مدیریت نرخ ارز بر اساس واقعیت های اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 340395
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 16:24
نایب رییس کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد در گفت و گو با اتاق خبر تاکید کرد
شاخص بورس بعد از طی دوره دو ساله افت، از ابتدای زمستان سال 94 یک مرحله رشد هیجانی را آغاز کرده است و حالا بخشی از این مسیر را بر می گردد.

 

سعیده امیراحمدی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: نخست اینکه افت قیمت بسیاری سهم ها طی دو سال اخیر بیشتر از حد انتظار بود و افت قیمت پاییز، اکثر سهم ها را به زیر ارزش ذاتی خود سوق داد و طبیعی بود که این رویه قابل تداوم نباشد.

وی ادامه داد: دومین دلیل تغییر فاز بازار را می توان اجرایی شدن برجام دانست. با اجرای برجام موج جدیدی در جهت خرید سهم های بیش از حد ارزان شروع شد.

نایب رییس کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: البته نباید فراموش کرد کاهش دو درصدی نرخ بهره هم در این مسیر تاثیر گذار بوده است.

وی در خصوص اتفاقاتی که به تبع رشد نزدیک به 30 درصدی بازار، حالت انتظاری را به وجود آورده است گفت: نیاز به گزارش هایی است که رشد سودآوری اخیر را تایید کنند و دیگر اینکه کاهش مجدد نرخ بهره باید بتواند نسبت پی برای فعلی را تعدیل و قابل توجیح نماید. احتمالا این رویه در دو ماه آتی شکل گرفته و مسیر بعدی شاخص را مشخص خواهد کرد.

امیراحمدی با اشاره به نظام ارزی " شناور مدیریت شده" عنوان کرد: از بین همه روش های مدیریت ارزش پول ملی، این روش کاملا متداول و معقول است. اما نکته مهم در این بین چگونگی مدیریت است.

وی ادامه داد: طبیعتا شناور بودن و البته تک نرخی بودن نرخ ارز در هر کشوری مبتنی بر منطق مشخص و قابل دفاع است. اینکه بر اساس خواست یک دولت ، نرخ ارز توسط بانک مرکزی پایین تر از محدوده ارزندگی خود و یا حتی بالاتر از آن مدیریت شود عاملی است که می تواند رانت و فساد ایجاد کند و علاوه بر هدر دادن منابع بانک مرکزی، پایدار و قابل اتکاء نخواهد بود.

نایب رییس کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران افزود: مهمترین نکته در اجرای این رویه استقلال بانک مرکزی است به نحوی که مدیریت ارز را بر اساس واقعیت های اقتصادی انجام دهد و در عمل کمترین دخالت را در بازار داشته باشد تا با تعادل عرضه و تقاضا بتوانیم شاهد بازاری متعادل، شفاف و منطقی باشیم.

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید