‌های روغنی را وارد نکرده است و قسمتی از بذر مورد نیاز توسط شرکت‌های دیگر یا تولیدات داخل تأمین شده است.

وی افزود: ما از هرگونه تحقیقات در زمینه تولید بذر استقبال می‌کنیم، اما اگر قرار باشد فرصت کشاورزان برای تولید دانش داخلی به هدر رود، از طریق دیگر برای تأمین بذر مثلاً واردات، اقدام می‌کنیم.

سیف افزود: فرصت کشاورزان برای اقتصادی کردن بنگاه کم است و ما نمی‌توانیم این فرصت را به هدر دهیم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: شرط ما برای واردات بذر انتقال تکنولوژی آن بوده است.

سیف در ادامه اظهار داشت: مزیت نسبی انرژی در کشور تنها نباید متعلق به پتروشیمی‌ها باشد.

وی افزود: کود شیمیایی جزو کالاهای اساسی، حساس و ضروری است که اولویت اول و مشمول قیمت‌گذاری می‌باشد و قیمت آن در ستاد تنظیم بازار، تعیین شده است.

وی افزود: بنابراین قیمت خرید ما هم از پتروشیمی‌ها تغییر نخواهد کرد.

سیف بیان داشت: کارگروه تنظیم بازار و ستاد هدفمندی یارانه‌ها، طی جلساتی به پتروشیمی‌ها اعلام کرده‌اند که مستندات خود را برای تعیین قیمت، اگر مدعی ضرر و زیان هستند به سازمان حمایت اعلام کنند تا از آن طریق اگر ضرر و زیانی به آنها وارد می‌شود، پرداخت شود.

سیف تصریح کرد: لذا به استناد برخی قوانین قانون تعزیرات حکومتی، قانون مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است و قانون اولی است و هیچ قانون دیگری نمی‌تواند آن را تغییر دهید.

وی افزود: کود اوره به‌عنوان یکی از تولیدات پتروشیمی، قیمت آن تثبیتی است، بنابراین هم قیمت خرید ما از پتروشیمی‌ها و هم قیمت فروش ما به کشاورزان تغییری نداشته است و تا به این لحظه هم هیچ برنامه ای برای تغییر قیمت کود اوره وجود ندارد و اگر قیمت خوراک پتروشیمی‌ها افزایش یابد، به قاعده ماده 90 قانون اجرای سیاست‌های اصل 44، باید ضرر و زیان را پتروشیمی‌ها از دولت بگیرند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: تلاش ما در راستای افزایش رضایتمندی کشاورزان با مشارکت بخش خصوصی و بهره‌وری از سرمایه‌گذاران بخش برای رسیدن به تولید پایدار است.

سیف بیان داشت:‌ اگر به اقتصاد کشاورزی توجه نشود و اگر با کارآمدسازی زنجیره‌ نهادهای کشاورزی، نتوانیم سطح تولید را افزایش دهیم، با ابزار دیگری هم امکان‌پذیر نیست.

وی گفت:‌ قاعده کشورهای دیگر به ما می‌آموزد که حفظ محیط زیست بدون توجه به اقتصاد کشاورزی امکان‌پذیر نیست.

سیف تصریح کرد: امروز نسبت به متوسط جهانی در حوزه تغذیه گیاه، در هکتار وضعیت خوبی نداریم و همچنین در حوزه تولید بذر علی‌رغم تلاش‌ها فاصله داریم؛ چراکه تولید بذر باید پیشرفته‌تر‌ و با کیفیت‌تر و پربازده‌تر باشد.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و 100 هزار تن انواع کودهای شیمیایی را به کشاورزان فروخته‌ایم و با توجه به بارندگی‌ها احتمال می‌دهیم مصرف نهاده‌ تا پایان سال افزایش یابد و تغذیه گیاهان نیز مناسب‌تر شود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید