افزایش جمعیت جهانی بیکاری تا دو سال آینده | اتاق خبر
کد خبر: 310695
تاریخ انتشار: 30 دی 1394 - 13:02
سازمان بین‌المللی کار (ILO) با اشاره به رکود قدرتهای اقتصادی نوظهور، اعلام کرد: بیکاری جهانی در سال 2015 افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو سال آینده وخیم‌تر از این شود.

اتاق خبر: سازمان بین‌المللی کار در گزارش جدیدی برآورد کرد 197.1 میلیون نفر نیروی کار فعال در سال 2015 بیکار بودند که در مقایسه با آمار سال 2014 حدود 0.7 درصد افزایش نشان می‌دهد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛  پیش‌بینی می‌شود رقم مذکور در سال جاری میلادی 2.3 میلیون نفر افزایش پیدا کرده و در سال آینده 1.1 میلیون نفر دیگر به جمعیت بیکاران جهانی اضافه شود.

این ارقام نشان می‌دهند که نرخ اشتغال از زمان بحران مالی جهانی سال 2008 بهبود نیافته است و 27 میلیون نفر در سال گذشته در مقایسه با سطح بیش از بحران بیکار بودند.

گای رایدر، رییس سازمان بین‌المللی کار، در این باره اظهار کرد: اقتصاد جهانی به اندازه کافی اشتغالزایی نمی‌کند. وی به رکود چشمگیر در قدرتهای اقتصادی نوظهور اشاره کرد که همراه با کاهش شدید قیمت کالاها، دورنمای تیره‌ای را برای بازار جهانی اشتغال رقم زده اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان بین‌المللی کار در گزارش خود بیشتر مشکلات جهان در حال توسعه را ناشی از رکود برزیل و کندی رشد اقتصادی چین - که در سال گذشته شاهد پایین‌ترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در 25 سال گذشته بود - عنوان کرده است.

این سازمان انتظار دارد اقتصادهای نوظهور بزرگ در آسیا و آمریکای لاتین که زمانی موتور اصلی رشد اشتغال جهانی بودند و همچنین کشورهای عربی و آفریقایی که اتکای زیادی به صادرات کالا دارند احتمالا امسال شاهد افزایش بیکاری خواهند بود.

این گزارش پیش‌بینی کرده است که بیکاری در آمریکا و بعضی اقتصادهای توسعه یافته به سطح پیش از بحران مالی جهانی باز خواهد گذشت. اگرچه نرخ بیکاری در اقتصاد‌های توسعه یافته اندکی کاهش پیدا می‌کند اما برای جبران کاهش اشتغال در دنیای در حال توسعه کافی نخواهد بود.

سازمان بین‌المللی کار همچنین درباره شمار رو به افزایش افرادی که اشتغال آسیب‌پذیر دارند هشدار داد. این واژه به کاری با کیفیت پایین و بی‌ثبات که در آن قرار‌داد رسمی یا مزایا وجود ندارد و دستمزد دستخوش تغییرات زیادی شده، اطلاق می‌شود.

علاوه بر آمار بیکاری، سازمان بین‌المللی کار معمولا از اشتغال آسیب‌پذیر برای ارزیابی سلامت واقعی یک اقتصاد استفاده می‌کند.

بر پایه برآورد این سازمان، در اقتصادهای نوظهور شمار افرادی که کار آسیب‌پذیر دارند ظرف سه سال آینده به میزان 25 میلیون نفر افزایش پیدا کرده و کیفیت اشتغال ضعیف یک مسئله مبرم جهانی باقی خواهد ماند.

در حال حاضر 74 درصد از نیروی کار در آسیای جنوبی و 70 درصد در جنوب صحرای آفریقا کار آسیب‌پذیر دارد و رقم جهانی کار آسیب پذیر، 46 درصد یا 1.5 میلیارد نفر است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید