تنظیم بازار کشاورزی زنجان به بخش خصوصی واگذار شود | اتاق خبر
کد خبر: 306352
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 03:49
مدیرعامل تعاون روستایی استان زنجان:
مدیرعامل تعاون روستایی استان زنجان ضمن تاکید بر عدم مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی گفت: تنظیم بازار کشاورزی زنجان به بخش خصوصی واگذار شود.

اتاق خبر: مدیرعامل تعاون روستایی استان زنجان ضمن تاکید بر عدم مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی گفت: تنظیم بازار کشاورزی زنجان به بخش خصوصی واگذار شود.

بنابراین گزارش محمود نوریبا بیان اینکه سازمان تعاون روستایی استان با برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده میوه شب عید مردم را تامین می‌کند، اظهار داشت: خوشبختانه سال قبل مشکلی در تامین میوه شب عید در استان زنجان وجود نداشت و امسال نیز سازمان تعاون روستایی با توجه به میزان تقاضای بازار میوه شب عید را تامین و در مراکز عرضه به دست مصرف کنندگان می‌رساند.

وی با اشاره به تجارب ترکیه در تنظیم بازار کشاورزی توسط اتحادیه‌های این بخش ابراز کرد: در حال حاضر ترکیه با همکاری بخش خصوصی و اتحادیه‌های ذیربط توانسته است در تنظیم بازار محصولات کشاورزی موفق‌تر عمل کند.

مدیرعامل تعاون روستایی استان زنجان به ظرفیت‌های بخش خصوصی اشاره و بر عدم مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: تنظیم بازار کشاورزی زنجان به بخش خصوصی واگذار شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر دلیل اصلی عدم استقبال کشاورزان زنجانی از خرید تضمینی سیب زمینی چه بود، تصریح کرد: اجرای سیاست خرید تضمینی از سوی دولت با هدف بالا رفتن قیمت کف محصولات کشاورزی است در نتیجه با آغاز خرید تضمینی سیب زمینی در استان ما شاهد افزایش قیمت خرید این محصول از کشاورز شدیم اما دلیل دیگر آن اجرای دقیق دستورات وزارتخانه متبوع در زمینه سایر محصول و عاری از هر گونه خاک و لهیدگی سیب زمینی بود که متاسفانه به دلیل نداشتن شرایط یاد شده محصول سیب زمینی از کشاورزان خریداری نشد.

نوری با بیان اینکه در ابتدا کشاورزان برای فروش 30 تا 50 تن سیب زمینی به دولت اعلام آمادگی کرده بودند، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که محصول سیب زمینی تولید شده در مزارع استان زنجان به هیچ عنوان با کیفیت‌های ابلاغ شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی مطابقت نداشته به همین دلیل از خرید این محصول توسط سازمان تعاون روستایی امتناع شد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر مسئولان دستگاههای ذیربط بخش کشاورزی در صادرات سیب زمینی بر اساس سایرهای تعریف شده تاکید دارند، چگونه صادرکنندگان زنجانی توانستند 2 هزار تن از این محصول را از طریق گمرک به ترکمنستان صادر کنند، گفت: بازار ترکمنستان پذیرای سیب زمینی با سایز بالای 200 گرم است به همین دلیل مشکلی در صادرات این محصول از زنجان به کشور یاد شده به وجود نیامد.

 

منبع: تسنیم 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید