آفت زنگ زرد به مزارع گندم دهلران خسارت زد | اتاق خبر
کد خبر: 327071
تاریخ انتشار: 1 فروردین 1395 - 03:44
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران گفت: بخشی از اراضی تحت کشت محصول گندم در سطح مزارع دهلران به بیماری زنگ زرد مبتلا شده‌اند.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از فارس، تورج کرمی  اظهار داشت: از مجموع 40 هزار هکتار اراضی زیر کشت گندم در شهرستان دهلران، تاکنون 5 درصد معادل 2 هزار هکتار از آن به بیماری زنگ زرد آلوده شده است.
 
وی، علائم مشخصه این بیماری را ظاهر شدن به ‌صورت جوش یا تاول‌‌های کوچک بر روی برگ عنوان کرد و افزود: در صورت توسعه بیماری علائم به‌صورت خطوط نواری برجسته زرد یا نارنجی بر روی برگ‌ها گسترش یافته و در شدت بالای آلودگی خوشه‌ها نیز آلوده خواهند شد.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران تصریح کرد: تاکنون عملیات کانال‌کوبی 200 هکتار از اراضی آلوده انجام شده و با تهیه  سم مورد نیاز، عملیات سمپاشی به وسیله هواپیما درسطح مزارع آلوده در حال انجام است.
 
کرمی گفت: برای جلوگیری از این بیماری، کشاورزان می‌توانند قبل از کاشت، از ارقام مقاوم  بذر گندم و از کود پتاس به عنوان کود پایه استفاده کنند.
 
وی اضافه کرد: همچنین لازم است شبکه مراقبت حفظ نباتات در طول دوره حیات این گیاه درسطح مزارع به فعالیت بپردازند و اقدامات لازم جهت پیشگیری و مبارزه با این بیماری را انجام دهند.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهلران اضافه کرد: بیماری زنگ زرد گندم به دلیل رطوبت و گرما هرساله در اسفند و فروردین‌ماه در سطح مزارع گندم مناطق گرمسیر شیوع پیدا می‌کند.

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید