بازار مسکن گرم خواهد شد ! | اتاق خبر
کد خبر: 313258
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 11:23
علیرضا سرحدی
علت رکود در بازار مسکن به طور کامل به بخش مسکن مربوط نمی شود.

اتاق خبر: از ابتدای امسال بخش مسکن نیز مانند سایر بخش های اقتصاد کشور با رکود دست و پنجه نرم می کند. علت های مختلفی برای دلیل وجود رکود در بازار مسکن از سوی کارشناسان بیان می شود. تحریم ها، پدیده انتظار ارزانی در جامعه و بکم شدن قردت خرید مردم از مهمترین دلایل نامبرده شده است. با این حال علت رکود در بازار مسکن به طور کامل به بخش مسکن مربوط نمی شود.

در حقیقت مشکلات اقتصاد کلان کشور در چند ساله اخیر باعث شده است که سرمایه گذاری در این بخش که از پرسود ترین بخش های اقتصاد کشور است صورت نگیرد. به نظر می رسد که اعطای وام خرید مسکن که از سوی وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکل رکود در بخش مسکن مناسب باشد.

با این حال تا زمانی سرمایه به این بخش سرازیر نشود و سرمایه گذاران در این بخش احساس کنند که سرمایه گذاری آنها در این بخش سود آوری لازم را برای آنها ندارد، مشکلات این بخش ادامه خواهد داشت.

در این بین برجام به نوبه خود می تواند در بخش مسکن تاثیر گذار باشد. این تاثیر گذاری می تواند جنبه های مختلفی از جمله تشویق سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساخت و ساز در ایران باشد.ساخت و ساز در بیشتر نقاط دنیا نمادی از وجود رونق اقتصادی و آئینه اقتصاد آن کشور است.

برای مثال در آمریکا، بحران اقتصادی که در سال 2008 به وجود آمد اولین تاثیر خود را در بخش ساخت و ساز گذاشت و باعث بیکاری افراد زیادی که در این بخش فعالیت داشتند شد.

دلیل این امر این بود که در حدود 300 شغل مختلف وابسته به بخش مسکن و ساخت و ساز است و بروز هر نوع مشکل در این بخش می تواند مانند دومینو عمل کرده و باعث بروز مشکلات در سایر بخش های اقتصاد کشور شود.

اجرای برجام باعث می شود که پول های بلوکه شده ایران به بازار ایران سرازیر شود. در این بین بخش مسکن می تواند به عنوان محل خوبی برای سرمایه گذاری خارجی و ورود این پول ها باشد. در صورتی که این اتفاق بیفتد بازار مسکن می تواند از رکودی که به آن دچار شده بیرون بیاید.

پیشبینی من این است که بازار مسکن به دلیل مسائل مرتبط با برجام، ورود سرمایه به بخش مسکن و رونق ساخت و ساز با افزایش قیمت روبه رو خواهد شد و می تواند از رکود خارج شود.

 

 

عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی مهندسان ساختمان

نظرات
ADS
ADS
پربازدید