عضویت در اتحادیه «اوراسیا» ضامن تامین انرژی قرقیزستان است | اتاق خبر
کد خبر: 314527
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 20:47
مدیر انجمن معاملات نفتی قرقیزستان ورود این کشور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ضامن تأمین سوخت و انرژی این کشور برشمرد.

اتاق خبر: مدیر انجمن معاملات نفتی قرقیزستان با اشاره به اهمیت ورود قرقیزستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: ورود قرقیزستان به این پیمان منطقه‌ای برای تأمین فرآورده‌های نفتی و سوختی این کشور ضمانت بیشتری ایجاد می‌کند.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ قل اف در رابطه با تعداد جایگاه‌های بنزین در این کشور همزمان با ورود به اتحادیه اقتصادی گفت: در گذشته واردات فرآورده‌های نفتی به خاطر وجود گمرک دشواری‌هایی را به دنبال داشت که با حذف آن هم قیمت و هم واردات این محصولات اکنون به شکل بهتری انجام می‌شود.

وی در خصوص نرخ انواع بنزین به دلار و همچنین تفاوت قیمت آن با کشورهای همسایه گفت: امروزه هزینه فرآورده‌های نفتی در قرقیزستان کاهش یافته و این در حالی است که قیمت انواع بنزین‌ در قرقیزستان و روسیه یکسان بوده و در قزاقستان اندکی پایین‌تر می‌باشد.

قل‌اف در ادامه گفت: در منطقه آسیای مرکزی بالاترین قیمت بنزین مربوط به کشورهای ازبکستان و تاجیکستان است به طوری که در ازبکستان قیمت هر لیتر بنزین تقریبا 49 سنت بیشتر از قرقیزستان است ضمن آنکه این کشورها به واردات محصولات نفتی نیازمند هستند.

مدیر انجمن معاملات نفتی قرقیزستان در خصوص میزان سالانه مصرف بنزین در کشور و حجم واردات بنزین به خبرنگار فارس گفت: شرکت «گازپروم نفت آسیا» بزرگ‌ترین شرکت در بازار نفتی قرقیزستان است و 50 درصد از سهام بازار سوخت را در اختیار دارد.

وی افزود: بر اساس آمارها در سال 2015 قرقیزستان حدود 994 هزار تن محصولات نفتی (بنزین و گازوئیل) واردات کرده که در مقایسه با سال 2014، حجم واردات این محصولات 12 درصد کاهش یافته است.

این فعال اقتصادانرژی ادامه داد: پس از برچیدن گمرکات در چارچوب الحاق جمهوری قرقیزستان ی در حوزه به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صادرات غیرقانونی محصولات نفتی از قزاقستان افزایش یافت ضمن آنکه در مجموع ظرفیت بازار مصرفی سوخت در قرقیزستان تقریبا یک میلیون تن می‌باشد.

به باور این کارشناس اقتصادی، ورود قرقیزستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تأمین فرآورده‌های نفتی این کشور ضمانت بیشتری ایجاد می‌کند که این مهم با تلاش‌های رئیس‌جمهور در مورد معافیت از مالیات‌‌های گمرکی محصولات نفتی ادامه خواهد یافت.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید