مواد غذایی که دندان‌ها را سفید می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 327609
تاریخ انتشار: 4 فروردین 1395 - 22:32
دندان‌های زیبا، سالم و سفید در جوان جلوه دادن صورت نقش بسزایی دارند.اگر دندان‌های‌تان به اندازه‌ای که می‌خواهید، سفید نیست، راه‌های برای سفیدتر کردن آنها با خوردن برخی مواد غذایی وجود دارد.

اتاق خبر- دندان‌های زیبا، سالم و سفید در جوان جلوه دادن صورت نقش بسزایی دارند.اگر دندان‌های‌تان به اندازه‌ای که می‌خواهید، سفید نیست، راه‌های برای سفیدتر کردن آنها با خوردن برخی مواد غذایی وجود دارد.

هفت صبح نوشت: به مرور زمان و با افزایش سن، دندان‌ها درخشندگی و زیبایی خود را از دست می‌دهند و سیگار کشیدن و مصرف غذاهای رنگی نیز این موضوع را تشدید می‌کنند. علاوه بر روش‌های زیبایی و سفیدکردن دندان که بسیار پرهزینه هستند و زیر پوشش بیمه قرار ندارند، مواد غذایی وجود دارند که به سفیدی و درخشندگی دندان کمک می‌کنند. این مواد غذایی عبارتند از:

 روغن کنجد و روغن نارگیل خالص: روغن کنجد و روغن نارگیل خالص را با مسواک یا انگشت روی تمام دندان‌ها قرار دهید و پس از پانزده دقیقه بشویید. این کار سبب جذب مواد غذایی موجود روی لایه خارجی دندان می‌شود.

توت فرنگی: این میوه حاوی ترکیبی به نام اسید مالیک است که خاصیت سفید کنندگی دارد و در بسیاری از خمیرهای دندان استفاده می‌شود. به علاوه ویتامین C موجود در این میوه پلاک‌های دندان را از بین برده و سبب درخشندگی می شود.

سیب: این میوه منبع غنی اسید مالیک است که خاصیت درخشندگی و سفیدکنندگی دارد.

کرفس: این ماده غذایی بزاق دهان را تحریک کرده و به دلیل فیبرهای سلولزی، عملکردی مانند مسواک دارد. کرفس موثرترین ماده غذایی در سفید کردن دندان است.

هویج: ویتامین A موجود در هویج سبب تقویت مینای دندان می شود و با افزایش بزاق، به تمیز کردن دندان‌ها کمک می‌کند.

کلم بروکلی: آهن موجود در کلم بروکلی از مینای دندان محافظت کرده و یک پوشش نامرئی روی دندان‌ها قرار می‌دهد که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. این ماده به صورت خام باعث حذف لک‌های ناخوشایند روی دندان می‌شود.

پنیر: کلسیم و فسفر موجود در پنیر از دندان ها محافظت کرده و دندان را در مقابل اسیدهای مضر عایق بندی می کند.

آب سیب: این ماده غذایی باعث هیدراته شدن دهان و دندان می‌شود و از تشکیل لکه روی دندان جلوگیری می‌کند. به علاوه با کاهش محیط اسیدیته دهان، در سلامت دندان‌ها موثر است.

آناناس: این میوه حاوی آنزیمی به نام بروملین است که سبب جدا شدن پلاک‌ها از روی دندان می‌شود. به علاوه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

ماهی سالمون: این ماهی حاوی مقادیر بالای ویتامین D است که به جذب کلسیم و فسفر و مواد معدنی دیگر توسط دندان‌ها کمک می‌کند.

ریحان: این سبزی یک آنتی بیوتیک طبیعی است که باکتری‌ها را مهار کرده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

سیر و پیاز: این دو ماده غذایی، به دلیل ترکیباتی به نام thiosulfonate و thiosulfinate از تولید پلاک جلوگیری می‌کنند.

پرتقال: این میوه سرشار از ویتامین C است و از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند.

در کنار مصرف این مواد، باید از مواد غذایی رنگی مانند چای، قهوه و نوشابه اجتناب کرد.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید