جامعه کارگری در حال پیر شدن است | اتاق خبر
کد خبر: 311211
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394 - 10:07
وقتی کارگر ایرانی برای امرار معاش خود و خانواده‌ در دو جای مختلف کار می‌کند تا درآمدش را بالا ببرد و ساعت کار او از ساعت استاندارد کار فراتر می‌رود عملا هم سن بازنشستگی او افزایش یافته و هم فرصت اشتغال از یک جوان جویای کار گرفته شده است.

اتاق خبر: نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه جامعه کارگری به سرعت در حال پیر شدن است، گفت: در شرایطی که کارگران برای امرار معاش خود و خانواده به شغل‌ دوم و سوم روی می‌ آورند و سن بازنشستگی مورد انتظار را پر می‌کنند دیگر به گنجاندن تبصره‌ افزایش سن بازنشستگی در برنامه ششم نیازی نیست.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا، ابوالفضل فتح اللهی اظهار کرد: وقتی کارگر ایرانی برای امرار معاش خود و خانواده‌ در دو جای مختلف کار می‌کند تا درآمدش را بالا ببرد و ساعت کار او از ساعت استاندارد کار فراتر می‌رود عملا هم سن بازنشستگی او افزایش یافته و هم فرصت اشتغال از یک جوان جویای کار گرفته شده است.

وی با بیان اینکه حقوق بازنشستگی تکافوی هزینه‌های زندگی کارگران را نمی‌دهد، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از کارگران برای تامین معیشت خانواده تلاش می‌کنند که شغل دومی برای خود دست و پا کنند اما بعد از بازنشستگی هم به جای استراحت و خانه نشینی دنبال کار می‌روند و مشغول کار می‌شوند که با این وضع عملا سن بازنشستگی مورد انتظار را پرمی‌کنند و مثل آن است که در 70 سالگی بازنشسته می‌شوند.

فتح اللهی خاطرنشان کرد: اگر در برخی کشورها کارگران بالای 60 سال کار می کنند برای آن است که رغبت کار در آنها وجود دارد و شرایط کار و محیط کار به گونه‌ای تعریف شده که کارگر دچار بیماری‌های ناشی از کار نمی شود و به دلیل آنکه از حقوق و مزایای مطلوب و رفاه و معیشت قابل قبولی برخوردار است دیگر نیازی به شغل دوم ندارد.

به گفته نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات کارخانه‌های تولیدی کشور فرسوده و قدیمی است و از استانداردهای روز جهانی تبعیت نمی‌کند.

وی گفت: محیط کاری هم که کارگر ایرانی در آن به کار و تولید مشغول است فاقد شرایط ایمن و کارآمد و به روز است و از چکاپ‌های سالیانه‌ای که به طور سیستماتیک در کشورهای دیگر برای کنترل بیماری‌های ناشی از کار و حفظ سلامت نیروی کار صورت می گیرد، خبری نیست.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید