به جای سنگ اندازی به معیشت کارگران فکر کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 317857
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 20:35
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا به 10 درصد نمی‌رسد، گفت: به جای سنگ اندازی در جلسات دستمزد، به بهبود معیشت کارگران بیندیشیم.

اتاق خبر: هادی ابوی با اشاره به اظهارات اخیر کارفرمایان در ناتوانی از پرداخت دستمزد کارگران،‌ گفت: موعد تعیین دستمزد که فرا می‌رسد کارفرمایان غالبا از ناتوانی در پرداخت دستمزد سخن می گویند و نسبت به عدم انعقاد قراردادهای کار و اخراج کارگران هشدار می‌دهند در حالی که نمایندگان کارگران همواره روی ارقام و اعداد واقعی و منطقی بحث می‌کنند و آنچه را که کارگران در زندگی واقعی لمس می‌کنند به ترسیم می کشند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی کاهش تعداد اعضای خانوار در محاسبات کارفرمایان را منطبق با سیاستهای جمعیتی کشور ندانست و گفت: بر اساس تبصره دو ماده 41 قانون کار دستمزد باید معیشت یک خانوار متوسط چهار نفره را تامین کند و منظور از معیشت، هزینه‌های خوراک، آموزش، بهداشت و درمان و مسکن است که بخش اعظمی از هزینه‌های سبد معیشت را به خود اختصاص داده است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور ادامه داد: اگر کارفرمایان در قبال افزایش حقوق و دستمزدها، می خواهند که قراردادهای کار کارگران را در سال بعد تمدید نکنند ایرادی ندارد به هر حال برای چرخاندن چرخ‌ های صنعت و کارخانه‌ها به نیروی کار نیاز دارند و با جایگزین کردن یک کارگر باز هم باید به او دستمزد بدهند.

ابوی با بیان اینکه سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا زیر 10 درصد است، گفت: در بالا رفتن قیمت تمام شده کالا آیتم‌ها وعوامل مختلفی موثر است ولی اگر قرار است کارفرمایان تنها به دلیل سهم 8 درصدی دستمزد در قیمت تمام شده محصولشان، کار را تعطیل کنند کسی جلوی آنها را نگرفته است. کارگاه را تعطیل کنند بهتر است تا اینکه هزینه‌های سربار تولید را تحمل کنند و ورشکسته شوند.

وی یاد آور شد: کارفرمایان که به کاهش قدرت خرید کارگران اعتراف می کنند و از وضعیت زندگی آنها به خوبی اطلاع دارند در جلسات دستمزد هم کمک کنند که بهبود وضع معیشت آنها اتفاق بیفتد.

به اعتقاد این مقام مسوول کارگری، به جای سنگ اندازی و طرح مباحث حاشیه‌ای در جلسات دستمزد، شرکای اجتماعی کمی به بهبود معیشت کارگران بیندیشند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید