Performancing Metrics

كاهش 35درصدی اختلاف های كارگران و كارفرمایان در محیط های كارگری خوزستان | اتاق خبر
کد خبر: 337970
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1395 - 23:59
مدیركل تعاون ،كار و رفاه اجتماعی خوزستان از كاهش 35درصدی اختلاف های كارگران و كارفرمایان در محیط های كارگری استان در سال 1394 در مقایسه با سال ماقبل آن خبر داد.

اتاق خبر - هوشمند صفایی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه اهواز به مناسب روز جهانی كارگر با بیان اینكه استان خوزستان دومین استان كارگری كشور است اظهار كرد: در حوزه روابط كار ، تلاش شد در فضای كار و كارگری ، نظارت و هماهنگی بیشتر با كارگران و كارفرمایان اختلاف ها به حداقل برسد.

وی گفت: پارسال 10هزار پرونده در مرحله بدوی و تشخیص اختلاف در محاكم كارگری نسبت به سال 1393كاهش داشتیم.
صفایی با بیان اینكه همواره خوزستان از شمار استان هایی بوده كه به لحاظ طبیعت كار و شرایط سخت آب و هوایی بیشترین حوادث حین كار را داشته است افزود: پارسال با بازرسی ،نظارت بیشتر بر ایمنی كارگران و تذكر به كارفرمایان ، حوادث كاردر استان 30درصد نسبت به سال 1393 كاهش داشته است.
مدیركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی خوزستان ،به شرایط نامساعد كارگران قرارداد موقت استان اشاره كرد و گفت: با تلاش های صورت گرفته ، پارسال شش هزار و 500كارگر قرارداد موقت از مزایای بیمه بیكاری استفاده كردند.
صفایی همچنین از بازنشستگی پیش از موعد كارگرانی كه در شرایط بسیار سخت كار می كردند افزود: پارسال 14هزار كارگر خوزستانی كه فعالیت آن سخت و زیان آور تشخیص داده شد پیش از موعد بازنشسته كردیم.

* ایجاد 20هزار فرصت شغلی در سال 1394
مدیركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی خوزستان از ایجاد اشتغال برای 20هزار نفر از افراد جویای كار استان در سال 1394 خبر داد و گفت: این تعداد شغل در بخش های صنعت ، كشاورزی و خدماتی ایجاد شده است.
صفایی با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان نقشه راه بهره گیری از قابلیت ها و ظرفیت های اقتصادی استان در راستای ایجاد اشتغال برای جوانان و كارآفرینان بیان كرد: در این راستا همه دستگاههای و سازمان های دولتی بر اساس دستور استاندار خوزستان مكلف شدند كالاهای مورد نیاز خود را از داخل استان تامین كنند كه این در رونق اقتصادی استان و ایجاد اشتغال موثر بود.

* توسعه آموزش های مهارتی راهكاری موثر برای ایجاد اشتغال
مدیركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی خوزسان ، توسعه آموزش های مهارتی و فنی را راهكاری موثر برای ایجاد اشتغال جوانان بیان كرد و افزود: متاسفانه بسیاری از افراد جویای كار و حتی دانش آموختگان دانشگاهی مهارت فنی تخصصی برای كار و فعالیت اقتصادی ندارند و این مانع بزرگی برای توسعه اشتغال و كارآفرینی در استان است.
صفایی با بیان اینكه در مراكز آموزش فنی و حرفه ای بهترین شرایط برای كارآفرینی و كسب مهارت فراهم شده است افزود:توجه به آموزش های مهارتی بخصوص در مناطق روستایی استان ، می تواند ما را به ایجاد فرصت های جدید شغلی نزدیك كند.
وی آمادگی این اداره كل را برای تامین تسهیلات ارزان قیمت بانكی برای كارآفرینان و افراد دارای آموزش های تخصصی و مهارتی با هدف ایجاد اشتغال اعلام كرد و گفت: امسال 300میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای كمك به بنگاه های كوچك اقتصادی ، طرح های تولیدی و خویش فرمایی استان اختصاص یافته است كه در صورت جذب می توان سقف این ردیف اعتباری را افزایش داد.
وی گقت: باید كار به گفتمان غالب مردم و مسئولان تبدیل شود چرا كه نیروی كار به جامعه حیات می بخشد و مشكلات اجتماعی و معیشتی مردم را كاهش می دهد.

* توجه به تعاونی های مرزنشین استان
مدیركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی خوزستان، رسیدگی به تعاونی های مرزنشین استان را از اولویت های این اداره كل بیان كرد و افزود: بیشتر تعاونی های مرزنشین استان در راستای تامین معیشت ، اشتغال و ماندگاری جمعیت در مناطق مرزی فعال شده است.
صفایی با بیان اینكه برای ایجاد اشتغال و افزایش انگیزه ساكنان مرزی استان باید تلاش های بیشتری صورت گیرد افزود: در مناطق مرزی باید اشتغال و تجارت مرزی وجود داشته باشد تا قاچاق كالا ریشه كن شود.
وی با تبریك روز جهانی كارگر از جوامع مدنی كارگری استان همچون خانه كارگر ، بسیج كارگری و كانون كارآفرینی در راستای استیفای حقوق كارگران و حمایت و صیانت از نیروی كار استان تقدیر كرد.
مدیركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی خوزستان با تجلیل از نقش آفرینی كارگران در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بخصوص اعتصاب های كارگران شركت نفت ، دوران دفاع مقدس و مبارزه با گروه های ضدانقلاب كه مرتب در محیط های كارگری با هدف ضربه زدن به نظام نوپای اسلامی اخلال ایجاد می كردند گفت: جامعه كارگری استان خوزستان با تقدیم یك هزار شهید ثابت كردند كه در دفاع از آرمانها و ارزش های نظام اسلامی ثابت قدم هستند.
11اردیبهشت ماه روز جهانی كارگر است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید