هیأت رئیسه اتاق ایران به دنبال منافع دولت است نه بخش خصوصی | اتاق خبر
کد خبر: 307575
تاریخ انتشار: 19 دی 1394 - 14:54
حسین طوسی در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
حسین طوسی در دوره اول اتاق بازرگانی البرز، ریاست این اتاق را برعهده داشت ولی در این دوره نمایندگان اتاق البرز تصمیم گرفتند که شخص دیگری را برای ریاست این اتاق انتخاب کنند.

اتاق خبر- حسین طوسی در دوره اول اتاق بازرگانی البرز، ریاست این اتاق را برعهده داشت ولی در این دوره نمایندگان اتاق البرز تصمیم گرفتند که شخص دیگری را برای ریاست این اتاق انتخاب کنند. وی مدتی است که نقش کمرنگی در اتاق البرز و اتاق ایران پیدا کرده است ولی از خارج اتاق به خوبی تحولات را رصد می کند و انتقادهای تندی به عملکرد اتاق های بازرگانی به ویژه اتاق ایران وارد می داند. وی در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد که جلال پور و هیأت رئیسه اتاق ایران در این دوره بیش از آن که به دنبال منافع بخش خصوصی باشند وام دار دولت هستند و منافع دولت را پیگیری می کنند. وی حتی از احتمال ایجاد چالش بین هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و هیأت نمایندگان این اتاق خبر داد.

مهمترین دستاورد خود را در طی چهار سالی که رئیس اتاق البرز بودید را چه می دانید ؟
همانطور که میدانید اتاق بازرگانی در البرز وجود نداشت به دلیل اینکه البرز جزئی از تهران به شمار می امد و هنوز استان نشده بود. بعد از تشکیل استان البرز، طبیعتا ساختار اداری و تشکیلاتی متناسب با استان البرز به وجود می امد. براساس انتخاباتی که انجام شد من و یکسری از افراد انتخاب شدیم.
به دلیل تازه کار بودن و نبود پرسنل اموزش دیده برای این منظور، کارها به سختی به پیش می رفت. سابقه مدیریت تشکلی در آنجا وجود نداشت. به همین دلیل حل این مسائل و مشکلاتی مانند پیدا کردن ساختمان مناسب، سازمندهی ، مدیریت و یافتن پرسنل اموزش دیده زمان زیادی گرفت. هدف تشکیل این اتاق نیز این بود تا تبدیل به پارلمان بخش خصوصی شود. یعنی هم بخش خصوصی و دولتی از آن استقبال کنند.
این کارها را هیات موسس قبل از تشکیل اتاق انجام نداده بود ؟
خیر، چون هیات موسسان جنبه تشریفاتی داشت و زمانی که اتاق تشکیل شده بود هزینه هایی هم برای اجاره مکان مورد نظر پرداخت شده بود. زمانی که ما شروع به کار کردیم، همکاری زیادی با ما انجام نشد.
این همکاری نکردن از سوی اتاق بود یا سازمان های ذی ربط ؟
از بیرون کسی نمی توانست به ما کمک کند.
یعنی استاندار و مقامات مسئول با شما همکاری نمی کردند؟
استاندار و فرماندار نمی توانستند کمکی به ما کنند. استانداری به دلیل اینکه تازه تشکیل شده بود با مشکلات خود درگیر بود و به ما کمکی نمی توانست کند. به هر حال در شرایط عادی اتاق تشکل بخش خصوصی است.
پس منظور از همکاری نکردن، همکاری نداشتن اعضا اتاق است ؟
بله. از میان اعضا هیات رئیسه و سایر اعضا ، بار مشکلات بر روی سه یا چهار نفر از اعضا و پرسنل داخلی بود و بقیه افراد فعالیتی نداشتند. به هر حال ما توانستیم ظرف مدت کوتاهی برای اتاق ساختمان تهیه کنیم و از نظر سخت افزاری اتاق را مجهز نماییم. ایجاد تشکل ها، مرکز داوری، کمیسیون ها، شورای گفتگو، کمینه حمایت قضایی جز ظرفیت های قانونی اتاق بود که باید تشکیل می شد.
2 سال بعد از تشکیل اتاق البرز، اتاق البرز مشخصات یک اتاق درجه یک را پیدا کرد. حتی از نظر ارتباط دانشگاهی نیز اتاق فعالیت خود زیادی داشت. برای مثال برگزاری همایش ارتباط صنعت و دانشگاه از دستاورد های اتاق البرز بود. در حدود 500 مقاله علمی به اتاق رسید و ما پیشبینی یک نمایشگاه فن آورانه را کرده بودیم که افرادی که مایل به استفاده از این طرح ها و سرمایه گذاری روی آنها را داشته باشند بتوانند با این افراد ارتباط برقرار کنند و نوعی تجاری سازی علمی اتفاق بیفتد. اما این برنامه آنطور که می خواستیم انجام نشد و به دلیل پاره ای مخالفت ها به تعویق افتاد. افرادی که مقاله داده بودند مقالات خود را پس گرفتند و در کنفرانس ها دیگر عرضه کردند.
با این حال این همایش به صورت فرمایشی اخیرا برگذار شد و تا جایی که من اطلاع دارم کسی از این نمایشگاه استقبال نکرده است.
خود شما به عنوان عضو هیأت نمایندگان اتاق البرز در این همایش که توسط اتاق البرز برگزار شد شرکت کردید؟
نه من شرکت نکردم. آن همایش آن طور که قرار بود برگزار شود برگزار نشد. حتی ظاهرا استاندار و رئیس سازمان صنعت در این همایش شرکت نکرند. با این حال این یکی از برنامه های گسترده ما بود که ان طور که می خواستیم انجام نشد و قصد ما این بود که اتاق را به سمت و سویی ببریم که متولی مسائل بخش خصوصی باشد.
اگر شما هنوز رئیس اتاق بودید چه برنامه هایی را اجرا می کردید ؟
من تمایل زیادی به ریاست مجدد نداشتم چون این کار وقت زیادی از من می گرفت.
به هر حال کسی که رئیس می شود یک برنامه را برای خود تصور می کند.
اصل این است که اگر در جایی تشکل و سازماندهی می شود همه ان مسیر را ادامه دهند. به دلیل اینکه تشکل جای کار است نه کسب و کار. اما این کار انجام نشد و اتاق در مسیر دیگری افتاد.
این برنامه نیست. اگر رئیس بودید چه برنامه ای برای اجرا داشتید؟
شرایط در حال حاضر تفاوت کرده. الان ما در در شرایط پسا تحریم و در شرایطی که اقتصاد کشور دچار رکود است و برای برنامه ریزی برای آینده به سر می بریم. در ان زمان اوضاع متفاوت بود و کشور در اوج تحریم به سر می برد. اما در شرایط فعلی افق های جدیدی پیش روی استان هست و نزدیک به 20 تا 30 درصد نیازهای هیات های خارجی در استان البرز قابل اجرا است. متاسفانه این انگیزه و اراده در اتاق نیست. با توجه به اینکه زیرساخت و درآمد برای اتاق البرز ایجاد شده باید اتاق به سمت توسعه و درآمد زایی بیشتر حرکت کند.

چه پیشنهاد اجرایی شما برای بخش صنعت یا صادرات دارید ؟ با توجه به اینکه استان البرز را استان صنعتی می دانند.
بسته به موقعیت دارد.
این جواب سوال من نیست. برای شرایط فعلی چه پیشنهادی دارید؟
البرز با توجه به حجم تولید و برند هایی که در ان وجود دارد باید نقش عمده ای در تجارت با خارج بازی کند. برای مثال تمامی برند های مطرح کشوردر استان البرز هستند.
اتاق کانونی بود برای تعامل بخش خصوصی بود، اتاق می توانست با خارج ارتباط برقرار کند. نیاز ها و گرفتاری هایی که بخش خصوصی در مورد تولید دارد باید توسط اتاق رفع شود. برای مثال صنعت و تولید با مشکلاتی مانند مشکلات بانکی، مالیاتی ، تامین اجتماعی، تامین اجتماعی و اداره کار به طور روزمره با ان درگیر هست. مشکلات دیگری مانند شهرک های صنعتی، انرژی، کمبود امکانات وجود دارد. برای مثال در شهرک های صنعتی مشکلاتی مانند کمبود امکانات خدماتی، برق رسانی، فضای سبز و آب و فاضلاب وجود دارد.
به هر حال این مشکلات وجود دارد. اتاق در این مورد باید توانایی رفع این مشکلات را داشته باشد یا حداقل مشکلات تولید کننده را کمتر یا سبک کند با رجوع به شورای گفتگو که محل حل مشکلات تولید کننده باشد.
شما گفتید که دو سال برای تهیه زیرساخت ها وقت گذاشتید و اماده کردید. چرا در دو سال بعد این کار ها را انجام ندادید؟ یعنی در طی 6 یا هفت ماهه اخیر این کارها در حال ازبین رفتن است ؟
شورای گفتگو در دو سال آخر تشکیل شد. در سال 91-92 تشکیل شد با ابلاغ قانون بهبود فضای کسب و کار. در آن زمان این مشکلات وجود داشت. کاری که ما کردیم علیرغم اعتقاد نداشتن رئیس دولت وقت به این قانون، با رایزنی هایی که کردیم توانستیم استاندار را که رئیس شورای گفتگو بود را متقاعد به تشکیل این شورا کنیم.
از آن زمان تا به حال 4 استاندار عوض شد. اهمیت این شورا از این جهت بود که بسیار فعال بود و تصمیمات مهمی در آن گرفته می شد و مشکلات زیادی از تولید کنندگان در انجا مطرح شد. تعویض چندباره استانداران باعث ایجاد وقفه در این کار می شد.
من نمی گویم که این کارها در حال حاضر انجام نمی شود بلکه اعتقادم بر این است که مشکلاتی که بر سر راه تشکیل شورای گفتگو و بخش خصوصی وجود داشت در حال حاضر هموار شده است. انتظار بر این است که در حال حاضر فعالیت این شورا بیشتر شود.
روابط اتاق در دوران شما با خانه صنعت استان چطور بود ؟
روابط ما با خانه صنعت وقتی که تشکیل شد خوب بود.
به هرحال یک رقابتی میان شما وجود داشت.
ما در آن زمان خیلی به خانه صنعت استان کمک کردیم که تشکیل شود. کمک کردیم که مکانی را اجرا کند.
یعنی به خانه صنعت کمک مالی کردید؟
هزینه ها را خانه صنعت پرداخت. به هر حال در تشکیل خانه صنعت به آنها کمک کردیم.
کمک مالی چه میزان بود؟
به صورت کلی نبود بلکه به صورت جزئی به خانه صنعت کمک مالی کردیم. زیرا ما بودجه ای در این مورد نداشتیم. مدیریت مالی خود ما بسیار سنگین بود. برای به وجود امدن یک تشکل مدیریت، سازماندهی و استقلال مالی لازم است. هزینه اندکی که از سوی اعضا پرداخت می شود باعث استقلال مالی تشکل خواهد شد. زیرا تشکلی که بخواهد دست به طرف دولت و دیگران دراز کند تبدیل به تشکل وابسته خواهد شد. تشکل وابسته اراده ای در مدیریت و سازماندهی ندارد.
با توجه به صحبت های خودتان عملکرد شما مثبت بود پس چرا ریاست شما ادامه پیدا نکرد؟
من وارد این مسائل نمی شوم. هیچ کاری بدون اشتباه نیست. باید دید برایند کار چیست. این صحبت ها اهمیتی ندارد. به این دلیل که افرادی که وارد این کار می شوند باید تمام وقت شخصی و حتی تجارت خصوصی خود را برای این کار بگذارند. مهم این است که افراد جایگزین روند کار را ادامه دهند

امروز افرادی در اتاق البرز غیبت می کنند. خودتان اگر رئیس بودید با این افراد چگونه برخورد می کردید؟
اتاق ائین نامه دارد. خود من در تدوین ائین نامه نقش داشتم. رئیس اتاق اجازه تخطی از آئین نامه را ندارد. برای مثال اگر کسی در سه جلسه متوالی غیبت غیر موجه داشته باشد رئیس اتاق باید اعلام کند که این فرد را عوض کند. اما از این کار رئیس اتاق نباید به عنوان یک حربه استفاده کند و برای مثال با تغییر ناگهانی برنامه تشکیل جلسات اتاق باعث شود عده ای غیبت کنند و باعث حذف افراد مخالف خود شود. این کار خلاف آئین نامه و خلاف قانون اتاق است و بر اساس آئین نامه قوانین و مصوبات آن جلسه از اعتبار خارج است.
گریزی به اتاق ایران به عنوان سوال اخر بزنیم. در شورای روسای اتاق های بازرگانی تصمیم گیری برای تعیین ریاست بین آقایان جلال پور و شافعی شد. به نظر شما تصمیم شورای روسا برای جایگزینی جلال پور به جای شافعی کار درستی بود؟
ما به عنوان هیات نمایندگان بخش خصوصی به اتاق ایران حساس هستیم. نظر کلی من و اکثر اتاق ایران هستند این است که اتاق باید مستقل باشد. یکی دو ماه مانده به انتخابات اتاق ایران آقای جهانگیری رسما و صریح گفتند دولت در انتخابات اتاق دخالت نمی کند. نباید هم کنند. شان دولت این نیست در این انتخابات دخالت کند. اما به نظر می رسد اتاق در دوره هشتم بیشتر از آن که به دنبال نظرات بخش خصوصی باشد در حال تأمین منافع دولت است. در حال حاضر در اتاق بحثی داریم در مورد قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و اصلاح نظام بانکی کشور. ماده 20 و تبصره ماده 20 مربوط به افرادی است که از صندوق ذخیره ارزی تسهیلات گرفته اند. در دولت قبل به علت مسائلی مانند افزایش قیمت ارز، دولت اعلام می کرد که صنعت گرانی که ماشین آلات را با نرخ دولتی وارد کرده اند باید با نرخ ارز آزاد بدهی خود را تسویه کنند که امکان پذیر نبود.
این قانون بعد از 3-4 سال آمده و بحث کارشناسی که ما در اتاق داشتیم را مجلس شنید و تصویب کرد که با نرخ روز گشایش اعتبار تایین تکلیف کنند. بخش خصوصی و تشکل ها با این آیین نامه مخالفت کردند و اعتقاد داشتند که این خلاف قانون است. نهایتا رسیدیم به این که در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ایران رفتیم و دیدم که نماینده ما از بخش خصوصی دفاع نمی کند و بیشتر به سود دولت کار می کند و ما اعتراض کردیم.
این بحث پیش امد که هیات رئیسه اتاق از نظرات دولت حمایت دفاع می کند درحالیکه باید از بخش خصوصی دفاع کند. اتاق باید پشتیبان ما باید باشد نه اینکه تابع نظرات دولت باشد. برای همین در انتخابات اتاق بر این شدیم که کسی که به عنوان رئیس انتخاب باید شود مستضهر دولت نباید باشد. ولی در آنجا صحبت هایی شد که دولت بی میل نیست که اتاق دست دولت باشد یا حداقل در جاهایی به نفع دولت کار کند.
اگر به این نکته برسید که اتاق نظرات دولت را اجرا می کند نه بخش خصوصی را چه می کنید ؟
من فکر می کنم کل افراد اتاق واکنش نشان خواهند داد و این فرد نباید مجددا انتخاب شود.
یعنی ممکن است در این دوره چالش بین هیأت رئیسه و بخشی از هیأت نمایندگان ایجاد شود ؟
بخش خصوصی به دلیل مسائل خاص اقتصادی از همه جا تحت فشار است. مانند بدهی و زیر ظرفیت کار کردن. پس انتظار دارد که تشکل حامی منافع اش باشد. این حداقل انتظار آن فرد است. پس درصورتی که رئیس از وی حمایت نکند ممکن است چالش و نارضایتی به وجود بیاید.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید