خسارت ۳۲۳ میلیاردی آتش‌سوزی به منابع طبیعی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 341368
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 18:18
معاون وزیرجهاد کشاورزی آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع را یکی از تهدیدات مهم منابع طبیعی کشور برشمرد و گفت: سالانه این پدیده حدود ۳۲۳ میلیارد تومان خسارت به منابع طبیعی وارد می‌کند.

اتاق خبر: خداکرم جلالی اظهارداشت: به طور متوسط سالانه ۱۵ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی و مراتع ایران تحت تأثیر حریق قرار دارد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین، کمبود آب شیرین و پدیده بیابان‌زایی به عنوان سه چالش عمده جهانی نام برد و گفت: کارآمدترین اقدام در این زمینه حفاظت از جنگل هاست.

جلالی استفاده از سوخت هیزمی، حضور دام در جنگل، اجرای طرح‌های عمومی، عمرانی، توسعه معادن، تخلیه پسماندهای زباله، قاچاق چوب و گیاهان دارویی، تصرفات و همچنین ساخت و سازهای غیرقانونی را از تهدیدات مهم و جدی منابع طبیعی خواند و تصریح کرد: امروز مشکلات محیط زیست و اکولوژیکی جهان در هم تنیده شده و در هر جای جهان اقدامی در راستای حفاظت از جنگل‌ها انجام شود به تمامی موجودات روی زمین خدمت صورت شده است.

وی به مقایسه میزان آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در سال های ۸۲ تا ۹۴ پرداخت و گفت: کمترین میزان آتش سوزی طی این سنوات در سال ۸۴ با ۶ هزار و ۶۷۹ هکتار و بیشترین آن در سال ۹۴ به میزان ۴۴ هزار و ۸۵۲ هکتار بوده است.

جلالی خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد آتش سوزی جنگل‌ها به لحاظ رویشگاهی در جنگل‌های زاگرس اتفاق می‌افتد و علت آن گستردگی این ناحیه رویشی به مساحت ۶ میلیون هکتار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی  افزود: عامل ۹۵ درصد آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع، انسان‌ها هستند که حدود ۱۵ درصد آن عمدی و ۸۵ درصد آن غیرعمدی است.

وی اختلافات قومی و قبیله‌ای، سودجویی برخی افراد زیاده‌خواه و بعضی دامداران را از عوامل عمدی و سهل انگاری گردشگران و شکارچیان، انجام مانورهای نظامی، پرتاب ته سیگار و کبریت مشتعل در مسیر جاده ها را از عوامل غیرعمدی حریق جنگل‌ها و مراتع کشور اعلام کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تا کنون ۳۲ پایگاه اطفای حریق در استان‌ها ایجاد شده ضمن اینکه ۸۰۰ دستگاه خودرو مجهز به اطفای حریق و ۲۹۰ نفر پرسنل ماهر و متخصص نیز برای استان‌های بحرانی کشور تأمین شده است.

وی رسیدن به موقع و سریع به محل حریق را مهم خواند و گفت: خوشبختانه مردم و مسئولین حساسیت بالایی نسبت به حفظ جنگل‌ها و مراتع پیدا کرده‌اند و شاید این مورد در دیگر کشورها بسیار پایین باشد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید