لزوم همکاری تنگاتنگ بین صنعت نفت و مراکز دانشگاهی | اتاق خبر
کد خبر: 311541
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 13:20
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب:
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به افزایش سهم دانشگاههای استان خوزستان در پژوهش های مرتبط با صنعت نفت، بر لزوم ایجاد ظرفیت های جدید پژوهشی به منظور توسعه همکاری های صنعت و دانشگاه تاکید کرد.

اتاق خبر: بیژن عالی پور در نشست مشترک مدیران مناطق نفت خیز جنوب با رییس دانشگاه شهیدچمران اهواز ضمن ارزیابی تعامل و ارتباط دو سویه میان صنعت و دانشگاه در راستای سیاست های کلان وزارت نفت اظهار کرد: در نخستین گام و بر اساس رهنمود وزیر نفت، بکارگیری ظرفیت های خالی پژوهشی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی استان های نفتخیز بویژه استان خوزستان در دستور کار این شرکت قرار دارد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با اشاره به همکاری مناسب این شرکت با دانشگاه ها و مراکز علمی در زمینه های مختلف از جمله طرح ازدیاد برداشت از میادین نفتی و توسعه طرح های پژوهشی افزود: اعتقاد ما بر این است که تعامل و هم افزایی صنعت و دانشگاه ثمرات مضاعفی دارد که یکی از آنها مرتفع نمودن نیاز پژوهشی صنعت و شکوفایی بیش از پیش علمی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی است و تقویت بنیه فنی و علمی صنعت نفت و دانشگاه ها در رابطه با مسائل مربوط به این صنعت نیز از دیگر اهداف این تعامل به شمار می آید.

عالی پور تصریح کرد: صنعت نفت به عنوان صنعتی رو به رشد و در حال توسعه مستمر، نیازمند همکاری تنگاتنگ مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی است.

وی خاطر نشان کرد: عدم توجه به حلقه های واسط بین صنعت و دانشگاه، باعث به وجود آمدن شکاف تکنولوژیکی در صنایع بزرگ می شود که افزایش هزینه ها، کاهش بهره وری و از همه مهمتر ناپایداری توسعه را در پی خواهد داشت.

در این نشست غلامحسین خواجه، رییس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز از آمادگی این دانشگاه برای افزایش همکاری با شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خبر داد.

وی همجواری و استقرار دانشگاه شهید چمران در پایتخت نفت و انرژی کشور و ارتباط تنگاتنگ با بخش های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت را زمینه ساز توسعه ارتباطات و همکاری های پژوهشی عنوان کرد و از توانمندی های بالقوه این دانشگاه برای ورود به عرصه های تحقیقاتی و رفع بخشی از مشکلات پژوهشی صنعت نفت خبر داد.

همچنین باقر پورقاسم، رییس پژوهش و فناوری مناطق نفتخیز جنوب نیز در این خصوص اظهار کرد: در شرایط کنونی فرایند انتخاب مجری برتر پروژه های پژوهشی، بر مبنای اطلاع رسانی عمومی از طریق سایت پژوهش و فنآوری و ایجاد رقابت سالم بین کلیه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور انجام می شود.

وی افزود: هم اکنون اعتبار پروژه های پژوهشی جاری 193 میلیارد ریال و پروژه های پژوهشی در حال تصویب این شرکت با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی استان خوزستان 67 میلیارد ریال می باشد و سهم هر یک از این اعتبارات نسبت به کل به ترتیب 30 و 29 درصد از کل اعتبارات پژوهشی است.

پورقاسم با اشاره بر نگاه حمایتی مناطق نفتخیز جنوب نسبت به دانشگاه های درون استان اظهار کرد: بر اساس مفاد قرارداد منعقده بین شرکت ملی نفت ایران و دانشگاههای منتخب، استفاده از پتانسیل سایر دانشگاههای کشور در قالب انجام فعالیت های joint Venter یا مشارکتی پیش بینی شده است. در این راستا امضای دو فقره تفاهمنامه بین دانشگاه شهید چمران اهواز با دانشگاه صنعت نفت و دانشگاه شیراز جهت مشارکت کامل در طرح ازدیاد برداشت انجام شده است. بر اساس این تفاهم نامه ها امکان استفاده از پتانسیل های موجود در دانشگاه شهید چمران در طرح ازدیاد برداشت مهیا شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید