سالیانه 60 میلیون نهال گواهی شده استاندارد در کشور تولید می شود | اتاق خبر
کد خبر: 308925
تاریخ انتشار: 23 دی 1394 - 17:49
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت :سالیانه 60 میلیون اصله نهال گواهی شده استاندارد در کشور تولید می شود و در واقع نهال مهمترین نهاده تولید در بخش باغبانی و سرمایه عمده باغدار است .

اتاق خبر: محمدعلی طهماسبی اظهار داشت : پنج میلیون نهال دیگر در 11 واحد کشت بافت تولید می شود و تکثیر و کاشت نهال استاندارد عاری از ویروس و آفت با عملکرد بالا ضروری است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ به گفته وی ،چنانچه نهالی به ویروس آلوده شود 20 تا 25 درصد در کاهش تولید محصول تاثیر دارد و به منظور جلوگیری از کاهش تولید و مدیریت بیماری ها و آفات در باغ های کشور ، طرح ساماندهی نهالستان ها از سالهای گذشته در دستور کار قرار گرفته و نهال های گواهی شده مورد نیاز باغداران ، تولید و تکثیر می شود.
وی افزود: یکهزار واحد نهالستان در سراسر کشور فعالیت دارند که 322 واحد دارای مجوز و مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی هستند و نهال استاندارد گواهی شده تولید می کنند .
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: باغداران نهال مورد نیاز خود را از مراکز خدمات حمایتی جهاد کشاورزی تهیه کنند و استفاده از نهال استاندارد گواهی شده ، علاوه بر افزایش تولید و کیفیت سبب کاهش هزینه های تولید در باغ خواهد شد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در برخی از باغات به علت اختلاط رقم ، نیاز آبی و تغذیه ای درختان با یکدیگر متفاوت است و همین مسئله مشکلات بسیاری را در مدیریت باغ برای کشاورزی ایجاد می کند.
طهماسبی گفت: استفاده از نهال های غیراستاندارد سبب افزایش هزینه ، افزایش آفات و بیماری ها، افزایش مصرف آب، سم و کود می شود و از باغداران خواست تا نهال های استاندارد و گواهی شده را برای توسعه باغها مورد استفاده قرار دهند.
وی خاطرنشان ساخت : قیمت نهال های استاندارد و گواهی شده از قیمت نهال های غیر استاندارد و بدون مجوز و شناسنامه ، قدری گرانتر است ،اما در آینده بازگشت سرمایه دو برابری را به دنبال خواهد داشت.
طهماسبی افزود : استفاده از نهال استاندارد خسارات ناشی ازتغییرات آب وهوایی و کم آبی را نیز به حداقل می رساند و نهال های سازگار با شرایط آب و هوایی کشور در نهالستانهای مجوز دار تولید می شود .
این مقام مسئول اظهار داشت : نهال های استاندارد گواهی شده کد رهگیری دارند و چنانچه مشکلی باشد ،باغدار می تواند احقاق حق کند و خسارت وارده را اخذ نماید ،اما تولیدکنندگان نهال های بدون شناسنامه و فاقد مجوز هیچ تعهدی به باغدار ندارند.
به گفته طهماسبی ، میزان واردات محصولات و فرآورده های باغی در هفت ماه ابتدایی سال 93 (فروردین تا پایان مهر) بالغ بر 648 هزار تن به ارزش 812 میلیون دلار بود.
هفت ماهه امسال (منتهی به مهرماه ) 687 هزار تن انواع محصولات و فرآورده های باغی به ارزش 740 میلیون دلار وارد شد که از لحاظ وزنی 6 درصد افزایش و از نظر ارزشی 9 درصد کاهش یافت.
وی نبود کنترل مبادی ورودی مرزها برای جلوگیری از قاچاق میوه را یکی از دلایل افزایش 6 درصدی واردات میوه دانست و گفت:محموله های میوه وارداتی به کشور بطور عمده موز است و علت آن هم پایین بودن تعرفه گمرکی ارزیابی می شود.
طهماسبی افزود: بیش از 50 درصد حجم واردات امسال مربوط به موز است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 60 درصدی دارد.
 امسال از مجموع تولید 103 میلیون تن محصولات کشاورزی بیش از 16 میلیون تن آن محصولات باغی است که از سطح زیر کشت دو میلیون و 600 هزارهکتار باغ به دست آمد از سطح زیر کشت 400 هزار هکتار نهال است .

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید