چشم‌انداز خوبی برای اقتصاد در سال ۹۵ دیده نمی‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 319800
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 22:54
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است با نفت ۲۰ دلاری و عملی نشدن سرمایه‌گذاری خارجی تاکنون و ارائه نشدن برنامه مشخص از سوی دولت، نمی‌توان سال آینده روزهای خوشی را برای اقتصاد کشور و معیشت مردم نوید داد.

اتاق خبر: مجیدرضا حریری از پیش‌بینی وضعیت اقتصادی کشور در سال 95 با اجرایی شدن برجام می‌گوید و اینکه نمی‌توان چندان بهبود وضعیت معیشت مردم و خروج از رکود دل بست.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ حریری گفت: اگر هم نتایج پسابرجام روی روال بیفتد نتیجه آن در اواخر سال 95 خود را نشان می‌دهد و پیش‌‌بینی می‌کنیم سال آینده آغاز خوبی نداشته باشد.

رئیس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران اظهار امیدواری کرد دولت برنامه مشخصی در این زمینه ارائه کند، چرا که استناداتی که تا کنون ارائه شده حاکی از آن است که برنامه مشخصی در این زمینه وجود ندارد و رشد اقتصادی که سازمان‌های جهانی برای ایران با رقم 5.6 درصد پیش‌بینی کرده‌اند بر اساس داده‌هایی است که دولت برای آنها ارائه کرده و آنها فرصت تحقیق در کشور ما را ندارند.

کاهش 25 درصدی آمار واردات یعنی کاهش واردات مواد اولیه و رکود

حریری این را هم گفت:‌ در شرایطی به پایان سال 94 نزدیک می‌شویم که آمار واردات با کاهش 25 درصدی روبه‌رو است و طی چند دهه اخیر بر اساس برآورد گمرک بیش از 80 درصد واردات کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه بوده که مستقیما از گمرک به خطوط تولیدی ما می‌رود و این به مفهوم آن است که تولید ما با رکود مواجه شده است.

به گفته این فعال اقتصادی، حتی آمار ثبت سفارش‌های اخیر حاکی از آن است که میلی برای واردات کالا تا چند ماه آینده وجود ندارد یعنی تولید‌کنندگان در رکود به سر می‌برند.

اوضاع در بخش صنعت بدتر از آن چیزی است که می‌گویند

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین به رشد منفی اقتصادی کشور به ویژه در بخش صنعت اشاره و اذعان کرد: مبانی استدلال ما آن است که اوضاع در بخش صنعت بدتر از چیزی است که می‌گویند و همین نرخ رشد مثبت اندک نیز کار خدا، باد و باران و کشاورزی بوده است و با رشد بالای کشاورزی توانسته‌ایم از مجموعه رشد منفی بخش‌های دیگر بکاهیم.

چشم انداز خوبی برای وضعیت اقتصادی کشور نداریم

وی تصریح کرد: در سال آینده چشم‌انداز خوبی برای وضعیت اقتصادی کشور تسهیل در فضای کسب و کار، کاهش بیکاری و بهبود وضعیت معیشت مردم نمی‌بینیم مگر اینکه دولت چند کار انجام دهد که نخستین کار آن کوچک کردن بدنه‌اش است که ما نشانه‌ای از آن هم نمی‌بینیم.

به گفته حریری، پرداخت بدهی‌های معوق دولت و تخصیص واقعی بودجه عمرانی نیز می‌تواند به وضعیت فعلی کمک کند اما برای امسال از مجموع سی و چند هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی فقط 10 هزار میلیارد تومانش را اختصاص دادند.

نمی‌توان نوید روزهای طلایی را در سال‌های آینده داد

وی در مورد تک‌نرخی شدن نرخ بیکاری در سال آینده هم گفت:‌ اگر در ابتدای سال آینده با افزایش موج شدید بیکاری مواجه نباشیم حداقلش آن است که قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد مگر اینکه دولت برنامه‌ای رو کند که تا کنون حرفی از آن نزده باشد و نمی‌توان با این وضعیت روند قیمت که با 20 تا 30 دلار حرکت می‌کند نمی‌توان نوید روزهای طلایی را در سال‌های آینده داد.

حریری تأکید کرد: در حوزه اهمیت دادن به بخش خصوصی و بهبود وضعیت سیستم بانکی نیز در عمل اتفاقی نیفتاده و کاهش یکی دو درصدی نرخ سود بانکی چیزی را تغییر نمی‌دهد چرا که بانک‌ها هم هیچ تسهیلات جدیدی نمی‌دهند و فقط تسهیلات معوق قبلی را دوباره قسط‌بندی می‌کنند.

خبری هم در عمل از سرمایه گذاری خارجی نیست

رئیس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران با اشاره به تأثیر سرمایه‌گذاری خارجی بر وضعیت اقتصادی کشور هم گفت:‌برای رشد 8 درصد اقتصاد که پیش‌بینی شده باید سالانه 30 تا 50 میلیارد دلار سرمایه‌‌گذار خارجی جذب شود که تا کنون در عمل هیچ سرمایه‌گذاری اقدام عملی برای ورود به کشور نکرده و زمینه‌اش هم فراهم نیست.

بسته خروج از رکود فقط برای خالی کردن پارکینگ خودروسازان بود

وی به تشدید رکود در کشور هم اشاره‌ای کرد و در پاسخ به اینکه بسته خروج از رکود دولت چه تاثیر داشته گفت:‌بسته خروج از رکود فقط برای  خودروسازان بود که اموال خودروسازان را یکباره تخلیه کردیم اما رکود همچنان در بین خودروسازان هم وجود دارد.

رکود بیشتر از سمت تقاضاست/ مردم پولی ندارند که کالا بخرند

به گفته حریری، مشکل اینجاست که رکود بیشتر از سمت تقاضا است نه عرضه چرا که قدرت خرید مردم کم شده است و تا زمانی که معیشت مردم بهبود پیدا نکند وضع به همین منوال است.کد:94109

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید