آغاز نشاء برنج در مازندران | اتاق خبر
کد خبر: 329927
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1395 - 07:54
کشت برنج در مازندران روز یکشنبه و حدود دو هفته زودتر از موعد سال های پیش با نشاء اولین شالیزار در روستای 'درزی کلا' از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل آغاز شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، رحمت الله سلطانی کشاورز پیشرو آملی امروز با حضور جمعی از مسئولان محلی حدود یک هکتار از زمین شالیزار خود را به صورت دستی و سنتی زیر کشت رقم طارم محلی برد.

سرپرست جهاد کشاورزی آمل در آئین نمادین آغاز نشاء برنج استان مازندران گفت که امسال در بیش از 37 هزار هکتار از شالیزارهای شهرستان آمل برنج کشت خواهد شد.

سیدحسین اسلامی پیش بینی کرد که در کشت اول، دوم و همچنین پرورش برنج ' دو نوچ ' ( رتون ) بیش از 200 هزار تن برنج از شالیزارهای آمل برداشت شود.

وی گفت: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و بارندگی های مناسب چند هفته اخیر ، تاکنون بیش از18 هزار هکتار از شالیزارهای آمل آب تخت و برای بیش از 90 درصد از این زمین ها هم خزانه گیری شد.

وی اضافه کرد: تاکنون حدود 29 هزار هکتار از شالیزارهای شهرستان هم شخم و شیار شده است.

مدیر جهاد کشاورزی آمل همچنین به تامین بموقع نهاده های کشاورزی از جمله بذرهای اصلاح شده برنج و کود شیمیایی به منظور حمایت از شالیکاران این شهرستان اشاره کرد و گفت که با توجه به شرایط خوب موجود پیش بینی می شود سال زراعی جاری برای کشاورزان پربار باشد.

بر اساس آمارهای موجود شهرستان آمل حدود 18 درصد از برنج مازندران را تولید می کند.

مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید ، بیش از 40 درصد نیاز کشور به این محصول راهبردی را تامین می کند.

کشت برنج با شخم و شیار، خزانه گیری و آب تخت کردن شالیزار از ماه اسفند در مازندران آغاز می شود و به طور معمول در اواخر ماه فروردین به مرحله نشاء می رسد.

انتهای پیام/
کد: 94108
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید