صرفه جویی 1800 میلیارد تومانی از طریق مصرف خوراک دام صنعتی در مزارع پرورش | اتاق خبر
کد خبر: 318479
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1394 - 01:15
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:
ارزش اقتصادی این صرفه‌جویی در خوراک دام (کنسانتره دامی) نیز حدود هزارمیلیارد تومان است که با مصرف خوراک دام و طیور صنعتی در مزارع پرورش جمعا حدود 1800‌میلیارد تومان ارزش افزوده ناشی از بهره‌وری در کشور به وجود می‌آید.

اتاق خبر- رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه ارزش کل خوراک دام، طیور و آبزیان تولیدی در جهان 500‌ میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود، می‌گوید: در ایران افزایش تولید و مصرف خوراک طیور گوشتی از 300هزار تن در سال1380 به بیش از 3‌میلیون تن در سال 93 رسیده که این بیانگر ارزش افزوده و بهره‌وری بالای این نوع خوراک در واحدهای پرورشی مرغ گوشتی است.

مجید موافق قدیری در سومین نشست هم اندیشی کارخانجات برتر خوراک دام و طیور و آبزیان کشور، که با حضور رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی،  قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر در امور تولیدات دامی، معاون وزیر و رییس سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران، رییس سازمان دامپزشکی کشور، مدیرعامل پشتیبانی امور دام کشور و تنی چند از مدیران و کارشناسان ارشد وزارت جهاد کشاورزی در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: صنعت خوراك دام، طيور و آبزيان، به‌عنوان صنعتي استراتژيك در چرخه‌ توليد صنايع غذايي شناخته شده است.

وی با بیان اینکه اهميت زنجيره توليد مواد غذايي به‌ويژه محصولات پروتئيني، موضوع كيفيت و صنعتي شدن مواد غذايي، زمينه‌هاي ايجاد صنعتي را فراهم كرده است كه حدود 950 ميليون تن در سطح دنيا گردش توليدات دارد، گفت: اين صنعت كه تحت عنوان صنعت خوراك دام، طيور و آبزيان در حال فعاليت و رشد است چندين هزار نوع مواد اوليه و توليدات را شامل مي شود. اين‌ها، همه نشان از اهميت اين صنعت در امنيت غذايي و محصولات حاصله دارد.

این کارشناس تصریح کرد: اين اهميت تا حدي است كه در بعضي از كشورها، به موضوع بايوتروريسم پرداخته‌اند كه دقيقاً مربوط به حوزه‌ي امنيت مواد غذايي مي‌شود. واقعيت اين است كه تنها حلقه‌ زنجيره‌ غذايي كه مي‌تواند اين حوزه را كنترل، رصد و مديريت كند، صنعت خوراك دام، طيور و آبزيان است. انجمن صنايع خوراك دام، طيور و‌ آبزيان، به عنوان مهمترین متولّي اين صنعت در كشور ما، با مشكلات مختلفي دست به گريبان است.

عضو هيأت نمايندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین نقش صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، فرآوری مواد خوراکی به منظور افزایش بهره‌وری مصرف غلات، دانه‌های روغنی و دیگر محصولات و پسماندهای زراعی در تولید محصولات دامی به‌شمار می‌رود. با توجه به گفته‌ این کارشناس، چنانچه میانگین ضریب تبدیل خوراک به گوشت مرغ در کشور ٠.٢٥ واحد کاهش یابد و از ٢.٥ به  ٢.٢٥  برسد، حدود 500هزار تن صرفه‌جویی فقط در مصرف خوراک طیورگوشتی به ارزش اقتصادی 800‌میلیارد تومان خواهیم داشت. به بیان دیگر هزینه کم‌توجهی به ضریب تبدیل در واحدهای تولیدی مرغ 800‌میلیارد تومان در سال است.

موافق قدیری می‌افزاید: ارزش اقتصادی این صرفه‌جویی در خوراک دام (کنسانتره دامی) نیز حدود هزارمیلیارد تومان است که با مصرف خوراک دام و طیور صنعتی در مزارع پرورش جمعا حدود 1800‌میلیارد تومان ارزش افزوده ناشی از بهره‌وری در کشور به وجود می‌آید.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با بیان اینکه ارزش کل خوراک دام، طیور و آبزیان تولیدی در جهان 500‌میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود، می‌گوید: در ایران افزایش تولید و مصرف خوراک طیور گوشتی از 300هزار تن در سال1380 به بیش از 3‌میلیون تن در سال 93 رسیده که این بیانگر ارزش افزوده و بهره‌وری بالای این نوع خوراک در واحدهای پرورشی مرغ گوشتی است. بنابراین به نظر می‌رسد روز به روز اهمیت جیره غذایی در سالن‌ها، بهاربندها و استخرهای پرورشی افزایش یافته و سود یا زیان اقتصادی پرورش‌دهندگان در این موضوع نهفته است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در ادامه تاکید کرد: ایجاد سیاست های تشویق صادرات و افزایش آن در صنعت کشاورزی به خصوص در صنعت خوراک دام و طیور و آبزیان مهره اصلی لازمه رشد اقتصادی در کشاورزی و دامپروری کشور است. مقوله صادرات امری مهم در بحث درآمدزایی برای هر کشور می باشد که می توان آن را به چند دسته تقسیم بندی نمود.

قدیری در ادامه یادآور شد، یکی از اهداف تولید، صادرات آن است. در ایران توسعه صادرات غیرنفتی و رهایی از اقتصاد تک محصولی نفت ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، و در این میان این واقعیت که بسیاری از کشورها عمدتاً از طریق استراتژی توسعه صادرات و نفوذ در بازارهای جهانی موفق به حفظ و تقویت رشد مداوم اقتصادی خود شده‌اند، بسیار واضح و مبرهن است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: در دنیای کنونی توسعه صادرات تنها به افزایش درآمد ارزی از طریق صادرات کالا و خدمات محدود نمی‌شود، بلکه نقش بهتری را به‌عنوان یک استراتژی رشد در جهان بر عهده دارد. امروز صادرات با ارزش افزوده بیشتر برای کشور نه‌تنها به‌عنوان یک مسیر انتخابی بلکه به عنوان دلیلی برای رشد و توسعه اقتصادی مطرح می‌شود. به عبارت ساده‌تر نوع سیاست‌گذاری دولت‌ها در زمینه صادرات و نحوه اجرا و استمرار آن به رفتار تولیدکنندگان و به‌ویژه صادرکنندگان در توسعه صادرات برمی گردد. 

این فعال اقتصادی با بیان اینکه، در برنامه پنجم توسعه کشور رشد 84,4 درصدی برای ارزش صادرات محصولات کشاورزی دیده شده است و در واقع مقرر شده که صادرات محصولات کشاورزی از مبلغ 4,17 میلیارد دلار در پایان برنامه چهارم توسعه به 7,7 میلیارد دلار در پایان برنامه پنجم افزایش یابد.

وی در ادامه درباره عملکرد صادرات کالای کشاورزی در 9 ماه اول اشاره داشت، که سهم صادرات محصولات کشاورزی از ابتدای سال تاکنون 3.390 میلیارد دلار بود که 884 میلیون دلار مربوط به صادرات بخش دام و طیور بوده که از این مبلغ 265 میلیون دلار مربوط به صادرات خوراک دام می باشد. این صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 11.4% و از نظر ارزشی 13.42% رشد داشته ایم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید