بهبود وضع معیشت کارگران پس از برجام | اتاق خبر
کد خبر: 313879
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1394 - 15:55
رییس کانون شورای اسلامی کار البرز ابراز امیدواری کرد: با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها بهبود در وضع معیشت و دستمزد کارگران حاصل شود.

اتاق خبر: علی اصلانی درباره‌ی پیش‌بینی رقم دستمزد سال آینده کارگران گفت: براساس آنچه که وزیر کار وعده داده است دستمزد کارگران برای سال 1395 بیش از تورم خواهد بود.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی افزود: در حال حاضر نرخ تورم حدود 12 درصد است و دولت اعلام می‌کند که تورم رو به کاهش است، لذا احتمال این‌که نرخ تورم در زمان تعیین دستمزد 10 درصد اعلام شود و مبنای افزایش دستمزد سال آینده کارگران همانند کارمندان 12 درصد پیش‌بینی شود، بعید نیست.

رییس کانون شورای اسلامی کار البرز با اشاره به تبصره یک و دو ماده 41 قانون کار تصریح کرد: در طول سال‌های گذشته تبصره دو که به تامین معیشت خانوارهای کارگری اشاره دارد پررنگ دیده نشده است در حالی که در این تبصره آمده است دستمزد باید به خانوار کارگری قدرت معیشت بدهد و هزینه‌های زندگی او را تامین کند.

اصلانی با اشاره به تلاش نمایندگان کارگران در شورای عالی کار برای ملاک‌ عمل قرار دادن تبصره دو ماده 41 قانون کار گفت: درخواست ما این است که دولت و کارفرمایان به جای 303 قلم همان 33 قلم سبد هزینه خانوارهای کارگری را ریالی کنند و به عنوان دستمزد به کارگران بدهد.

وی تصریح کرد: دولت در صدد است تا امسال کارگر و کارفرما بر سر دستمزد به توافق برسند در حالی که کارفرمایان مشکلی با کارگران ندارند و از وضع تولید و معیشت به خوبی آگاهند، لذا این دولت است که باید به وظیفه خود در قبال کارفرمایان عمل کند.

رییس کانون شورای اسلامی کار البرز در پایان گفت: در شرایطی که نرخ بیکاری و استفاده از بیمه بیکاری به شدت افزایش پیدا کرده و نرخ تورم به 12 درصد رسیده است، نمی‌توانیم از کارفرمایان بخواهیم که به ما با 30 درصد افزایش دستمزد بدهند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید