بی‌توجهی به ‌کیفیت محصولات صادراتی، چه تبعاتی برای کشور دارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 309368
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 16:34
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بر لزوم توجه به کیفیت و استاندارد محصولات صادراتی از نظر سموم و آفات تاکید کرد و گفت: اگر محصولی کیفیت ندارد، نباید آن را صادر کرد، در غیر این صورت،‌ این محصول یا برگشت می‌خورد یا عاملی برای ممنوعیت آن محصول به کشور مقصد می‌شود

اتاق خبر: علی ایرانپور عنوان کرد: موضوعی که در بحث صادرات در کشور ما مهم است، اهمیت دادن به کیفیت کالای صادراتی است که بتوانیم بازارپسندی را در کشور مقصد شاهد باشیم، اما متاسفانه، بحث کیفیت و رعایت استانداردها هم از لحاظ کیفی و بهداشتی هم از لحاظ کمی جایگاه خاص خود را ندارد و در مقاطعی شاهد جلوگیری از واردات محصولاتمان به برخی از کشوها بوده‌ایم.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ او با اشاره به آغاز صادرات محصولات لبنی به روسیه گفت: از همین ابتدای کار باید در راستای جلب اعتماد آنها گام برداریم و رعایت موازین بهداشتی را مد نظر داشته باشیم، خصوصا این که محصولات تولیدی باید ارگانیک باشند. اگر نتوانیم جایگاه خودمان را در این زمینه حفظ کنیم و سموم موجود در مواد غذایی بیش از حد استاندارد باشد، رقبای ما می‌توانند از این موضوع استفاده کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: ما باید روی بحث کیفیت تاکید داشته باشیم و از آزمایشگاه‌های مجهز برای ارزیابی کیفی تولیدات استفاده شود؛ باید یکسری آیتم‌ها درنظر گرفته شود تا بتوان برای صادرات محصولات تصمیم‌گیری شود و اگر محصولی کیفیت ندارد، نباید آن را صادر کرد، در غیر این صورت،‌ این محصول یا برگشت می‌خورد یا عاملی برای ممنوعیت آن محصول به کشور مقصد می‌شود.

ایرانپور درباره لزوم سرعت بخشیدن به روند صادرات محصولاتی از قبیل سبزیجات و صیفی‌جات که عمر پایینی دارند نیز گفت: وزارت جهاد باید به دنبال راهکارهایی باشد تا زمان صادرات و بروکراسی اداری کاهش و روند صادرات تسهیل شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید